• |
ide | kryesore

BE-SHBA: E hapur për dialog me Rusinë, por jo në dëm të sovranitetit

-Instant, Lajme, Planet

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell ,në një komunikim që ka pasur me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken kanë diskutuar në lidhje me situatën e fundit të krijuar mes Ukrainës dhe Rusisë.

Borrell dhe Blinken diskutuan për ngritjen ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës dhe informuan njëri-tjetrin mbi angazhimet e fundit diplomatike mbi përpjekjet e Rusisë për të ripërcaktuar sigurinë në Evropë.


Zyrtarët e lartë kanë hedhur poshtë iniciativën ruse për të rindërtuar sferat e ndikimit në Evropë dhe nënvizuan vendosmërinë e tyre për të vazhduar konsultimet intensive për këtë dhe çështje të tjera midis SHBA-së dhe BE-së, duke paraqitur një front të fortë, të qartë dhe të bashkuar transatlantik.

Gjithashtu Blinken dhe Borrell kanë theksuar mbështetjen e mbështetjen e tyre për sovranitetin , pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe theksuan nevojën që Rusia të depërshkallëzojë dhe të zbatojë plotësisht marrëveshjet e Minskut.

Ndër të tjera ato theksuan se BE-ja dhe SHBA-ja mbeten të hapura për dialog me Rusinë, por asnjëherë në dëm të lirisë, sovranitetit, pavarësisë së anëtarëve të komunitetit transatlantik dhe partnerëve të tyre.e.su.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu