• |
ide | kryesore

Mes katolikëve të Mirditës Berisha denoncon “vllazërinë” islame Rama Erdogan

-Instant, Arkiva, Kryesore

Sali Berisha ka riskuar të hyjë në labirinthet e rrezikshme fetare, për të shpjeguar marëdhënien e komplikuar Rama Erdogan. Nga qyteti katolik i Mirditës ku po mbante foltoren e radhës shefi historik i demokratëve komentoi edhe shantazhin e presidentit islamo konservaror të Turqisë, para deputetëve shqiptarë, për të dorëzuar rrjetin terrorrist të gylenistëve. “Çdo kryetar shteti që vjen në Shqipëri është i mirëpritur, por kërkesa e Erdoganit u bë në emër të “vllazërisë” dhe në kuptimin që kjo fjalë merr në kontekstin islamik” komentoi Berisha.

Lexo me tej:


Andi Bushati:Me poture ulur nderojmë sulltanin

Në fakt të njëjtin koncept pranoi edhe Edi Rama kur iu përgjigj një ditë më pas se “mes vëllezërve nuk ka borxhe”.

Po ashtu, shpesh në publik Erdogani i thërret kryeministrit shqiptar “vëlla Edi”.

Pikërisht këtë lidhje që i kapërcen kufijtë e shtetit laik ka dashur të denoncojë Berisha duke ngritur sallën në këmbë në Mirditë. “Ne të huajt i kemi miq, por vëllezër jemi me njëri tjetrin, me katolikët e Rëshenit dhe me ortodoksët e Korçës” tha ai.

Dorëzimi i gylenistëve/ Si po përkulet Rama para sulltanit

Me deklaratën e tij aspak të pafjajshme Berisha ka dashur të distancohet nga koncepti i vllazërisë i cili shpesh i është mbi vendosur shtetit ligjor kur ka qenë puna për të ekstaduar aktivistët gylenistë apo për ti bërë presion shkollave të rrjetit gylenist që për Erdoganin kondiderohen si terroristë të FETO-s.

Analiza/ Ku po e çon vendin lidhja okulte Rama – Erdogan?

Edhe herë të tjera Berisha ka riskuar të merret me këtë temë duke denoncuar grupin e xhamisë që po i shërben sot Bashës dhe duke nxjerrë përfundimin se përse ai që e etiketon si “Lul brava” nuk i denoncocon kurrë efektet ekstra ligjore që prodhon vllazëria mes Ramës dhe Erdoganit e cila tani po bëhet e rrezikshme edhe për mëbetësinë e komunitetit musliman shqipëtar.

©Lapsi.al

 

47 Comments

   1. Ne dum baben.
    Na pelqen baba. Le te mashtroj le te vras te djeg te tallet baba. Ne e dum e dum e dum.
    Pse, me te mire ishin enveristet se ne.
    Edhe ne kemi te drejt ta dashurojm baben ton.

     1. Une te jap nje kar ballit dhe bythes. Kete meritoni ju pas para dhe pas buke sufllaqes (buke).

  1. Nuk dua te merrem me tema interresi .por qartesi .hyjnore.te nderuar BASHKOMBASIT e MIJE te shumvuajtur jo per shkakun tuaj as baballareve tuaj.por per shkakun .e politikave te mella ne fillim shekulli.kunder shqiptareve dhe njerzimit.dhe perfaqsuesit e tyre kudo qe kan punuar dhe llunojn popujt qe nuk ju duhet mir original dhe kujt I sherbejn por faktet e zhvillimit I akuzojn si pergjegjes individual apo ne grup si pergjegjes per vet zhvillimet.qe padiskutim nuk kalojn pa llogari.ne te gjith jemi krijesa njerzore pavarsisht kombesi.vim nga i njejti burim krijimi .sistem funksioni Krijuesi dhe ullzimi.kemi nje natyralitet hyjnore duam te drejten hakun dhe spranojm padrejtesi te na behet.deri ne kete pike jemi te gjith te barabart dhe nuk kemi as mundesi ti shpetim mend njeri tjetrit as te behemi dhe as ta urrejm njeri tjetrin .ne ndryshojm nga njeritjetri vetem tek angazhimi.dikush ne jeten e tije angazhohet ne mendime fjale dhe vepra te mira.karrshi gjithckaje duke I llen hakun dhe dikush. Ne padrejtesi duke ju hyr ne hak te gjitha krijesave duke e ruajtur interes.dhe my eshte kufi qe mes njerezve ka armiqesi.sepse largimi nga e verteta sjell te verteten behet rrug problemesh pa zgjillje.si filet nga ky mullef I keq un nuk du te paragjykoj as me te keqen dhe as me te miren mbasi eshte Zoti mallerishem me I MALL I TAKON VETEM ATIJE.por who qe un terheq vemendjen gjitheve eshte o njerez LARGOHUNI nga padrejtesija thacethemet.urrejtja .llogarisin mendimet fjalet dhe VEPRAT tuaja sipas te VERTETES se ZOTI MALLERISHEM Perpara se tjua llogarisin I MALLI ZOT.Kini from ZOTIN PENDOHUNI KTHEJUANI HAKUN NJERZVE KTHEHUNI ZOTIT TUAJ TE PENDUAR DHE NENSHTRUAR SA SJU KA KAPUR NDESHKIMI I DHIMBESHEM HYJNORE .I MALLI .ZOT NE LIBRIN HYJNORE KA PREMTUAR SE VEPERMIRET ADHURUESIT BESIMDREJTIT I SHPERBLEN PA MAS NE DY BOTET TE PENDUARIT SIPAS KRITEREVE HYJNORE I MESHIRON DHE ZULLUMQARET I NDESHKON ASHPER .NUK JEMI VON ASKUSH PER TE NDRYSHUAR PER DOBI.DHE NDRYSHIMI FILLON SEJCILI NGA VETJA PENDIM KTHIM HAKU ALLURIM TE ZOTIT MEDITIM VEPRA TE MIRA RESPEKTIM PRINI FAMILJE KUJDES ME EDUKIMIN E FEMIJEVE MBAJTJE LILLJEVE ME FAREFISIN.E ME RRALL DUKE JUSTIFIKU PERGJEGJSIT.QE KEMI NE ULLTIMIN TON NGA ZOTI DREJT ZOTIT HAKUN NDAJ GJITHCKAJE.SEJCILI MUND TE BEHET SHPETIMTARI VETES VET VETEM SIPAS ULLZIMIT TE MALLIT ZOT.RESPEKT PER TE GJITH

  2. Ne si popull na ngelet te kuptojme dhe reflektojne mendimin fjalen dhe VEPREN e drejte hakun ndaj gjithckaje .me urtesi dinjitet dhe ne unitet.edhe pse tjeret sollen fatkeqesi ne mezin ton ne nuk duhet behemi fatkeq per njeritjetrin me mendjen GOJEN gjymtyret tona.por te dobishem .se vetem keshtu sfidojme ato qe nuk na duan te miren as si grupe besimesh vlerash kultura as si popull dhe as si komb .tani po kuptohet qart qe ato qe sna dun te miren po veprojn te keqen ndaj nesh ne gjitha drejtimet

  3. Edi Rama eshte Turke muti Otomane Lindore atokrate hajdute por une besoje se Sali Berisha ilir Meta Edi Rama Vuçiçi Erdogani dhe Putini jane nje.. Keta jane horra dhe hajdute… Por keta hajdute e ballkani kane frige Ameriken dhe nuke i kalone disa vija të kuqe… si Putini se pse Putini eshte shume i rrezikshem për gjith boten dhe vet Ameriken ne jemi Evropjane ne jemi Perendime ne nuke jemi Turqi nuke jemi Lindore siqe na shesin politikanet hajduta dhe tradhtare 🇦🇱🇺🇲🇪🇺🇦🇱🇺🇲🇺🇲🇦🇱

 1. Edhe njehere, imagjinoni sikur kete raport qe ka Edi Rama me Erdoganin, ta kishte Sali Berisha…
  Andej nga fundi i mandatit te dyte, ne vitin 2013 mos gaboj, Berisha vajti ne Azerbajxhan; arsyeja ishte gazsjellesi TAP; megjithate, kjo nuk e pengoi baterdine e shkrimeve dhe analizave te gazetareve dhe analisteve mbeshtetes te opozites socialiste atebote, qe jane po te njejtit qe mbeshtesin qeverine socialiste te sotme, te akuzonin, ku fare hapur, ku me aludime te terthorta, Sali Berishen si “sulltani i Albanistanit” qe takon “sulltanin e Azerbajxhanit”; ketu si perhere, implikimi i perkatesise myslimane te Berishes, behej ne te gjitha menyrat aluduese te mundshme, deri edhe fare haptas.
  Imagjioni sikur Berisha, po ne kete kohe, te rreshtohej pro Turqise se Erdoganit, kunder ShBA-se, per ate rezoluten qe kishte lidhje me Palestinen…
  Ne te vertete , Berisha beri krejt te kunderten, duke i prishur keshtu perfundimisht marredheniet me presidentin turk.
  Rama, ortodokso-katoliku, i krishteri, artist e piktor, me nje fjale gjithe c’duhet per te qene nje perendimor “model” , si ne duke edhe ne permbajtje, flirton me sulltanin e ri te Turqise pa pike qederi, bashkon voten me te kunder ShBA-se, dhe askush si thote gje…
  Kjo eshte te mos e mbash fare gojen, dhe te leshosh nje lume te sharash nga me te rendat per te gjithe keta dhe ata hipokrite qe, ose heshtin ne rastin me te mire, ose e mbrojne.

  1. Qeni Sali Berisha futi Shqiperine ne organizaten islamike por per kete nuk thot gje kerma. Kujtone ai se kemi harruar ne

   1. C’te harrosh ti mer ndyresire, kush ju pengoi 8+ vjet nw pushtet ta nxirrnit vendin nga ajo organizate?
    Ju ndyresira nga Rama tek Veliaj i luteni princave arabe per para cdo dite. Qe i merrni pa interes e pa te drejte kthimi se lini kolateral pasuri te shqiperise si aeroporti Zaed. Fonde nga Kuvajti i perdor Veliaj per me avancu axhenden ne Tirane.

    Ju pisa te PiSit keni goje te hapni.
    Ju jeni breke e bythe me diktaturat mesjetare te Lindhes se Mesme se ashtu e ka zakon Sorros. E kujtoni si i dolen te palarat shoqes Hillary Klinton ne zgjedhjet e 2016? Kur fuste ne arken e Partise Demokrate dhe te fondacionit te burrit te saj, ceqet nga Arabia Saudite?

   2. Qeni i paloqe ; Nuk e futi vetem Berisha , e futi gjithe klase e ndyre politike me qente e kuq bashke. Futja ne organizate kerkonte 3/4 e deputeteve, Te gjithe bashke e futen vendin ne konferencen islamike o i paloqe. Megjithate ky qeni hqadut qe ka 8 vjetvqe vjedh e shkaterron… me nje vendim qeverie mund te nnxjerre vendin nga konferenca idlamike o i paloqe, por nuk e ben sepse do haje darka e do shese porten e Durresit islamisteve prandaj nuk e ben… Keshtu qe ti informohu me pare e pastaj lih si buce, ose bej ate qe ben perdite, lepi bythen hajdutit

 2. Berisha sa kohë ka qënë në pushtet, ku e ka përdorur Erdogan për qëllimet e tij elektorale dhe pasurore, dhe këtu mund të përmendim vitin 2012 dhe 2013 kur në shkëmbimin e vizitave dhe inagurimin disa herë të tunelit të Kalimashit dhe Rrugës së Kombit arriti deri aty sa të thoshte se në dejet e shqiptarëve rrjedh gjaku turk dhe se duhet të ndjehemi krenarë se kemi gjak të përzier.

  1. Nuk jam dakord me qëndrimin e Berishës në përpkasje me SHBA, por ama nuk ka sepse të shtrembërohet e vërteta në mardhëniet e tij me Turqinë apo botën myslimane.
   Nuk është aspak e vërtetë e është një gënjeshtër e ndyrë të thuhet që Berisha paskej deklaruar se në gjakun e shqiptarëve “rrjedh gjak turku”.
   {shtë krejtë e kundërta.
   Berisha pat thënë se fakti që në Turqi jetojnë miliona shqiptarë, dyfishi i banorëve të sotëm të Shqipërisë, duhet të shërbejë si një urrë lidhëse midis dy popujve tanë.
   Nuk e ka quajtur asnjëherë Erdoganin “vëlla” siç kanë bërë Rama e Thaçi.
   Vëllezër mund të konsiderohen vetëm milionat e “qytetarëve turq” siç i cilëson Erdogani, minoritetin e stërmadh të shqiptarëve në Turqi, të cilin nuk e njeh fare ashtu si edhe Greqia arvanitët.
   Përse, krejtësisht ndryshe nga Turqia e Greqia, qeveritë e Italisë e kanë lejuar komunitetin arbëresh të emigruar para 500 vjetësh që të ruajnë identitetin e tyre etnik kulturor e të kenë shkolla në gjuhën shqipe ?
   Sa për antarësinë në “Konferencën islamike” të Shqipërisë, duhet kjartësuar se kjo nismë ka qenë e nxitur nga BE, për të konsideruar vendin tonë me rreth 70% banorë me përkatësi fetare myslimane, si një urrë lidhëse midis lindjes e pëerëndimit.
   Turqia, megjithë të kaluarën e saj të perandorisë otomane, ka disa dekada që është bërë pjesë e NATO*s, e pamvarësisht se Erdogan ka prirje diktatoriale, në këtë shtet funksionon demokracia pluraliste e një parlament shumë partiak.
   A ka interesa Shqipëria që të mbështetet në ndihmën e Turqisë, si një shtet i fuqishëm me 90 milionë banorë, ekonomi e industri të fuqishme e me ushtrinë më të madhe në Europë ?
   Sigurisht që po.
   Ama kjo lidhje nuk duhet konsideruar në “vëllazërinë” e dy politikanëve Erdogan e Rama, me prirje diktatoriale, po në 10% ndoshta të popullsisë turke që është me origjinë shqiptare.
   Më ka rastisur të vizitoj Turqinë e vija re se shumë shqiptarë që e flisnin mirë shqipen, nuk guxonin të flisnin gjuhën e tyre në praninë e të tjerëve, siç ka ngjarë edhe me arvanitët në Greqi.
   Më kijtohet që një shoqërues ciceron i grupit turristik ku bëja pjesë, ndonëse dukshëm më trajtonte miqësisht si shqiptar, e paraqiste veten si “turk” të ardhur nga Thesalia.
   Vonë, rastësisht e mora vesh se ai vinte nga Çamëria e ishte shqiptar

 3. Berisha ishte e mbetet nje komunist antifetar(ateist). Berisha si komunist i fryn dasive fetare, per interesat e veta personale, katoliket e Mirdites ne qofte se nuk e dine duhet dikush tjua a thote se eliten e ndritur te katoliçizmit ne Shqiperi i shfarosen komunistet e Berishes dhe jo myslimanet e shqiperise. Kur te brohorasin e duartrokasin Berishen te fusin memorjen historike ne try.

  1. Katolilet e Mirdites nuk arriti ti vriste as Sulltani por i vrane Enver Hoxha me komunistet trushplare qe per hir te vellazerise jugosllave vrane vellezerit e tyre katolik.

 4. Nje jet me mashtrime dhe intriga, kerma sali. Eshte e pa shpjegueshme se pse vetem nga goja e ketij djalli, dalin vetm përçarje.
  ESHTE FAKT I PAKUNDERSHTUESHEM.
  QE KETO 30 VJET. VETEM sali berisha, ESHTE I PERLYER NE NGJARJE VRASJESH DHE PERCARJE.
  TE JET RASTESI???????

  1. alas vec shkrimit me te madhe o gomar un nuk shof ndoj fakt ne 4 rreshta qe shkruan; opo te jet rastesi qe gjith keta patronazhistat kan vec nje “argument” si udheheqesi: sharjen!

 5. Sali Berisha eshte politikani me i paragjykuar ne Shqiperi. Paragjykimi ndaj tij eshte i llogaritur dhe daton ne vitin 1990, kur merr udhe protagonizmi i tij ne politike.
  Arsyet se pse jane shume interesante, por nuk eshte rasti ketu. Kete radhe po ve ne dukje vetem nje aspekt te ketij paragjykimi, i cili aspekt ka te beje me perkatesine krahinore te Berishes , me te cilen perkatesi kam parasysh edhe idolektin dhe paraqitjen e tij fizike , me tiparet e banoreve te asaj zone, qe as shume jane bere te njohura nga pershkrimet e udhetareve perendimore ne shekullin e 19-te.
  Nendergjegjes se socialistit te thjeshte i thuhet: ky nuk eshte si ne, eshte i “huaj”, flet me dialektin e reaksionareve dhe diversanteve te pashpirt, qe ju i njihni shume mire nga filmat e shumte te Kinostudios, bile ka edhe paraqitjen e tyre te eger…
  Ndergjegja e socialistit te thjeshte eshte bombarduar per 30 vite nga aludime te tilla. Te gjitha keto kane zene vend ne nendergjegjen e tij, edhe kur s’jane pranuar nga arsyeja e tij; aty jane, dhe cdo shkarje ne gabime apo edhe faje , le t’i quajme, te cfardoshme te Berishes, do te ishte per ta nje prove e asaj qe e kane te shtresezuar tashme ne nenvetedijen e tyre.
  Beni kete krahasim ne aspektin e paraqitjes: Sali Berisha me ate duke burrerore prej malesori, pse jo, deri diku edhe te ashper, me ate theksin e tij te rende prej veriori – nje anetar te dikurshem te byrose politike, i rruar dhe i kruar, me ate koken e shoget, me ate pamjen e plogesht si te nje profesori te merzitshem universiteti, i cili , megjithate nuk mund t’i beje keq asnje mize…!!!
  Ata anetaret e dikurshem te byrose, mund t’i zevendesoni fare mire me keta patriarket e sotem socialiste; kane te njejtat tipare.
  Shqiptari mesatar, nendergjegja e te cilit eshte helmatisur nga propaganda e dikurshme socrealiste, natyrisht qe per nje krim te mundshem, e ka fare te lehte te drejtoje gishtin ndaj Sali Berishes, ketij “te egrit”, si ne pamje edhe ne gjuhe.
  Prandaj, per cdo krim qe ka ndodhur keto 30 vjet, i pari qe tregohet me gisht, dhe per te gjitha rastet madje ( ky eshte kulmi i kulmeve) eshte Sali Berisha. Ata qe e tregojne e dine shume mire, se ata te cileve u tregohet e kane tashme te njohur ne nenvetedijen e tyre, portretin e monstres .
  Shume gazetare dhe analiste serioze, jane tallur dhe tallen akoma me ate thenien e Rames “fajet i ka Saliu!” …. bile edhe vete Rama kur e thote,i vetedijshem qe ka sy dhe mendjekthjellet qe e veshtrojne, e thote si me shaka, si me tallje.
  Sa gabim!
  Ai e di shume mire, sesa efekt te madh ka tek socialistet e tij ne radhe te pare por edhe tek nje fashe e gjere shqiptaresh, kjo gjoja idiotesi e pafaj.
  Sa me siper , eshte vetem nje aspekt i nje paragjykimi shume me te gjere ndaj Berishes; por nuk eshte rasti t’i themi te gjitha.

 6. Paskan vershu mutrat mavi ne komente.

  BRAVO BERISHA. JE POLITIKAN I SPROVUAR.

  Rama po shkel Kushtetuten kur ja nenshtron ligjet e vendit, “myslinanizmit otoman”

 7. NJERI ME TE POSHTER SE SALI BERISHA NUK PASKA NJOHUR NDONJEHER KY VEND
  MBASI NE 97 NXITI LUTE VERI JUG TANI ESHTE GATI TA DJEGE PRAP DUKE PERDORUR FENE TE NDERSEJE KATOLIK ME MYSLIMANE
  A JEMI VERTET POPULL KAQ VARI KARIT SA TE NDJEKESH NJE QELBESIRE SI SALI BERISHA
  MJER NE SI POPULL SE SI LUAJNE POLITIKANET ME JETET TONA

 8. Po c na plas trapi. Se c thot mumja sali.
  Ai ate pune ka tani. Shpif mashtron kerkon te krijoj kontradita, se ndryshe nuk te degjon askush.

 9. Sali Berishës ndaj çdo politikani, intelektuali apo gazetari, që në betejën mes tij dhe Lulzim Bashës, nuk është në anën e tij. Pasi u është lutur për javë e muaj të tëra të kalojnë në anën e tij, pasi u ka ofruar gjithçka që të mos mbështesin Lulzim Bashën, pasi ka dërguar të birin redaksi më redaksi për të paguar pronarët e mediave, tani ka filluar i sulmon publikisht emër për emër, ata të cilët nuk i ka blerë dot.Skypion salihu te ka perdhunuar ty e fisin por ti mos i humb shpresat o shpellkari salihut

  1. Skypion te pergezoj.
   Megjithese me keto kopilet e kuq pjelle muxhikesh pabukesa e pa breke deri ne 1944…
   Pastaje e mbushen stomakun rropqiret….
   por nga djersa dhe gjaku i shqiptareve te kamur….
   Vrane burgosen torturuan
   Lane pa varre perdhunuan e konfiskuan bagetite deri edhe shpendet ……
   Te debatosh me keta bastarde = harxhon baterine
   Lodh gishtat
   Djeg nuronet kote.
   Keto bushtrra do e cfarosin ate vend dhe ne fund do hane organet e njera-tjetres.
   Sic beri kurvi me mehmet e kadri xhelatin dhe fechorr perversin etj…
   Skemi pare gje akoma.

   1. Ik me vrap,mos harro qe nje nga ata kopilat e kuq eshte edhe plaku i rrjedhur Sali Berisha qe ishte sekretar partie,nje post qe nuk e merrje lehte pa dhene prova si komunist i denje dhe mos harro qe ishte mik dhe doktor i familjes se diktatorit keshtuqe ne qoftë se ke dy pare tru vere ne pune dhe do kuptosh qe Berisha nuk ka asnje lidhje as me te djathten as me demokracine,perkundrazi u vendos ne krye te PDse pikerisht per te mbrojtur ata qe persekutuan,vrane dhe perdhunuan dhe eshte edhe vete pjese e persekutoreve…

   2. Skypion koment i saket ,keta mit e bodrumeve te bashkive nuk e kan Problem qe lal fiku vetem kshilltar paguan 300 mij € ne vit nga kurva e dudushit . dhe me mira € per imazhin e tij kush ka dy pare ment e kupton ku qendron e keqa te Berisha qe la rrethe 2 miljard € borxh apo te ramuti qe e çoi borxhin 8 miljard € pa asnje invertim strategjik

 10. duhet te jesh i deshperuar me pre damaret o totalisht bole, qe te degjosh e ti shkosh na mbrapa berishes, ketu i referohem atyre qe jane qytetare, se te tjeret dihet pse i shkojn

 11. edver llapaqeni kur shkon ne Turqi e ka emrin Ramadan, kur shkon ne Greqi e ka emrin jorgo, kur shkon ne serbi e ka edvic dhe kur shkon ne Italia e ka Paulina

 12. Edhe anetaresimi ne Konferencen Islamike perdoret si pjese e paketes se madhe se paragjykimeve ndaj Sali Berishes.
  Perhere kur flasim per nje ngjarje a fenomen, duhet patur parasysh konteksti. Ne fillimvitet nentedhjete akoma nuk kishte lindur paradigma e ekstremizmit islamik, te pakten keshtu sic e njohim. Per shqiptaret qe dilnin nga nje periudhe ateizmi te skajshem ,feja asqe mendohej se mund te bente ndonje problem shoqeror dhe aq me pak politik.
  Une nuk e di arsyen e vertete te ketij anetaresimi, por mund te jape dy qendrime ndaj tij, te shume viteve me vone natyrisht: te Dashamir Shehit dhe te Ismail Kadarese.
  Dashamir Shehi , ne nje emision televiziv, qe shprehur se ne ate kohe kjo shihej si njefare hapje ndaj botes; ky eshte nje shpjegimi i kenaqshem deri diku nga pikepamja psikes kolektive.
  Ismail Kadare, ne nje interviste, foli per nje “keshille” te mbrashte te atyre ( e kishte fjalen per diplomate perendimore, por se kush nuk e thote) qe ia kishin sugjeruar qeverise shqiptare te kohes kete levizje diplomatike.
  Per njemije e nje arsye, eshte absurde ta akuzosh Berishen per nje gje te tille. Por, kjo eshte pjese integrale e propagandes 30 vjecare kunder tij dhe , pse jo, edhe e efektshme.
  Ne nje kontekst krejt te ndryshem, me nje Turqi qe qeveriset nga nje parti islamike dhe nje President islamik si Erdogan, i kritikuar ashper nga mendjet me te lira ne Perendim , si per autokratizmin e tij ashtu edhe per fetarizimin e politikes, Edi Rama, flirton me te pa piken e qederit; ky flirt i tij eshte i shprehur me akte, cka e ben shume te rende.
  Krahasimi flet vete.

 13. mos ia vini re ketij maloku se vetem hipokrizi ligesi dhe poshtersi i ka bere popullit shqiptar a nuk ishte ky hala
  sepse ka ngelur si llazore foltoresh sepse edhe ne vitin 2005 doli kunder erdoganit dhe greket e mbeshteten berishen dhe ky halabak beri marrevedhjen e detit ndertoi varreza per ushtaret pushtues grek beri regjistrimin e popullsise mbi baza etnike si dhe hapi shkolla greke edhe atje ku kishteje nje familje minoritare ky shpellar dikur kur ishte kryeminister thoshte se shqiptaret kane lidhje gjaku me turqit berisha ka dale tani kunder turqise per ti derguar sinjal greqise qe ta mbeshtese

 14. Armiku historik i malsorit ne pergjithesi dhe atij qe rreshtohet katolik ne veçanti jane kualicioni Anglo-Hebraik qe ne fshehtesi bashkepunojne qe nga koha e " Kominterrnit" si "Sorrosi" sot. thotë:

  Shqiptaret jane masakruar nga Anglo-Hebraiket ne 150 vitet e fundit . Mbrapa pislliqeve antishqiptare te Grekerve dhe Serbeve fshihet dora e Anglezeve dhe Çifuteve, qe zoterojne dhe aksionet e politikes se USA.

 15. SI TA KUPTOJME KETE! Kemi 30 vjet ne mardhenie jo te mira po brilante me usa.Keta mardhenie vetem qorrat dhe dashakeqet se kuptojne qe ne shqiptaret kemi garancine politike,ekonomike dhe territoriale me te sigurte ne te gjitha kohrat te ehzistences se popullit shqiptare.Prandaj kush politikan do mundohej te cenonte kete partneritet me kete vend te madh dhe po aq mik i kombit shqiptare,do merte jo vetem ndeshkimin moral dhe politik,po mallkimin me te madh edhe fizik.Po ti shikosh veprimet mediatike te Berishes ne krahasim me te rames gjate gjithe karieres politike 30 vjecare te tyre,une nuk di cbehet kulisave dhe perderisa aq sa shikoj dhe degjoj Berisha nuk e ka vene kurre ne dyshim orientimin strategjik dhe eksencial te egzistences se kombit shqiptare,te partberitetit strategjik te usa.Ndryshe nga rama qe shume here me goje dhe veprime ka vepruar kundra usa deri dhe ne votimet ne OKB dhe siper cudi Berisha ka marre ndeshkim brutal nga usa,ndersa Rama eshte si po e shohim dhe kemi pare si njeriu i amerikaneve ne shqiperi.Edhe per kete vizite te z.orgodan ne shqiperi,qe per mua sduhet te kete shqiptare mos ta priste me dashamiresi,se faktikishte pas usa,turqia eshte mbeshtetesi strategjik me i madh i kombit shqiptare.Rama per mua mer admirimin me te madh politik moral dhe shpirteror nga une .Se Rama tregon se mikut qe na ka mbeshtetur dhe kurre sna ka bere keq i themi jo vetem mik por edhe vella.Pa llogaritur 97 deklaratat e forta te turqise ne mbrojtie te territorit shqiptare dhe ndihmen ekonomike qe na kane dhene,por per keto banesa qe na lehtesoi ne strehimin e ketyre familjeve nga termeti se besoja se do kish shqiptare te mos i e mirepriste ardhjen e orgodan ne shqiperi dhe te mos shprehnit falenderimin per kete ndihme sa humanitare,aq dhe vllazerore.Te gjithe ata politikan analiste qe kane pergojuar ramen dhe z erdogan jane servila,pa moral,sjane te besushem moralishte,politikishte ,menderishte.Prandaj veprimet e Berishes dhe Metes mua me turperojne,qe kreret me te larte te politikes shqiptare si keta te dy te tregohen kaq egoiste.USA nuk ka nevoje per servila dhe mendoj se kjo eshte ndeshkimi qe po ju jep zoti me usa juve.Z.Berisha dheZ.Meta.Veprimet e politikaneve duhet te jene ne rradhe te pare ne perputhje me interesat e kombit shqiptare,morale dhe pastaj per interesa politike te vetes.Asnje se ve ne dyshim se si serbi si greku dy armiq territorial te vendit tone nuk e duan qe miqesia dhe ndihma e turqise ndaj kombit shqiptare te mos egzistoje me.Nese e arijne kete keto shtete do jete fitorja me e madhe ndaj kombit shqiptare nga ta.Shqiperia do jete politikishte ekonomikishte e skllaveruar nga serbo-greket.Mos haroni 97 qe revolucioni ortodoks komuniste ne orkestrim te plote me qarqet shoviniste serbo-greke desh na shperbene si shtet.Turqia ky vend i madh dhe mik i vuri gjoksin planeve shoviniste serbo-greke dhe i tha ndal mos guzo me tej.Ne shqiptaret dhe kombi shqiptare duhet qe me sa kemi mundesi dhe ti lutemi zotit qe Turqia ti kthehet sa me shpejte te jete e mundur partneritetit strategjik me usa.Ti meshojme forte qe ne cdo kontakte me politikanet e turqise ti meshijne forte qe turqia ta shikoje usa si e shohin kombi shqiptare usa si mikja me e madhe dhe forca me e madhe dhe garantusja me e madhe e lirise dhe paqes ne bote.Shikoni cfare ka ndodh dhe ndodh ne bote,nga kush ju vjen kercenimi shume vendeve ne bote dhe nga kush e kerkojne shpetimin.Rasti me i fresket eshte Tajvani dhe Ukrahina.Egzistenca e kombit shqiptare varet nga partneriteti strategjik qe ka vendi jone me usa-turqi.Cdo kundervenie apo neglizhim i ketij partneriteti strategjik ngaj ketyre dy shteteve usa – turqi,rreziku i egzistences sone do jete permanente.

 16. Teutonet dhe Vatikani mbeshteten Shqiperine e madhe qe kulmoi ne kohen e Nacional Socialisteve thotë:

  Ottomanet ndaluan Skenderbeun te sulmonte Europen katolike ne emer te Bizantit Ortodoks,ku fillesat i ka ne mbeshtetjen ushtarake qe Skenderbeu i dha mbretit te Napolit kunder Papatit qe perfaqesonte oborret Europiane.
  Me Skenderbeun filluan hallet e Shqiptareve!

 17. skenderbeu skenderbeu ore a ka pasur shqiptare para skenderbeut dhe cfare do te ishte gjergj kastrioti pa titullin Bej dhe kush ia dha atij kete titull KUSH E BERI LUFTETAR SKENDRBEUN I CILI I ESHTE HERO KOMBETAR

 18. Qe ky karominister me “aleancen” me erdoganin eshte kthyer ne veremli dhe njeri i neveritshem kjo dihet. Por ju te lapsit te pakten te jeni pak me koherente dhe me memorie nuk do benit keq. Thjesht per rikujtese: A e mbani mend kur shoku sali e anetaresoi shqiperine ne konferencen islamike…… ? Veprim ky qe e penalizoi shqiperine dhe shqiptaret per vite me rradhe. Sot ju i beni jehone nje palacoje qe nuk beni asgje me pak e as me shume se ky bastard qe kemi sot ne krye te puneve. Dhe fale mediave si ju keta qelbesira kane akoma fytyre e flasin. Ju duhet te jeni te paret qe duhet ti refuzoni, po mesa duket e keni te vestire te l’argomento nga tepsia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu