• |
ide | kryesore

Në Tiranë në përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut/ Pse nuk e dorëzon Erdogan Xhaminë e Namazgjasë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ky 17 Janar shënon përvjetorin e së vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut, por meqë nuk është vit jubile pakkush u angazhua të rikthejë në vëmëndje jetën dhe betejat e heroit kombëtar. Në rastin më të mirë, përvjetori i 554 i vdekjes së Skënderbeut do të gjendej në ndonjë titull periferik online, sikur Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan të mos e kishte zgjedhur pikërisht këtë të hënë për një vizitë në Tiranë dhe Laç.


Qëllim kryesor ka inaugurimin e shtëpive të rindërtuara nga tërmeti, por simbolika me turqit bëhet e fortë në këtë ditë.


Përse duhej që Erdogan të zgjidhte pikërisht ditën e vdekjes së Skënderbeut për të inauguar shtëpitë në Laç? Çfarë e ka ngacmuar mikun e kryeministrave të Shqipërisë dhe Kosovës, që duhet të japë një mesazh të tillë kontrovers për shqiptarët?

Nga axhenda që u bë publike, kuptohet se Edi Rama ka bërë gjithçka për t’u shfaqur mirënjohës. Nuk janë vetëm shtëpitë e dhuruara në Laç për të prekurit nga tërmeti. është edhe ndihma e pashembullt që Erdogan i dha para zgjedhjeve Ramës, kur i organizoi një pritje madhështore në pallatin presidencial në Ankara, kur i ndërtoi me urgjencë spitalin në Fier dhe më pas e lejoi të spekulojë mediatikisht për një rol negociatori në konfliktin e ndezur Turqi-Greqi.

Të hënën Erdogan e nis ditën me një fjalim për banorët që përfituan shtëpitë e reja në Laç. Atje do t’i emërtojnë një shesh me emrin “Rexhep Taip Erdogan”. Me të mbërritur në Tiranë, inauguron Xhaminë e Et’hem Beut që u restaurua me paratë e qeverisë turke dhe në fund mban fjalim në parlamentin shqiptar.

Rama nuk e ka luksin ta presë mikun turk në një pallat me ornamente të florinjta siç e priti miku i tij në Ankara, por më shumë se kaq nuk mund të bëjë për të përkëdhelur sedrën e “sulltanit”.

Por sërish në vizitën e Erdoganit ka një handikap. Një detaj që nuk mund të shpëtojë kollaj dhe që mund të jetë arsyeja se përse ai zgjodhi të shkelë në vendin tonë pikërisht në 17 Janar.

Rreth 7 vite më parë, kur vizitoi Tiranën, presidenti i Turqisë vendosi vetë tullën e parë për ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë. E konsideruar si xhamia më e madhe në Ballkan, me një kapacitet ku mund të falen 10 mijë besimtarë njëkohësisht, kjo xhami duhej të kishte përfunduar tashmë prej 2 vitesh.

Por investimi i qeverisë turke ende nuk është dorëzuar. Në Janar të vitit 2019, agjensia turke e lajmeve Anadoly raportonte se 70% e projektit ishte realizuar dhe se në fund të 2019 xhamia ishte gati:

“Xhamia e Namazgjasë, e cila po ndërtohet nga ana e Drejtorisë së Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, do të hapet për adhurim në fund të këtij viti, njoftoi TDV, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të TDV-së thuhet se tashmë kanë përfunduar 70 për qind të punimeve të xhamisë, themelet e së cilës u hodhën në vitin 2015 me pjesëmarrje të presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, dhe se ajo do të ketë epitetin e xhamisë më të madhe të Ballkanit.

Siç thuhet në deklaratë, xhamia, e cila ka qenë ëndërr 100-vjeçare e muslimanëve të rajonit, është planifikuar të përfundojë dhe të hapet deri në fund të vitit”. (Kliko këtu për shkrimin origjinal)

Përveç kësaj, duhet vënë në dukje se Erdogan shkon në Xhaminë e Et’hem Beut, restaurimi i së cilës ka përfunduar si një investim i qeverisë turke, ndërkohë që ende nuk ka dorëzuar Xhaminë e Namazgjasë, që është dhe investimi i shumëpritur nga besimtarët myslimanë.

Edhe në këtë ngërç, sërish dalin në lojë gylenistët. Për FETO-n, organizatën e shpallur terroriste nga shteti turk, është kërkuar ndëshkim me dorë të fortë në Shqipëri.

Por përkundër presionit nga Turqia, mbështetësit e imamit Fetullah Gylen në Shqipëri kanë investuar në shkolla, spitale, media etj, madje kanë mundur të kenë përfaqësin edhe në strukturën drejtuese të Komunitetit Musliman.

Këtë shpjegim për ngërçin me Xhaminë e Namazgjasë e jep ish-kryetari i Lëvizjes së Hoxhallarëve, Justinian Topulli në një status në rrjetet sociale. Ai shpjegon se Turqia ka vite që ka ndërprerë marrëdheniet me Komunitetin Musliman të Shqipërisë dhe se shkak për këtë janë mbështetësit e Fetullah Gylen, që tashmë kanë shumicën në strukturat drejtuese të komunitetit.

Ky është shkaku që Erdogan nuk e dorëzon Xhaminë e Namazgjasë, e cila ka filluar të ndërtohet që në vitin 2015, sipas Topullit.

“Në pritje të inaugurimit dhe dorëzimit është edhe xhamia e madhe e Tiranës, e investuar nga shteti dhe populli turk, situata bëhet akoma më e rëndë dhe e vështirë. Në bindjen e shumë njerëzve është pikërisht kjo situatë e paprecedentë që vazhdon të shtyjë pa një fund të qartë, mbylljen e punimeve për xhaminë e madhe, e cila tashmë duhet të ishte inauguruar me kohë” shkruan ai në një status në rrjetet sociale.

Megjithëse mbetet për t’u verifikuar nëse të ashtuquajturit “gylenistë” tashmë kanë nën kontroll drejtimin e Komunitetit Mysliman, është fakt se qeveria turke po mban peng një investim që ka përfunduar prej vitesh.

Dhe si për të treguar se jo gjithçka po i shkon vaj me shqiptarët, Erdogan ka zgjedhur ta vizitojë vendin tonë në ditën e përvjetorit të vdekjes së Skënderbeut, për t’i vënë emrin sheshit në Laç.

Ndoshta një ditë ngërçi mes gylenistëve dhe qeverisë turke do të tejkalohet, një ditë Xhamia e Namazgjasë do t’i dorëzohet Komunitetit Mysliman, ndoshta edhe pllakatën “Erdogan” në Laç do ta ndryshojnë, por që sheshi mori emrin e tij, pikërisht në ditën e vdekjes së Skënderbeut, kjo do të mbahet mend gjatë./Lapsi.al


46 Comments

 1. xherxh kastrioti ose si ti hedhim hi sy kaureve qe jemi edhe ne si ata thotë:

  Analize interesante por ben si gjithmone gabimin shqiptar, shqiperia eshte qendra e botes edhe une nuk sho matane hundes time apo tirones ne rastin e artikullshkruajtesit.
  1) druri qe erdogani hergri ne kazakistan nje jave me pare nga rusia
  2) cfryrja e tullumbaces se panturqizmit apo sic njihet ne turqi, azerbaxhan edhe ne shtetet e azise qendrore si Turani-a. Pra perandoria e madhe turke nga vladivostoku ne bosnje kur perfshihen edhe ukrainasit edhe shqiptaret. Per kete turanine nuk fles as nje nga klanet pro turke ne tirane duke filluar nga camet e idrizit, duke vazhduar me gjylenistet e PD (edit harxhi me burrin turk, etj) e gjylot e PS (Ditzi Bushati, etj) edhe Erdoganistet lart e poshte.
  3) efekti qe keto 2 me lart i dhane ne publikun turk, ku lira edhe ekonomia ka ikur per lesh, po perpiqet te shuhet me kete viziten e sulltanit ne kete pjese perendimore te perandorise turaninane te re.
  Pra u rrofte Turania o milet. Bejini Hosana Sulltanit se si te jete PD si te jete PS kete keni ne krye. Ua ka dhene Allahu!

  1. pas pezullimit nga PD, filloi maratonën për të rimarrë këtë forcë politike, është padyshim ish-kryeministri Berisha. Në çdo rast, ai ripërsërit se orvatjet e tij, që nga foltoret deri te roli i organizatorit në ‘protestën paqesore’ për të marrë selinë e SHQUP-it me armë mesjetare si dashi, ishin për të shpëtuar demokratët e Shqipërinë nga kryetari që ai vetë rriti.

  2. Për ne eshte turpe se kushe na perfajsone si Kryministri .. bodhe njeri i keq dhe hajdute ka çën Sali Berisha por as Presidentin e Amerikes nuke doli ta priste në Araporte. Rama as kanselaren e Gjermanise nuk e priti ne araporte. Por nje diktatore dhe kriminel si Erdogani del dhe e pret ne Araport turpe turpe.. Vet Rama para ca viteve u talle dhe çujti turpe kure Presidenti i asaje kohe Bujare Nishani doli e priti sekertarin e shteti Amerikane ne Araporte.. se po ta krahasoshe me Erdogani eshte 100 her më i rensishme per ne e per gjith boten

   1. O malok moterqir, qe Erdogani po ben me apartamente 524 familje malokesh andej nga je ti, diktatori me i madh te jete , eshte vertete dashamires i Shqiptareve.

    O vemje te pabesa.

    1. O Guxim mor te qifsha motren ty dhe gjithe kurvave te mocalit si puna jote . Po pse beri Tahipi 500 apartamente ne Lac na qenka miku me i madh i sbqiptareve ? Or kar me zile , po italianet ndertuan gjithe rruget e Shqiperise dhe tere Tiranen , ruset bene 2000 pallate ne Shqiperi , nderza kinezet ndertuan gjithe industrine e rende plus fabrika dhe punishte . Cfare te bejmde sipas teje , ti konsiderojme miq edhe kinezet bashke me ruset dhe tjua marrim ne goje per respekt si turqve ?

  3. Arsyea eshte e thjeshte. Erdogan dhe Turqia neootomane, kane investuar per rikontrollin ne ballkan. Vecanerisht ne trojet ku banojne shqiptaret ne Kosove, Maqedoni dhe Shqiperi si dhe ne Serbi.

   Ka patur sukses ne instalimin e rrymes islame pro Erdoganisto-otomaniste, pervec Shqiperise.

   Qindra miliona euro te halldupit te Anadollit kane nga pas kerkesen e forte te zhdukjes se shqiptarizmit ne krye te Komunitetit Mysliman dhe instalimin e te besuarve turkofage. Ose sic dhe njihet ne Shqiperi i besuari i Taipit, Ylli Gurra.

   Pra mezi pret qe me ndihmen e pakursyer te vellaut kauro-komunisto-islamo-shkerdhat Edi Rama te fshije kryesine e Komunitetit Mysliman. Kuptohet, nje bandit si Erdogani, ne diten e perkujtimit te te madhit Kastriot, ne tregon gishtin dhe hakerrehet te luftojmeb”Gylenistet”.

   Xhamin e re e kane per shokun Ylli Gurra nje lake i vjeter i Taipit. O do ta vere Rama ne krye te KMSh o ska!

   Nese nga krijimi i shtetit modern shqiptar dhe deri ne vitet 2000, ndikimi grek ne fene ortodokse ishte me risk kombetar, dhe myslimanet qene mese patriotik nen te ndjerin Sabri Koci, sot, edhe greku e ka harruar endrren e dikurshme.

   Por haleja e anadollit jo!!! Dhe permes nje plehre ne Tirana e ka shume synon te fshije memorien tone kombetare.

 2. Njecik me shkurt do te ishtw ku ka shumice myslymane ka prapambetje,intriga,pabesi, etj. Llum hesapi. Shikoni albanistanin,kosoven, albanistanasit e maqedonise, bosnjen. Halete e Europes.

    1. Se ti nuk po kupton qe arab dhe turk je ti . Ju kujtoni se po te sulmoni te paret keni te drejte por harroni se turku ty te shkerdhu me shekuj dhe nuk kishe te drejte te ankoheshe ndersa nje myslimane nuk prekej as me nje trendafil . e kuptoni tani o gjakprishur?

  1. Bushat, kete moterqirin AC/DC, me mama vllehe dhe baba Shqiptar, produkt perdhunimesh, mos e le te komentoje ketu.

   4 here i kam cuar mesazhe Mero bythqirit qe te me tregoje kush eshte ky moteriqir por ai nuk pergjigjet.

   Sa per halete shiko kurvat fytyr kal greke qe nuk ka ngel zezak dhe pakistanez pa i shkerdhyer dhe qe po kolonizohen nga gjithe Azia dhe Afrika.

   Pjese e historise se greqise gjithesi , se produkt rracash te ndryshme jeni.

   Ne mase te madhe sperme Shqiptaresh.

   1. Kur ta marresh vesh kush jam merr nje brisk dhe hajde te.me.takosh. Mos harro dhe shkumen,plherë islamike. Tipike albanistanase,beni si te forte neper lloj lloj forumesh nga ana tjeter shkerdheheni neper kamiona,peshkarexha,beheni b.q. martoheni me 80vjeçare,vetem per t’ju larguar vendit qe e ‘don’i kaq shume. Rri aty dhe mos u ndje se do hash sallamin dhe nga lart dhe nga poshte.. Rrace muti.

    1. Na hongsh karin o produkt turku . po nuk besove pyet gjyshen ose hap librat e lexo historine e gjyshes nder shekuj .

  2. AC/DC Na ler ne shqiptareve te kritikojme kryeministrin tone per kete gabim qe beri, Ti mos i fut hundet. Ti flit per punet tuaja dhe vendin tend Greqine, jo per ne. Morr grek

 3. Shkrim idiot dhe pa lidhje.

  Bushati bie ne nivele teper te ulta kur ben pseudo analiza te till.

  Cdo gje e lidh me Ramen o burr.

  Mardheniet e Shqiptareve me Turqine, apo edhe me Erdoganin jane mbi partiake dhe mbi individuale, jane kombetare dhe nderkombetare.

  Nga ana tjeter te siguroj se Erdogan nuk e di kush eshte Skenderbeu.

  Me shume mund te njohi shume nga Pashallaret apo kryeministrat Shqiptare te Perandorise Osmane, apo shume figura Shqiptare te Rep. Se Turqise sesa Skenderbeun.

  Nuk rrotullohet bota rreth Skenderbeut.

  Hiqni dore nga miopizmi partiak dhe shihini gjerat ne nivele me kombetare.

  1. Qe Erdogan ka shume mundesi te mos dije se kush eshte Skenderbeu per kete jam dakord me ty , duke qene se ne zanat kepucar ka qene ,por qe ka ca keshilltare qe te pakten datat historike i njohin dhe qe ne protokoll nuk duhej te vendosnin daten e vdekjes se Gjergj Kastriotit per te sfiduar&provokuar shqiptaret edhe kjo duhet ditur .

 4. Boll tani , turkun e kemi si ate kusheririn qe mishin ta ha po kocken ta ruan . Shume shume keq nga turku nuk kemi pare se mire keq ka qen i vetmi vend qe nuk ka kerkuar visa per te shkuar atje. E njerezit kane gjetur derman atje

  1. Pse per ke ka kerkuar viza turku qe te kerkoje per ne ?
   O palle , a e di qe te pakten Ballkani i gjithe ( fut ketu edhe serbet dhe greket ) nuk ka nevoje per viza ne Turqi.
   Mos mendon se Turqia eshte ndonje Norvegji apo Suedi qe ka lluksin qe te vendose kushte per hyrjen ne Turqi ??
   Turqit kane vetem dy metoda per te prodhuar para : industrine tekstile dhe turizmin e lire , dhe ky i fundit me viza nuk behet .

 5. Ky Ed Rama ky katran me boj,
  4 Rrocka njeheresh mba ne goj,
  Te paren ka te Krajlit te Serbise,
  te dyten pra Sulltanit te Turqise,
  te treten atij Mico grekut gagarel,
  dhe te katren njonit atje ne Surrel!

  1. Sulltani eshte mik i vertete i Shqiperise dhe sikur tja mbaj ne goje, eshte e keqja me e vegel.

   Ke nje lloj delli ne poezi, por militant poltik mbetesh.

   Sepse per Mico jevgun, Rama as qe pjerdh dhe padyshim qe as vasal i Vucic buzpidhit nuk eshte.

   Rama eshte bythqir, por flit me fakte.

   1. Do fakt zotrote i NSDAP?
    Ne parlamentin grek u festua marreveshja detare me Shqiperine! (qe Rama perdredh bythen dhe e fsheh)
    Dhe greket (besoj biem dakort), zor se festojne dicka qe nuk eshte 100% PRO tyre.

    1. N.S.D.A.P-it . Qe Rama eshte kone e Erdoganit dhe qe qihet fort nga buzepidhi Vucic kjo eshte e qarte si drita e diellit .
     Qe Rama ka vite qe promovon ndarjen e Kosoves edhe kjo eshte e qarte per te gjithe ata qe kane veshe dhe sy .
     Qe edhe hedhja e dronit ne ndeshjen Serbi-Shqiperi eshte kombinacion i sherbimeve serbe :
     1.Per te viktimizuar Serbine ne syte e opinionit europian ( nacionalizmi shqiptar na sfidon ne shtepine tone ).
     2. Per te anatemuar Shqiperine si bosht ekstremist islamik ( flamuri i dronit ishte me sfond te zi islamik dhe perfshinte edhe krahina te tjera muslymane jo shqiptare pjese e Serbise )
     3.Dhe per faktorizuar Ramen si patriot te madh ( kush mban mend mire , do kujtohet qe serbet hodhen versionin qe dronin e kishte telekomanduar Olsi Rama dhe kur per kete u pyet Edi Rama ,nenqeshi pa dhene asnje pergjigje ,duke lene te kuptohet qe mund te ishte heroi i dronit edhe Olsi Rama).

     1. N.S.D.A.P ! Njerez si Rama nuk jane politikane pragmatiste ! Pragmatizmi ne politike ne mos qofte i admirueshem , eshte i pranueshem .!
      Rama eshte nje njeri pa anje parim moral , nje vemje qe flerton me kedo qe ti ofrohet vetem e vetem per te mbajtur bythen e vet ne pushtet , dhe ne kete kuptim eshte i frikshem .
      Nuk e ka problem qe te qihet njekohesisht me Vucic/Erdogan/Sorros/e dreqi me te birin vetem e vetem qe te mbijetoje dhe te na dale perdite ne E.R.T.V, i buzeqeshur me surratin e enjtur nga malli pa karar ,dhe syte qe i levizin sa andej ketej duke treguar qe ka probleme edhe me personalitetin .

 6. Kesaje i thone te besh ujkun choban.
  Por kur ke bastardin zot shtepie….
  Vetem mizerie duhet pritur.
  Skeni pare gje akoma…

 7. Urrejeni edhe ju Turkun se keshtu duam ne thone jevgjitet greke dhe gjakprishurit greko-serbo-fil .
  Logjike kurvash me zakone . Edhe amerika e ka nder bashpunimin dhe aleancen me turqine (tha presidenti Bush) dhe jo me ne qe jemi te vdekur pa miq si amerika , turqia , italia dhe austria . Sipas llogjikes se kurvave greke ne me Italine duhet te jemi hasem ne mot te moteve , sepse aq here sa na ka sulmuar e pushtuar Italia ne qe nga koha e Romakeve nuk nga ka sulmuar komb tjeter ne bote . Pse anje nuk thote se edhe ne 1400 i thirrem vete turqit qe te shpetonim nga Bullgaret dhe Serbet qe sunduan 300 vjet njeri dhe 100 tjetri ne keto troje ? Vini trurin ne pune o shqiptar dhe mos degjoni prostitutat qe e kthejne bythen sa andej kendej per dy aspra me shume .
  Miqt tane te vertete jane : Amerika , Turqia , Italia dhe Austria . Me ndihmen e ketyre miqeve tane te vertete dhe sidomos me ndihmen e te Madhit Zot , Shqiperia do shkoje ne kufinjt e saj real .
  Shqiperia e Shqiptareve , vdekje tradhetareve !

  1. Per te kuptuar se kush mund te jete mik ne te ardhmen , duhet te kthesh njehere koken nga e shkuara .
   Eshte e vertete qe edhe Italia edhe Gjermania ,dikur kane qene pushtues ne Shqiperi por duhet pare se cfare sollen , cfare moren dhe ne cfare konteksti ishin pushtues .
   Interesat e Gjermanise jane sot per nje Shqiperi te forte , demokratike , shtet te se drejtes dhe anti/sllav .
   Interesat e Italise jane sot per nje Shqiperi te konsoliduar , me nje shtet te se drejtes dhe demokraci te vertete , dhe kjo sepse nuk ka me aspirata kolonialiste .
   Edhe interesat e U.S.A gjithashtu jane per nje Shqiperi te forte .
   Ndersa interesat e Greqise dhe Serbise per arsye qe dihet jane per nje Shqiperi sa me te dobet , jo funksionale dhe te kapur ekonomikisht dhe politikisht .
   Turqia ne kete panorame eshte ambigue . Ka interes per nje Shqiperi te forte por gjithashtu edhe nostalgji dhe deshire per te evokuar Ish Rumeline . Nuk ka interes per nje Shqiperi krejtesisht te pavarur sepse Turqise i duhet nje zar ne Ballkan per te bere presion ose reklame ( sipas rastit ) tek vendet e tjera te rajonit .

   1. OR KOKRAT E BYTHQIREVE QE FOLNI KUNDER ERDOANIT. PER KTE BYTHQIRIN E 2000 APARTAMENTEVE. ATO NUK I BONI RUSI O BYTHQIR POR I BON TE BURGOSMIT POLITIK. EDHE NE VEPRAT E MEDHOJA SI AROPORTI E KNETAT ATO I KAN O B.YTHQIR

 8. 17 Janar 2022
  Nderkohe qe Edi Rama pret me dore ne zemer Sulltanin e Stambollit,
  …punonjesit e “Shendetesise falas” kane 10 dite qe presin te marrin rrogen e Janarit!

 9. Aman mer yahoo Justinian Topullin, krahun e Al Nusras ne Shqiperi gjetet te citoni?
  Analiza eshte e mire me perjashtim te xhihadistit Justinian

 10. Ata janë dy kalorësit e dëshpëruar në luftë me Perëndimin në Shqipëri.

  Sali Berisha është familjarisht në listën e zezë të Perëndimit në Shqipëri, kryesuar nga SHBA, dhe Ilir Meta është një i vdekur i pakallur në këtë listë, që praktikisht çdo zyrtar perëndimor që vjen, nuk e takon më. Merre me mend se takon as Erdogani, duke e bërë të ngjajë më pro-perëndimor se ata.

 11. Ju i konsideroni Shqiptarët si neanderthalë, të trashe dhe të lehtë të kapen për hunde dhe të drejtohen ngado që do pena juaj. Siç dhe do e shikoni, jeni prapë gabim siç keni qënë përpara. Të gjithë ne e kuptojmë kontekstin që jemi tani, arsyeja që Rama shtron qylymin e kuq për Erdoganin dhe nuk gënjehemi nga karikatura patriotike siç mendoni ju që ne genjehemi. Nëse kemi një reagim është ky, ju shohim me përçmim për përdorjen kaq të trashë, kaq të pamend, kaq të thjeshtë të një propagande patriotike dhe ju përçmojmë gjithashtu për mungesën e thelle te rrespektit që tregoni për popullin tuaj. Nuk është populli budalla. Jeni ju.

 12. o halabake serbo e grekofile bosnja, maqedonia dhe kosova jane te prapambetura sepse europa kurve i la nen serbi, kurse shqiperia esht e prapambetur se kelyshet sllave e kishin pushtuar me komunizem.

 13. hahahaha po vdesin byrekxhinjte e Salih Kurves nga xhelozia dhe po behen patriote Nuk e hapnin gojen kur Salih Serbi fuste ne mbledhjen e qeverise serbin Fazllic dhe shiste detin Greqise Ptuuuuu rrace muti cecenesh te piset

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.