• |
ide | kryesore

Kim: Për Berishën kemi prova për korrupsion, por nuk mund t’i nxjerrim

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim deklaroi se shpallja non grata e Sali Berishës erdhi pasi u mblodhën prova nga shumë institucione.


“Nuk është vetëm DASH. Përfshihen agjenci si Departamenti i Thesarit, FBI, CIA. Përfshihen një gamë ekspertësh për të parë faktet. Së pari, për të mbledhur faktet dhe pastaj për të shqyrtuar faktet, dhe pastaj ndërtimi i një dosjeje që Sekretari i Shtetit të ketë besim ta nënshkruajë,” – u shpreh ambasadorja.


Kim sqaroi se procesi për shpalljen non grata të dikujt merr vite dhe nuk bëhet brenda ditës e as nga një individ i vetëm.

“Më shumë se 200 persona janë dizenjuar nga Departamenti i Shtetit për përfshirje në korrupsion domethënës. Të gjitha ato raste kalojnë një proces shumë rigoroz shqyrtimi nga një numër agjencish,” – deklaroi ambasadorja.

Sipas saj nuk ka asnjë provë që mund të bëhet publike në asnjë proces gjyqësor.

“Në asnjë rast nuk paraqesim një dosje provash. Nuk është ky procesi,” – tha Kim e cila insistoi disa herë se pavarësisht se Berisha ka hapur një proces gjyqësor në Paris për këtë çështje, atje nuk do të ketë asnjë deklarim nga SHBA.

Ambasadorja theksoi se shpallja non grata e ish-kreut të PD-së u bë bazuar në fakte dhe përfshiu shumë agjenci të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara.

Në maj të vitit të kaluar sekretari i DASH, Antony Blinken, bëri me dije se Berishës dhe familjarëve të tij nuk do t’u lejohet pajisja me vizë për në Shtetet e Bashkuara. Ky vendim sipas Blinken u mor nga Uashingtoni zyrtar “për akte korruptive që cenojnë demokracinë në Shqipëri”. /Euronews Albania


28 Comments

 1. Faleminderit DASH ! Jam i sigurte dhe besoj shume , se NON GRATA do te shpallet edhe presidenti ne detyre Ilir Meta ,i cili pret qe ” amerikanet tja pergatisin varrin ne Malin me Gropa mbrapa Dajtit ” , dhe ky palo “LAPSI” “tja fusi ne b.th Bushatit , ish burri i avokates se Popullit , palo avokate e familjes NON GRATA , znj. suoer pasanike Ballanca dhe “vegel qorre” e Ilir Metes

  1. Dmth paskan prova dhe nuk i nxirrkan… muhabet koti… kur gjejne nje qime leshi, edhe ate ta nxjerrin, jo me korrupsion

 2. Pirdh pirdh. Dosja fiktive e korruosionit per berishen u pergatit nga shoqeria e hapur ne tirane e beograd. Te tjerat jane logje kavaje.

 3. Kemi po nuk mund ti nxjerrim?😂😂😂 O ju qifsha Sorrosin dhe direktivat e tij. Nuk denohet njeri pa prova o Kimete. Edhe une e di qe je lesbike, kam prova por smund ti nxjerr se felliq armaten LGBT te Sorrosit.

 4. Eshte teper e thjesht per ti kap politikanet tan te gjith. Nje vetting. Thjesht te justifikojn pasurit e veta dhe te familjareve me te ardhurat qe kan deklaruat. Po u justifikun dot. Asnjeri sdi si ti justifikoj

 5. Po provat me ze dhe figure per korrupsionin galopant te RILINDJES ku I keni futur?

  Berisha nuk eshte engjell, por kurrsesi nuk mund te krahasohet ky shtet mafioz dhe mashtrues me ate te kohes se tij.

  Edi Rama ka personalizuar institucionet ne menyre te llahtarshme. Kujtdo qe te vije pas tij, do t’i duhet nje kohe e gjate per te sjelle sadopak ne terezi zyrat e shtetit.

  Prandaj zonje, mos na merrni per budallenj. Po mbeshtesni me ndergjegje te plote nje diktator dhe te korruptuar deri ne fyt. Kjo eshte e verteta lakuriqe dhe jo ajo e realitet virtual te sukseseve 5e Shqiperise qe na propagandoni paturpesisht nga m3ngj3si deri ne Darke.

  1. Te njenten gje bene dhe ne Afganistan keta, mbeshteten nje qeferi super te korruptuar, por populli atje ia tregoi vendin. Kam frike se ne nuk jemi as ne nivelin e Afganeve…

 6. Shqiptaret skane nevoje per prova Ata e dine mire kush eshte krimineli komunist Salih Kurva Vetem perdorini provat per ta perplas ne burg felliqsiren

  1. Ate ka 6 muaj qe po i kerkon Berisha o sufllaqe. Provat, provat, provat! Thuaji njehere dhe ti Kimetes aman se mos te degjon ty e ta ploteson deshiren🖕

   1. O,koqe i ores 22;29 ka prova apo nuk ka prova apo edhe loqet si ti duhet te shkruajne ndone gje per te marre rroçken qe ju jep doçi per nje rresht qe shkruani , ndoshta per kete nuk e ve emrin, ose ka ndonje loqe si ti prane por qe di te shkruaj ndonje fjale dhe e bitisni se bashku gomarllekun!

 7. Ore kjo Kimetja, FBI, CIA, DEA Dep i Thesarit, kane ndonje informacion per Ramazanin se nja 12 vjet kryetar Bashkie nja 500 milion euro korrup ja evidentoi OSCE vete. Tani viti i 9 KM dhe i viti i 21 ne pushtet, a kane ndonje informacion keto institucione qe u mboll Shqiperia tapet veri jug me hashash, qe jemi vendi i vetem ne bote qe hame nga 17 kg banane ne dite😂😂 ( futet me shume kokaine se miell buke ne portin e Durresit), qe te dhenat sensitive te qytetareve jane ne dore te patronazhisteve rilindas, qe vjedhjet me tendera pa gare e pa tendera fare kane kapur 500 milione euro, qe shqiptaret duhet ti paguajne Bechetit 130 milion euro vetem sepse Ramazanit dhe Eri Velit nuk i shkonte editoriali pas avazit, etj etj etj?!

  Kjo administrate eshte komplet leve ne doren e spekulanteve si Sorros dhe sherben si instrument per te plotesuar kerkesat e tyre okulte.

 8. Po normale qe ja din llogarit qe kan ne emer te bashkepuntoreve. Politikanet shqiptar mund te ken me miliarda euro neper bote.

 9. Kemi prova te pakundershtueshme qe i dine te gjithe si nga fbi e cia edhe nga hena e marsi por nuk e fusim dot ne burg tashi, do presim kur te vdesi 🙏🤞se skemi cfare ti bejme. Meqe ra fjala, po bilali doli nga burgu?

   1. Po sikur te dale qe dhe ju bashke me saliun …
    Po sikur te dale qe dhe ju bashke me enverin…
    Po sikur…

 10. KORRUPSION. WOW ..SHUME THJESHT VETEM SHKO TEK SHTEPIA E EDI RAMES DHE PYETE SI E BERI DHE KAQ.SHKO TE SHTEPIA E BASHES DHE PYETE KU I GJETI LEKET KAQ PER KETE FUCKING CORRUPTION .MSR AMBASADORE.WAS THAT REALLY HARD.

 11. Si ka mundesi qe skandalet me te medha te korrupsionit ne Shqiperi na cojne ne SHBA? Gerdeci dhe Devirroli, unaza e re dhe dokumenta zyrtare fallco ne Amerike, ftesa per foto te “liderve” tane bere tek Presidentet amerikane permes korrupsionit, para per Lulin nga ruset permes Amerikes, historia e ARMO-s dhe abuzimi me naften tone – lidhjet dhe kompani amerikane, et, etj se duhet nje nate e gjate t’i numerosh.
  Une pyes:A i di CIA dhe FBI keto fakte per te ndeshkuar korrupsionin e zyrtareve amerikane, se ambasada hesht….

 12. Vetem mendje çthura dhe pa dinjitet si ti fasin me fjale ne ere ( habitem e nevozohem njekohesisht, se si nje ambasadore ju drejtohet demokrateve me keteo fjale! Nuk filtet si doçi moj kuçke; “se kemi prova po nuk mund ti nxjerrimi”! Kjo do te thote se nuk keni prova!! Eshhe njesoj sikur une te them se te pashe ty ne nje pozicion te keq me Sorosin! Per kete qe une them, ti moj spinster mund te me padisesh,une jam nje njeri i zakonshem, por ta thote nje ambasadore sikur te jete nje nga ato qe rrijne te qoshja e rruges e presin klientet, nuk lejohet, e nuk kmund te kete rast ne historine dipllomatike te jete thene nje gje e tille…. moj .spinster e peshtire!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.