• |
ide | kryesore

“Përbindëshi i Detit Kaspik” ringrihet sërish

-Instant, Planet

I ankoruar për më shumë se një vit në brigjet perëndimore të Detit Kaspik, duket si një bishë ujore kolosale diçka e çuditshme ndoshta më shumë në shtëpi nën ujë sesa në ajër. Sigurisht që nuk duket si diçka që mund të fluturojë ndonjëherë.


Por e bëri, megjithëse shumë kohë më parë.


Në korrik 2020, pasi qëndroi i fjetur për më shumë se tre dekada, Përbindëshi i Detit të Kaspikut, një nga makinat fluturuese më tërheqëse të ndërtuara ndonjëherë, ishte përsëri në lëvizje në atë që ishte, me shumë mundësi, udhëtimi i tij i fundit.

U deshën 14 orë që një flotilje me tre rimorkiatorë dhe dy anije shoqëruese që manovronin ngadalë përgjatë brigjeve të Detit Kaspik për të dërguar ngarkesën e tyre të rëndë dhe speciale në destinacionin e saj, një shtrirje bregdetare pranë pikës më jugore të Rusisë.

Pikërisht këtu, pranë qytetit antik të Derbentit, në republikën ruse të Dagestanit, “Ekranoplani i klasës Lun” 380 tonësh ka gjetur shtëpinë e tij të re dhe me shumë gjasa përfundimtare.

I fundit i llojit të tij që lundroi në ujërat e Kaspikut, “Lun” u braktis pas rënies së viteve 1990 të Bashkimit Sovjetik, i dënuar të ndryshket në bazën detare të Kaspiysk, rreth 100 kilometra (62 milje) lart në bregdet nga Derbent.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu