• |
ide | kryesore

Tension në Mal të Zi/ Abazoviç përplaset me turmën që e fyeu si “shqiptar” (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zv.kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç është përplasur me një turmë protestuesish të mbledhur kundër tij pas kërkesës që ai ka bërë për rrëzimin e qeverisë së Zdravko Krivokapiç.

Abazoviç doli të përballej me ta, por njëri prej të pranishmëve ka përmendur faktin se ai është shqiptar.
“Jemi në vendin tonë. Shqiptarët nuk do të na komandojnë ne çfarë të bëjmë,”– tha njëri prej tyre.


“Vijesti” shkruan se qytetarët e mbledhur me rastin e formimit të mundshëm të qeverisë minorance u shpërndanë në mënyrë paqësore pasi kanë marshuar para godinës së Qeverisë duke brohoritur “Dil fëmijë” dhe “I mori lekët Dritani”.

Abazoviç mbështeti një mocion mosbesimi që pritet të shyrtohet në Kuvend ndaj qeverisë ku ai bën pjesë. Kjo bëri që kryeministri Krivokapiç ta shkarkojë nga detura. Është edne e paqartë se cila është mënyra si do zgjidhet kriza në qeverinë malazeze. ©LAPSI.al4 Comments

 1. Nuk po e lexoj me ate komentuesin me pseudonimin ‘ Neri’ .
  Doja thjesht ti kujtoja disa komente te tij, muaj me pare kur fitoi Partia e Abazovicit. ( sa naiv ishte ne ato komente)
  Ja pra , me nje vendim te thjeshte qeveritar e menjanuan nga tabela e shahut politik.
  Mos krahasoni kurre ballkanin me Europen Veriore per demokraci , multi kultularizem dhe bashkjetese kozmopolite . Ndjenja nacionaliste eshte shume me e forte se keto vlera Europiane.

  1. Ky eshte ” Ballkani i Hapur ” i moterqirave serve dhe i kopilit Edi Rama.

   Por ne Shqiperi nuk ka as plane kombetare dhe as politike te jashtme.

   E kam thene me kohe qe po te kishim projekte dhe plane kombetare do kishim mbeshtetur malazezet kunder serveve ne Mal te zi dhe nje aleance anti serve ne Ballkan.

   Nje open Balkan pa perfshire fare serbine.

   Shpresojme qe mocioni i mos besimit te votohet me shumice ne parliament.

   1. O jane Serve o jane Serbe. Ne Shqip jane Serbe! Kemi shume qe po shtrmberojne shqipen, mos shtohemi edhe ne

    1. Serve eshte emri i tyre origjinale.

     Keshtu therriteshin nga Romko Lindoret ( qe edhe ne ishim pjese) qe do te thote sherbetore dhe leckamane.

     Nuk shtermberohet shqipja nga menyra si thirren gabelet serve , jo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu