• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta njeriu që “zbuloi” Maradonën: ish-tekniku e njohësi i madh i futbollit ishte 82 vjeçar

-Instant, Sport

Bota e futbollit humb një tjetër nga të mëdhenjtë e tij: Gianni Di Marzio, ish-trajneri dhe drejtuesi sportiv për më tepër njeriu që zbuloi Diego Armando Maradonën, të cilin ia raportoi menjëherë presidentit të atëhershëm të Napolit, Corrado Ferlaino, kur Pibe ishte ende shumë i ri, ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare. Di Marzio pati një karrierë të mirë si trajner, gjë që e bëri atë, në vitet ’70, të drejtonte Catanzaron në Serie A dhe, më pas, të drejtonte Napolin në 1977 deri në finalen e Kupës së Italisë të humbur më pas kundër Interit. Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e ka dhënë në rrjetet sociale i biri i tij, gazetari Gianluca Di Marzio.


Me Maradonën, me të cilin ai mbajti një marrëdhënie të shkëlqyer, marrëveshja nuk u realizua në atë kohë, për shkak të mbylljes së kufijve të merkatos. Një njeri bujar, i respektueshëm dhe gjithmonë shumë i disponueshëm, ai ka trajnuar edhe Genoan, Catanian (e promovuar në Serie A), Padovan, Cosenzan dhe Palermon. Një njohës i shkëlqyer i futbollit – nuk kishte një lojtar të cilit ai nuk i njihte karakteristikat – ai fitoi dy herë “Mbjellësin e Artë” (Pankina e Artë aktuale) si trajneri më i mirë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.