• |
ide | kryesore

Mazniku e konfirmon: Projekti për kullat te PD është dorëzuar në bashkinë e Tiranës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku ka konfirmuar projektin që parashikon ngritjen e kullave shumëkatëshe te trualli ku ndodhet sot selia e Partisë Demokratike. Mazniku tha se toka ndodhet në pronësi të shtetit, ndërsa pronarët të cilëve nuk iu është kthyer prona, pretendojnë zhvillimin e kësaj zone.


“Bashkia të gjitha lejet i merr në shqyrtim të një procesi në ligj dhe në përputhje me planin urbanistik të qytetit. Standard i aplikueshëm për çdo qytetar të vendit.


Kjo nuk mund të ndalojë çdo njeri që ka një ëndërr, vizion, që të sjellë një propozim në Bashki. Kjo s’ka të bëjë nëse Bashkia e shqyrton apo jo. Bashkia vepron sipas planit urbanistik. Ajo është zonë e destinuar si zonë institucionale.

Prej 2013 është pronë e PD, i është kaluar në administrim dhe është pasqyruar në planin urbanistik si zonë me institucione. Por kjo nuk ndalon askënd që të ketë ëndrrat e tij.

Sot që flasim pronar i atij territori është shteti shqiptar, por pronarë pretendues të truallit që nuk iu është kthyer prona, kanë pasur ide për mënyrën si mund të zhvillohet një pronë që pretendohet se është e tyre.

Projekti ka ardhur nga pronarët pretendues të truallit. Projekti i kullave ndodhet në anën veriore të xhamisë, në drejtimin mes xhamisë dhe Parlamentit. Ndërkohë që kjo që kemi në krah është mes xhamisë dhe Bankës së Kursimeve ose BKT-ja”, – tha ai.

Mazniku tha se deri tani nuk ka asnjë propozim për ndërtim në zonën ku deri pak kohë më parë ka qenë BKT-ja dhe asnjë vendim të Bashkisë për atë zonë.

“Nuk mund të përgjigjem për të drejtat e pronësisë në territorin e Tiranës. Kjo është një çështje që i përket Hipotekës apo institucioneve të drejtësisë. Unë mund të flas për planin urbanistik të qytetit.

Bashkia e Tiranës mund të japë leje vetëm në dy kushte: E para, të jepet në përputhje me planin urbanisitk. E dyta, pronarët e truallit të jenë dakord me atë lloj zhvillimi. Pronarë apo administratorë kush e menaxhon truallin në ato momente.

Sipas ligjit, Bashkia e Tiranës ka vetëm dy elementë, përputhshmëria me planin urbanistik, është i gjetshëm online dhe element thelbësor është dakordësia e pronarëve ligjorë të truallit. Nuk flasim as kush është pronar i supozuar, i pretenduar apo admnistrator, por personai që ka emrin në Hipotekë, për zhvillimin e truallit. Pra, plani urbanistik dhe pronësia mbi truallin.

Nëse dikush kërkon të marrë pronësinë mbi truallin, duhet të gjejë një dakordësi me atë që është përdorues i truallit. S’mund të spekuloj. Kur është prezantuar kërkesa nga pronarët e tokës? Është i hershëm” – tha Mazniku. ©LAPSI.al

6 Comments

  1. Bythqira jane vetem rilindasit LGBT qe per nje sufllaqe ne dite te nxjerrin syte per Ramazanin. Yt te qifsha baxhellen patronazhiste mor patronazhist kurve!

 1. Projekt i bere nga pronaret !!!!!!!!!!!!!!!!! UUUUUAAAAAA sa cudi po ju skeni as turp as namus < as skuqeni dhe as zverdheni!!!!

  1. ja dorzojn vetvetes projektin e pastrimit te parave te tyre te krimit per te mare leje per ti lare. keta kok pin mengjes drek darke qe kan ik nga trut ne kete far feje?!

 2. Mesa është bërë e ditur, vetëm projekti ka kushtuar 1.4 milionë euro.
  Kaq budallej na qenkan “pronarët” e tokës që të harxhojnë kot kaq para, pa pasur garancinë se projekti i tyre do të realizohet ?
  Mazniku gënjen kur thotë se ne do të zbatojmë projektin urbanistik.
  Në fushatën elektorale , para se të zgjidhej Veliaj kryetar bashkie, pati deklaruar se në planin tim urbanistik për Tiranën, nuk do të ketë ndërtime në zonat e qendrës së qytetit.
  Ky premtim është shkelur me këmbë me dhjetra herë, e kulmin e pati me projektin e grataçeleve në zonën e Teatrit kombëtar.
  Ndërtimi i xhamisë së re, nuk u realizua ngaqë Ramës i digjka shpirti që të ketë një xhami të tillë, pasi ai është ateist si të gjithë ata që vijnë nga familje komuniste, por vetëm për të siguruar vota të myslimanëve e mbështetjen e Erdoganit..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.