• |
ide | kryesore

Venezia, 14 pozitivë me Covid: Interit rrezikon t’i shtyhet një tjetër ndeshje dhe kalendari bëhet problem

-Instant, Sport

Ndeshja e së shtunës pasdite (18:00) në San Siro ndërmjet Interit dhe Venezias është në rrezik të madh për t’u shtyrë. Mëngjesin e sotëm, në fakt, klubi lagunar bëri të ditur se “përveç rasteve të regjistruara më 15 janar, gjatë testimeve të kryera çdo ditë nga grupi i ekipit në ditët e fundit, dolën 10 pozitivë me Covid-19. Në total, janë pra 14 lojtarët pozitivë në grupin skuadër”. Duke thënë këtë, Venezia ka shtuar se “pasi ka njoftuar autoritetet kompetente shëndetësore, lojtarët janë vendosur menjëherë në izolim sipas rregulloreve aktuale dhe do të ndjekin procedurat e parashikuara nga protokolli shëndetësor”.

Nga sa është zbuluar, janë 8 lojtarë dhe 6 anëtarë të stafit. Numri i lojtarëve pozitivë është përcaktues për vendosjen e shtyrjes ose jo, duke qenë se me protokollin e ri ka një prag prej 9 pozitivësh (35% nga 25 lojtarët e konsideruar) për të ndaluar ndeshjen me ndërhyrjen e ASL. Në këtë pikë, duke marrë parasysh edhe kontrollet e mëtejshme që do të kryhen në orët në vijim, mbetet vetëm të pritet: sigurisht që ndeshja është në rrezik dhe për Interin, pas shtyrjes së ndeshjes kundër Bolonjës, do të ishte që ndeshja e dytë që duhet të rikuperohet në një kalendar që do të jetë shumë i ngarkuar duke filluar nga shkurti.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu