• |
ide | kryesore

Rama i mban leksion të rinjve: Mos rrini larg politikës se do hani dynjanë

-Instant, Lajme, Të fundit

Në një fjalim mbi atë çka është politika, kryeministri Edi Rama është duke mbajtur një fjalim të gjatë përpara të rinjve të FRESSH, të cilëve ju ka kërkuar që të jenë sa më aktiv në jetën publike.Rama ka treguar dhe momentin e angazhimit të tij politik, në vitet e rrëzimit të diktaturës, ku tha se u nxit nga kërkesa për liri artistike.


Sipas Ramës vetëm bashkimi i njerëzve, përmes politikës do të mund të sjellë ndryshimin real të shoqërive.


Të ishte për politikanët e sotëm, ndryshimi nuk kishte për të ndodhur kurrë, nuk do të kishte pasur as lëvizje demokratike. Unë nuk kisha atëherë asnjë ambicie politike, isha pedagog në akademinë e arteve, mua më mjaftoi liria e fituar dhe vazhdova jetën time si artist, pse u ngatërrova unë me politikë në atë kohë? Sepse ishte politika shkak i kufizimeve të mija si artist, që nuk ishin tmerr vetëm për mua, por për të gjithë bashkësinë time në akademinë e arteve.

Si mund ti zhvishja unë modelet tona me rroba banjo në galeritë e arteve, dhe si mund ti bëja unë me ngjyrat që doja pikturat e mija. Unë vetëm në këtë mënyrë mund të fitoja lirinë krijuese, ne i thyem ato kufij, sensi i politikës është liria. Politika si profesion, janë kurorëzim i proceseve politike.

Sa më larg që ti rrini ju politikës, aq më shumë do të hani dynjanë, qoftë dhe me gjëra të vogla të jetës suaj të përditshme, që vetëm i vuani nëse jeni vetëm”, tha Rama.

8 Comments

 1. Shumë njerëz nuk janë çuditur nga kjo që i ndodhi. E prisnin, e njihnin, ishte çështje kohe, ia dinin “sëmundjen” e pashërueshme, aq më tepër pas “damkës” amerikane. Dhe kjo “vdekje” më në fund erdhi me sulmin mbi “Bastijën” e partisë së vet, një rast unikal ky në historinë botërore. Pra, lamtumirë, plaku Mere!

   1. Ti pedagog?ti je nje rrot kari e je aty ku je,jo sepse ke merita,por ishte kurva pilo me nexhin qe te lidhen me plakushin qe vjen ere,sorros.ta tha taulant muka qe je thjesht nje mesues vizatimi ashtu si edhe 10mije te tjeret.

 2. Ky eshte demtuesi me i madh i demokracise ne shqiperi .
  Kerkon qe virusin ta fuse deri ne gjeneze .
  Te kemi lene Zotin o i pa din e i pa iman .

 3. Edhe ghedafi kishte shume leka
  Shume arme gaz helm e ushtare
  Por i kishte skllever haremi te shqyer nga te gjitha vrimat….
  Njesoje si haremin tend o ramut.
  Por ne fund ja bene “gjyqin” jevgjit e rrugeve te Libise.
  Urojme edhe ti kurve ramut te kesh te njejtin fat me monster ghedafin…
  Por me nje ritem me te ngadalte…
  Ta thyejne rrashten e mallkuar me te hekur pake e nga pake….
  Se plumbin direkt nuk e meriton nje perbindesh si qenia jote e urryer.
  Mallkuar qofsh ti, rraca jote, dhe dashamiret e tu te vetedijshem.
  (Ata qe u ke shperlare trurin skane faje)

 4. Po e sakte kush eshte ne politik eshte ne pune .Se sot ne pune jane politikanet femijet e tyre grate e tyre vellezrit e tyre Ja kur mori karigen ky legeni rama i vellai doktor ne usa erdhi u punesua ketu djali i tij po ashtu .Ja me thoni nje politikan qe nga balla ruci, manja,nikolla, xhaxka gjithe kupola e ps a nuk jane te punesuar te gjithe familjarishte.Po jo ta teprosh kaq shume o rama te gjithe shqiptaret te meren ne politik se do dali si ai humori. atehere te punesohen gjithe shqiptaret ne dogana.Po a ka aq shume vende qe te punesohen gjithe shqiptaret?Si gurishte jo se sot qe nje politkan jeton si sulltan duhet qe per nje politikan duhen 1000 skllever,atehere kjo do beje qe politikanet te shqyejne njeri tjetrin dhe do vije radha qe te shqyejne dhe ty o rama.Prandaj o rama u nxitove qe the te gjithe shqiptaret te meren me politik se do hane dynjane.Korrigjoje o rama se sbehet ajo.Lere keshtu si jane 1 politikan njemije skllever.Ja ti o sulltan ne qeveri ke 12 putana si sulltanet qe kane me ligj 12 gra dhe kjo eshte e sakte se ti kerkove qe dhe ata kater bura qe ke ne kabinet ti kishe gra por ste la keshilltari jot fuga te tha se sipas sheriatit sulltanit ligji i sheriatit i lejon vetem 12 gra dhe ti aq ke se miden e kishe te gjitha gra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu