• |
ide | kryesore

Përse ky vizatim i një fetusi me ngjyrë u bë viral

-Instant, Stil

Një ilustrim i një fetusi me ngjyrë në mitër u bë virale dhjetorin e kaluar me shumë njerëz që komentuan në mediat sociale se ishte hera e parë që kishin parë një përshkrim të një fetusi me lëkurë të errët ose një gruaje shtatzënë.


Vëmendja erdhi si befasi për Chidiebere Ibe, studente nigeriane e vitit të parë të mjekësisë që krijoi imazhin dhe e përshkruan atë si “vetëm një nga vizatimet e mia për të mbrojtur diversitetin në ilustrimet mjekësore”.


Imazhi filloi një diskutim rreth mungesës së përfaqësimit në këto ilustrime, imazhe që gjenden kryesisht në tekste shkollore dhe revista shkencore për të treguar patologjitë dhe procedurat mjekësore.

Ibe, 25 vjeç, i cili është drejtor kreativ në Shoqatën e Neurokirurgëve të Ardhshëm Afrikan, tani është ftuar të botojë disa nga ilustrimet e tij në edicionin e dytë të një manuali të krijuar për të treguar se si shfaqen një sërë kushtesh në lëkurën e errët.

“Mind the Gap: Një manual klinik i shenjave dhe simptomave në lëkurën me ngjyrë të zezë dhe kafe”, u botua për herë të parë në vitin 2020. Bashkëautori Malone Mukwende, një studente mjekësie në Londër, shkroi përmes emailit se “puna e Chidiebere … zbulon disa nga paragjykimet që ekzistojnë në mjekësi në pamje të qartë për të cilat ne mund të mos jemi të vetëdijshëm. Përfaqësimi në kujdesin shëndetësor është i domosdoshëm për të siguruar që ne të mos lejojmë që paragjykimet e nënkuptuara të kultivohen në kokat tona.”

Ibe, i cili ka fituar një diplomë kimie në Nigeri dhe tani po studion mjekësi në Ukrainë, ilustrimet e tij mjekësore i filloi vetëm në vitin 2020. Ai tashmë ka krijuar imazhe që përshkruajnë anatominë dhe një sërë kushtesh, si sëmundjen e lëkurës, vitiligo, plagët e ftohta, gjoks. infeksione dhe lëndime të shtyllës kurrizore, të gjitha te njerëzit me ngjyrë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu