• |
ide | kryesore

Rriten fatalitetet nga COVID-i në Shqipëri, në spitale dominon varianti Delta

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shtrimet në spital me Covid-19 janë relativisht të njëjta, por shqetësuese aktualisht është numri i lartë i fataliteve.

E thënë në shifra, për 128 të shtruar ka 6 fatalitete. Sipas raportimit të gazetarit Erion Skëndaj, varianti që po dominon në spitale është ai i Deltas, ndërsa personat që kanë manifestuar simptoma të variantit Omicron, zakonisht, janë duke u trajtuar në shtëpi.


Skëndaj sqaroi më tej disa nga simptomat që shfaq varianti i ri i virusit. Duke iu referuar ekspertëve epidemiologë, ai thotë se ndër shenjat klinike të këtij varianti janë, kolla, djegia e fytit, trashja e zërit dhe temperaturë që arrin në maksimumin e saj në 39.

Sipas gazetarit, simptomat e këtij varianti përfundojnë në krye të 5-6 ditëve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu