• |
ide | kryesore

Kukullat e Lulzim Bashës/ Si po montohen manekinët e rinj politikë në selinë e PD-së

Arkiva, Kryesore, Lajme

Nëse ka një model që Edi Rama e ideoi dhe më pas e perfeksionoi në jetën publike, është ai i manekinit politik. Ky është një lloj zari politik, që jo vetëm nuk kundërshton, por as nuk mendon, as nuk llogjikon, as nuk i dëgjon argumentat pro apo kundër çështjes që diskutohet, por thjesht është i gatshëm të recitojë përmendësh të njëjtat fraza, që i ka memorizuar në zyrën e shtypit në PS apo në kryeministri. Për t’u kurdisur i mjafton një post në PS, apo në administratë.


Partia Socialiste sot ka në dispozicion një grup robotësh politikë, që janë të aftë të artikulojnë mekanikisht para kamerave çdo deklaratë që i vihet para, pa u skuqur, pa u zverdhur dhe me raste pa e kuptuar rëndësinë e asaj që që thonë.


Por ditët e fundit, i njëjti produkt po tentohet të shitet edhe nga Partia Demokratike e Lulzim Bashës. Selia e PD-së është shndërruar në një skenë, për të prodhuar materiale propagandistike të gatshme, duke përdorur pikërisht manekinë të tillë politikë, të cilët nuk e kanë problem të vënë fytyrën e tyre dhe të thonë gjithçka i parapërgatitet.

Fabula është protesta e 8 janarit dhe struktura e mesazhit është e njëjta.

Pika e parë, “ne ishim brenda duke bërë një mbledhje”. Pika e dytë, “Berisha erdhi me kriminelë për të na dhunuar dhe vrarë”. Pika e tretë, “Berisha duhet të largohet një herë e mirë nga PD”.

Pamjet montohen në selinë e PD-së në kënde të ndryshme të godinës. Dikush në një zyrë, ku grilat janë në tokë edhe pas 5 ditësh, një tjetër pranë një xhami të thyer, ndonjë në një pjesë të shkallëve ende të papastruara e kështu me radhë, çdo ditë një video për t’u shpërndarë në Facebook.

https://streamable.com/ld089z

I fundit që recitoi Gazmend Koduzi, siç duket në videon më lart.

https://streamable.com/t9i9db

Para tij ishte Blendi Sulaj, anëtar i Këshillit Kombëtar. “Një njeri që shkelte mbi kufoma” e përshkruan ai Sali Berishën, ndërsa pas tij një grilë e rrëzuar varet mbi printerin e zyrës.

https://streamable.com/6t6kb1

Marinela Ziun e kanë vënë të flasë ndërsa ecën. Rrëfimi i ndjeshëm i drejtueses së zyrës juridike merr formë në ambjent ku po zëvëndësohen xhamat e thyer. Fjalët recitohen ngadalë, me një zë në ngritje ndërsa në fund mesazhi bëhet më shpresëdhënës.

 

https://streamable.com/cca7nc

Mirlinda Çollaku, kryetare e degës nr.2 të Tiranës flet në një pjesë të oborrit që është ende i papastruar nga dëmet e 8 Janarit. Edhe ajo me një rrëfim të ndjerë, edhe ajo e zhgënjyer nga Berisha.

https://streamable.com/4yxq0g

Për Ori Nebiajn ka qenë më e lehtë të flasë para kamerës, duke qenë se punon në televizion. Megjithëse të shtunën e 8 Janarit shpërndante foto nga Maldivet në profilin e saj në Instagram, ajo thotë se e vuajti shumë atë që ndodhi në selinë e PD-së.

Pavarësisht se sa të ndjera janë përjetimet e manekinëve të Lulzim Bashës, ajo që i bashkon janë gjysëm-të vërtetat. Në rrëfime nuk përmdendet asgjë nga ajo që ndodhi para 8 Janarit, për blindimin e dyerve nga mbështetësit e Bashës, për përjashtimet e atyre që menduan ndryshe nga kryetari, për vendimet arbitrare, për kundërshtimin masiv të demokratëve në rrethe, për mbylljen e dyerve për deputetët apo për mundësinë e zgjedhjeve të reja në parti.

Manekinët i kanë vënë të recitojnë. Modeli ka qenë i gatshëm dhe është kopjuar pikë për pikë nga Partia Socialiste. Njësoj siç ndodhi në PS, gjasat janë që në krye të strukturave të ardhshme drejtuese të Partisë Demokratike të jenë manekinët politikë. Problemi është se përballë origjinalit, kopja nuk ka asnjë shans të fitojë./Lapsi.al

45 Comments

 1. ZENI I BAY E KA ARMINA MEVLANIN NE KREVAT KUR TI DO KARI-YMER GELBAZA KELLIRA E GJURMON NE RRJETET SOCIALE DHE KARI E RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  ZOTI BUSHATI ZOTI SHKULLAKU DHE ZOTILUBONJA JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA ME SHUME E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SA NE QENEFIN( GOJE)TE TIJ ,DHE PRANDAJ I MBAN GOJA ERE MUTI HAHAHAHA

  1. And bushati -po ja fut kot kesaj rradhe. Ke qene pene e bukur -tani si intacor fiksimaxhi thotë:

   O komentues paske ik per lesh fare. Pleqeria keto gjera ka, ere nga goja nga trute… rrofte saliu

 2. Qe Basha kopjon Ramen, kjo nuk do as mend dhe as kalem. Qe ne momentin qe nguli cadren para kryeministrise, kopjimi ishte i hapur. Ne ate cader Basha duke perpunuar tezat e Rames, doli me teorine e Republikes se re qe ishte ne njefare menyre politika pertej te majtes e te djathtes e Rames. I frymezuar edhe A. Zheji qe i ben fjalimet dhe qe e njeh mire Ramen, kopjimet vazhduan ne futjen e biznesmeneve ne listat e deputeteve, sidomos te ndertuesve dhe te pseudofigurave qe me politiken i lidh vetem etja per fitim dhe mosndalja para asgjeje per te arritur qellimin. Krahasoni grupin parlamentar te Rames dhe ate te Bashes dhe shihni kush ka me shume ndertues. Duke filluar nga Flamur Hoxha, duke vazhduar me Ina Zhupen, Orjola Pampurin e shume te tjere. Agalliu me sa duket eshte “nxjerresi” i lejeve te ndertimit duke vrapuar sa tek Rama sa tek Veliaj. Llogarite pa diskutim i ben kunati dhe vjehrri qe e ka nderruar golfin dysh qe e ndezte me te shtyre, me makine luksoze. Por dhe ka nje por te madh, me kopje nuk merret shkolla e prandaj Basha mbetet gjithmone ne opozite sepse esjte nje mandat me vonese. Basha ben te njejtat gjera qe Rama bente ne mandatin paraardhes. Kjo vjen nga paaftesia intelektuale dhe dembelizmi proverbial i Bashes.

  1. Deputeti i Partisë Demokratike Flamur Hoxha thote ne news 24

   Ai u shpreh se gazi lotsjellës u përdor nga jashtë. Të gjithë të pranishmit u munduan të ruanin gjakftohtësinë për të mos pasur konfrontime fizike.

   ‘Aty kishte deputete, vajza , zonja. Në momentet e mbledhjes kishte thyerja xhamash. Nëse do të kishin hyrë brenda mjafton të hapej dera kryesore. Ne ishim në mbledhje dhe pamë shkatërrimin katit të parë, u përpoqëm të ruanim gjakftohtësinë për tu ruajtur nga konfrontimi fizik. Nëse do të kishin hyrë brenda pasojat do të ishin besoj të rënda. Nga brenda mundohej të vendoseshin tavolina për të penguar hyrjen e njerëzve nga jashtë. Gazi lotsjellës u përdor nga jashtë. Nga brenda janë përdorur bombolat fikse. Ndërsa policia ka ndërhyrë me shumë vonesë’, tha ndër të tjera ai.

   SHIKONI CA BURRE KURVE!!!!

   gazin ja hodhen protestuesit THOTE KOKRRA E KURVES!!!!!!

 3. Me kete metode palloshi ka nente vite qe mashtron . Po ky qe eshte ortak i tij pse mos ta beje?
  I njeh ndonje nga ju keta me siper ? Dine njeri te me thote tre emra ministrash te sotem?
  Keta kerkojne te na kthejne ne robot , ne njerez pa vlere, pa virtute , ma cipe .
  Tashme na shohin si numra apo vlere leku per tu xhvatur .
  Pa lufte nuk zgjidhet kjo pune . Per me shume shikoni emisionin e djeshem te Pano Sokos . Ishte nje emision origjinal dhe kuptimplot . Nje keshille miqesore per stafin e lapsit , jepini hapesire emisionit te tij . Ai godet me fakte , me emer e mbiemer . Respekte te gjithe opozitareve

  1. I beson BE dhe Usa, po saliut dhe Nokes qe jane bere miliardera bashke me farefis kish i beson vec atyre qe jane ngrene prej tyre ?!

 4. Epo dhe Basha njesoj si Rama me Veliajn, frymezohet, instruktohet dhe mbeshtetet nga i njejti burim, ai i spekullantit filantrop….

 5. na honshin lulin

  keta kujtojne qe elektorati i PD eshte si masivi monolit i PS

  ne pd nuk te voton njeri se uk u ha palla per ju. PS eshte aty, kush do shkon voton RamPjelljen

  po keta palaco trupeshq kush i voton nga pd ???

  keta as votat e familjes se tyre nuk marrin

 6. Bythqiret dhe maloket e Berishes filluan gjithe rremujen Kishin ardhur te paisur me bishta kazmash ,qysqi,shina ,thika ,sopata,vare, gure Pune shpellaresh…

  1. Ik or te qifsha patronazhisten ti vazhdo llapen e Ramazanit. Lulzimsat e Ramazanit dhe policet e tij civile dolen me bishta lopata e shkopa bejsbolli, gaz lotsjelles kimik. I kemi syte ne balle e mendojme me koken tone o robqir nuk jane te gjithe si puna jote qe shef e mendon me komanden e Unitetit te Celnikte Ramazan-LulBrav!

   1. Ky sulaj injorant komplet edhe pse thone ka babin ndertues dhe falet te lali eri. Kjo çollaku pastaj rrote e k…vës me nam. Kjo eshte PD-ja e shoqates Basha-Bardhi.

   2. Mire ju ka thene. Hiqini kapucat o robqira te trashe. Se trima jeni kur jeni lukuni me japuxa dhe pseudonime

   1. Saliu nuk behet me. Ka ik per lesh e ishalla bashke me shkelzenerit, jamarberit thuthuqin pinanecin noken bumcet preshin e kompani

 7. Hahahah o ju qifsha robt, o manekine njerez. Po ju skeni asnje lidhje me PD-ne dhe me demokracine o vemje. Pale kur beheni patetike duke treguar xhamat e thyera e karriket permbys ne nje kohe qe asnje protestues nuk u ngjit ke zyrat tuaja ne kat te dyte. Ju qifsha robt qe doni te beni trushpelarje me keto vido kalamojsh. I pame me sy shkopat e bejsbollit te krimineleve qe kercisnin mbi koken e brinjet e atij xhajes se shkrete o ju qifsha motrat.

  Ju beni mire te shkoni te grupi i patronazhhisteve te Ramazanit se ju nuk ju voton me asnje demokrat, bythqira meshkuj e femra!

  1. Bela e modhe me keta berishistet e rinj si Andi Bushati, me pare thonin se Basha nuk po hap PD, tani qe dalin figura te reja thot qe po nxjerr manikine. Po qorr ke qene o Bushat dhe nuk e paske pare te pakten keto dy vjet ne media Koduzin, po edhe kolegen Eri Nebijan manikin e quan ore shpirtzi.

 8. Me shume se fakti qe Basha kopjon Ramen, eshte e dhimbshme sesi keta fare burrash ne politike refuzojne modelin e ‘Saliut ‘ per te ndjekur modelin e Elises. Ky eshte nje degradim i plote, nje rrugetim drejt ‘queer’ politikes, ose sic e quajne te majtet, progres. Po, eshte progres! Dikur kishim gra qe tentonin te imitonin Saliun, tani kemi burra qe yll polar kane Elisen. Jemi bere per te qare hallin si shoqeri. Krize totale identiteti

  1. Nebiaj ka qene zedhenese e PD dhe sapo ka shkuar aty, Don Zhuani i PD, Ervin Salianji, ka filluar t’i vardiset. Pastaj Don Zhuan Salianji iu vardis GD dhe vazhdimi dihet. Me sa duket, kjo zonjusha, kur u kthye nga Maldivet dhe duke pare se DZH Salianji kishte marre shkopin per te mbrojtur GD, u be xheloze dhe filloi te flase edhe ajo per te siguruar mbrojtjen nga ky Homos Erectus i vitit 2021

 9. Ky sula ishte kokrra rrwnacakut për foton që nxorën në dt7 me ata që ishin brwnda pd tha kjo është bërë në kohën e protestave para kryeministrisë.
  Kuksian i deputet pa pikë turpi i tha na hodhën gaz protestuesit turp për thinjat që ka në koke

  1. Keni te drejte te gjithe ju komentues, natyrisht dhe Lapsi. Ka lezet kur del trimi Mul Noka , burri Albana Vokshi.

 10. Haha,
  pse ju c’ju duket vetja me shume sesa thjesht zara politike te Berishes !!

  Pikerisht nga ata që jo vetëm nuk kundërshtoni, por as nuk mendoni, as nuk llogjikoni !

  Muhabete kurvash qe zihen per pune nderi !

  1. Te recitoin sa te duan ka nje gje te vertet PD NUK FUKSIONON SI KOPEJA E PS DHE NUK NER VOTA LULUDHJ ME KETO VETEM PO I DHAN RILINDASIT LULUSHES NDINJE VOT

 11. P çfarë shkrimi i niveleve të larta mediatike.
  Kush ta ketë bërë vallë ?
  Berisha nuk besoj që të jetë autori se ai e pranoi që Basha u rrethua nga bandat e kriminelëve.
  Ka mundësi ta ketë shkruajtur Muli se ai shquhet për fantazi krijuese

 12. Te recitoin sa te duan ka nje gje te vertet PD NUK FUKSIONON SI KOPEJA E PS DHE NUK NER VOTA LULUDHJ ME KETO VETEM PO I DHAN RILINDASIT LULUSHES NDINJE VOT

 13. KU JINI OR TRIMA TE PORTALIT LAPSI. SA FATKEQESI QE NUK PASKENI QENE NE KOHEN E KOMUNIZMIT , SE AS DY DITE NUK DO KISHTE ME QENDRU ENVER HOXHA NE PUSHTET. 1000 MIJE TRIMA KUNDER 50 DEPUTETEVE E DREJTUESVE TE PD-SE.

  1. Se dija qe dhe kta te lapsit e kishin shit bythen leqe ku ngeli gje pa shit aty.po bushati esht kurva me e kalitme aty lepini xa keni peshty deri dje po i vrisni per se dyti tgjith ata qe ka vra berisha qe nga 97 .gerdeci .21 janari. Haklajt .ishalla zoti ju mort hak ke kalamojt e juaj aty ku ju djeg me shume

 14. Andi Bushati – je katandisur tani me analiza foshnjore per te nxitur si gjithmone llunen. Bolshevizmi natural ne ADN tende te ben te shkruash analiza te tilla psiqike qe ne nje gazete normale nuk do te shihnin kurre driten e diellit. Por te admiroj per pershtatjen qe u ben perdite analizave te tua duke i ulur ato me nivelin trunor te publikut te Lapsit, nje kopsht zoologjik kafshesh, qe pellasin te gezuar sa here Andi u hedh atyre ushqim per ti mbajtur gjalle

 15. Varuni -Teneqene ketyre .Le te behen Gjynaqare kush i pjerdh keta me .Le te vine ne Baze ti heqin Zvarre .Ata qe i votuan keta Plehra.

 16. Jane politikanet e rinj, per te tille ka nevoje Shqiperia e 2022, jo ato qe kane 30 vite qe nuk shkulen nga politika!
  E sa per manekine, ka me Manekine se Mul Maloku, Paloqe thuthuqi, Nishan paraliza, Aldo Sumci, Cuni Fariut…
  …e per te mos shkuar me tej, Tritan gagaci me akoma ne goje Prasin lushnjar te 1997?

 17. E cilet jane politikanet e rinj, keta aktoret pa pike talenti qe bejne spote duke kopjuar rilindasit?

  Cfare kontributesh kane, pervecse servilizmin ndaj shefit dhe deshiren e shfrenuar per te mbajt karrigen?

  Mentalitetin e kane njesoj diktatorial dhe manipulues si Basha.

 18. Injorance e modhe, Zot na ruaj nga enveristet, ramistet, berishistet, jane me keq se viruset sepse nuk ka vaksine qe ja mbron trurin qe e kane si zar te lemuar, pa rrudha fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.