• |
ide | kryesore

I ati i Djokovic akuzon: “Tentativa për të vrarë tenistin më të mirë në botë u mbyll”

-Instant, Sport

“Përpjekja për të vrarë tenistin më të mirë në botë ka përfunduar, 50 plumba në gjoksin e Novak”. Srdjan Gjokovic, babai i tenistit serb të dëbuar nga Australia për shkak se nuk ishte vaksinuar kundër Covid, ka reaguar duke akuzuar në rrjetet sociale. “Në fund të fundit, ai ndihmon një lojtar të ri 17-vjeçar – thotë ai -. Ky është Nole, një burrë, një vëlla. Shihemi në Paris.”

Edhe Komiteti Olimpik Serb u rreshtua përkrah Djokovic. “Pavarësisht këtij vendimi skandaloz, ne e konsiderojmë Novak edhe një herë fitues. Në mënyrë josportive ai u pengua të garonte për titullin e tij të dhjetë në Australian Open” – lexohet në një komunikatë të shpërndarë nga mediat australiane -. Në veçanti, është e papranueshme të pritej të merrej një vendim një minutë para fillimit të turneut, në mënyrë që Novak të ishte në një situatë ndryshe nga tenisistët e tjerë, nëse i lejohej të qëndronte në Australi”.


I njëjti mendim ndahet edhe nga Federata serbe e tenisit. “Farsa ka mbaruar. Kësaj radhe politika e ka mundur sportin”, shkruhet në një deklaratë. Federata tha se Djokovic i plotësonte të gjitha kushtet për të hyrë në Australi, por “për shkak të presionit politik, viza e tij u anulua për ‘interes publik’. Ndërhyrja politike në sport ka hapur shumë çështje. Çfarë mesazhi po jep Australia, organizatorja dy herë e Lojërave Olimpike, në funksion të Lojërave 2032? Sportistët, edhe kur i plotësojnë në mënyrë adekuate të gjitha kushtet për hyrje në vende, mund të hiqen nga lista e pjesëmarrësve, të ndalohen si kriminelë dhe të dëbohen për vendime politike? Ne besojmë dhe shpresojmë që pas kësaj padrejtësie të kryer, jo vetëm ndaj një lojtari historikisht të suksesshëm, por edhe ndaj një personi të jashtëzakonshëm, Novak do të dalë më i mirë dhe më i fortë, si zakonisht”.

4 Comments

  1. Mire ja bene… Ka shkuar atje i pa vaksinuar… sepse jam me i miri une, po ka ligje o koke plloçe, nuk behet lligji bythe.. per ty. Ç’ do shetet ka ligjet e veta e nuk pjerdh per te tjeret, e sidomos plehra si ky qe qelloi kohe me pare ne koke nje femer albitre me topin e tenisit megjthe forcen, haleja, sado spotist i mire te jete, eshte nje kafshe! Kafshet s’ kane pse perzihen me qyteterimin….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu