• |
ide | kryesore

‘Baby Shark’ bëhet videoja e parë në YouTube që arrin 10 miliardë shikime

-Instant, Stil

“Baby Shark”, ka arritur një moment historik të ri 10 miliardë shikime në YouTube.


Jo vetëm që është videoja më e shikuar në platformë, një rekord që e vendosi në nëntor 2020, por tani është e vetmja video në faqe që arrin 10 miliardë shikime e konfirmuar nga YouTube.


Kënga e fëmijëve, e krijuar nga kompania arsimore koreano-jugore Pinkfong dhe e realizuar nga këngëtarja koreano-amerikane Hope Segoine, debutoi në vitin 2016 dhe ishte një hit viral në Azi, por nuk u fut në vetëdijen kolektive të amerikanëve deri në vitin 2019. Që atëherë, është u shndërrua në një shfaqje televizive të Nickelodeon. Madje në një moment u rendit në Top 40 të Billboard dhe frymëzoi këngën e Jamie Tartt në “Ted Lasso” të Apple TV+.

Videoja më e shikuar e YouTube përshkruan dy fëmijë të vërtetë që demonstrojnë “vallen e peshkaqenit të vogël”, ndërsa peshkaqeni titullar i animuar dhe familja e tij duke përfshirë një “Babagjysh Shark” me mustaqe notojnë qetësisht dhe më vonë përpiqen të gjuajnë fëmijët.

Suksesi i tij ishte disi i rastësishëm: Në vitin 2019, CEO i Pinkfong në SHBA, Bin Jeong i tha CNN se kompania nuk kishte pritur që klipi të dilte ashtu siç bëri, duke thënë, “ata që e bëjnë atë, e bëjnë vetë”.
Për të festuar “pikën e veçantë” më të fundit, Pinkfong ftoi fëmijët në të gjithë botën të ndajnë “Momentet e tyre të vallëzimit të peshkaqenëve të bebeve” me kompaninë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu