• |
ide | kryesore

Protesta e 8 janarit/ PD tjetër raport për ndërkombëtarët informon për shkarkimin e Sali Berishës dhe mbështetësve të tij

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike u ka dërguar një raport të dytë për përfaqësitë ndërkombëtare në Shqipëri, lidhur me protestën e 8 janarit të thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha. Raporti i dërgohet të gjithë faktorëve ndërkombëtare, ambasadave ministrive të jashtme të BE, Parlamentit Evropian, Departamentit të Shtetit etj.

Në këtë raport të dytë, PD informon faktorin ndërkombëtar lidhur me vendimet e krysisë për përjashtimin e Sali Berishës dhe mbështetësve të tij nga partia, vendim që pason dhunën në protestën e 8 janarit.


“Kryesia vendosi të:
“1. Dënojë ashpër aktet e dhunës, gjuhën përçarëse dhe retorikën që nxisin konflikt mes anëtarëve të PD-së.;

2. Përjashtimin nga PD dhe sipas rastit nga të gjitha funksionet ekzekutive dhe nga grupi parlamentar.të PD-së, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë të deputetit Sali Berisha dhe të tjerëve ish përfaqësues të PD-së. Gjithashtu ftoi përfaqësuesit e tjerë të PD-së që të distancohen publikisht nga aktet e dhunës kundër PD-së dhe veprimeve që dëmtojnë interesat e partisë elektorale apo politike të PD-së.”

Gjithashtu që nga e shtuna e kaluar e 8 janarit anëtarë të Grupit Parlamentar të PD-së, të Presidencës dhe Kombëtare Këshilli që ka qenë i pranishëm gjatë një mbledhjeje në seli ose është dëmtuar fizikisht nga protestuesit si rasti i PD Sekretari Roland Bejko dha publikisht një dëshmi personale me të cilën u përballën gjatë asaj dite. Përmes dëshmive të tyre ata përgënjeshtruan pretendimet e Berishës se protesta ishte paqësore.

Ngjarjet janë evidentuar edhe me pamje video ku janë parë shkatërrimi i kamerave të jashtme me qëllim nga protestuesit e dhunshëm, thyerja e syzeve, përdorimi i materiale ndërtimi si shufra hekuri për të shkatërruar dritaret dhe për të thyer dyert në përpjekjet e tyre për të hyrë në katet e sipërme të shtabit të PD.” thuhet ndër të tjera në raport.

5 Comments

  1. Mos jepmi le lajm PD pasi jane dy grupime qe pretendojne te njeten gje. Thjeshte thoni Shoqate 2B (Brava+Bardha)

  2. Po njoftimin qe anetaresia te ka shkarkuar ty o Brave ja ke derguar? Ska nevoje tju cosh ambasadave njoftim se jua ka cuar Ramazani njoftimin ” Lul Brava eshte i emeruari i qeverise si kryetari i opozites”. Paske qene robqiri me i madh o kurve leku.

  3. Maloku po shkerdhen Kimeten e propagandes se rilindjes dhe rradhen e ka Brava, Ramazani dhe ne fund do ti shkerdhje robt vemjeve patronazhiste te sektit rilindje LGBT si puna jote.

  4. o debil ju kujtoni s e nderkombetaret jane budallej dhe se nuk i analizojne faktin dhe pasojen ato tani nuk te besojne dhe ty o bashe se e dine qe ti gjithmone ke thene genjeshtrabdhe te kane vene vize te kuqe ato do shohin ne cilin krah shkon vota dhe ke do votusi dhe mbimte gjitha duan dhe nje parti qe ben oponence qeverise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu