• |
ide | kryesore

“Turp për shtetin shqiptar” Komuniteti Mysliman përgjigje për Erdogan dhe Ramën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, komentoi për VOA mosprezencën e përfaqësuesve të KMSH-së në inaugurimin e xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë, nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Bruçaj u shpreh se mungesa e përfaqësuesve të KMSH-së në inaugurim ishte ishte një akti i shëmtuar dhe një turp për protokollin e shtetit shqiptar.

Ish kreu i KMSH theksoi gjithashtu se inaugurimi i xhamisë i ngjante më shumë një aktiviteti politik të partisë së presidentit Erdogan, sesa një aktivitet fetar për inaugurimin e një objekti kulti.


“Me thënë të drejtën çdo shqiptar është mirënjohës ndaj Turqisë për ndihmën e dhënë dhe investimet e bëra. Fakti që në inaugurimin e xhamisë së Et’hem Beut, nuk ishte prezent asnjë përfaqësues nga Komuniteti Mysliman është një akt i shëmtuar. Unë them që është një turp i protokollit të shtetit shqiptar.

Unë besoj se më në vështirësi është ndjerë zoti Edi Rama, se imagjinojeni si një shtëpi, që të vjen një mysafir që të ka ndihmuar dhe ti do ta sejdisësh mirë, po ai ka shumë huqe dhe teka dhe ti e toleron që mysafirin ta përcjellësh.

Më mirë që s’ka qenë prezent Komuniteti Myslim pasi inaugurim xhamie nuk ishte ajo, ishte më tepër një miting politik i organizuar nga partia e Erdoganit, mënyra si të ftuarit kishin ardhur nga Kosova dhe Maqedonia dhe gjithçka. Është për të ardhur keq që një simbolikë fetare, siç është inaugurimi i xhamisë përdoret për axhendën politike të një shteti të huaj”, tha Bruçaj.

2 Comments

  1. Kshu eshte kur perziheni me politiken
    A ju erdhi mir kur financoi Arben Ahmetaj ne fushat me darka iftari pse e pranuat? Tani po ju vjen keq

  2. ska problem se ju organizon kimi me ” antiterrsit” e vet ndonje koferenc me nje dark mbrapa dhe e rregullon kete pune. eshte koha per sinqeritet dhe pavaresi .koha e hipokrizise dhe e sherbetoreve te iblisit ben mire per te gjith qe te mbaroje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu