• |
ide | kryesore

Video/ Inter përmbys Venezian në minutën e fundit: protesta të lagunarëve për faullin e Dzekos në golin e parë

-Instant, Sport, Video

Një gol i Edin Dzekos në minutën e 90-të i dha Interit një fitore 2-1 ndaj Venecias në ndeshjen e javës së 23 të Serie A duke i lejuar zikaltrit të arratisen, tani në +5 ndaj Milanit, që pritet të dielën nga Juventusi. Ndeshje e komplikuar për skuadrën e Inzaghit, që e panë veten në disavantazh në minutën e 19 për shkak të një goditje me kokë të Henry. Kampionët e Italisë gjetën barazimin në minutën e 40 me Barella, pas një volej të Perisic të grushtuar nga Lezzerini. Lagunarët rezistuan mirë në pjesën e dytë, deri në goditjen me kokë të boshnjakut në fund të ndeshjes.

Venezias ishte surprizuese kur shënoi në minutën e 19: Ampadu krosoi nga e djathta për Henry, i lënë i lirë nga Skriniar dhe i aftë për të goditur me kokë. Konkluzioni ishte qendror, por Handanovic nuk u tregua shumë reagues dhe detyrohet ta nxjerrë topin nga rrjeta. Interi reagoi edhe pse i mungonte qartësia. Barazimi erdhi në minutën e 39, pas një kontrasti të Dzekos ndaj Modolos, i cili mund të sanksionohej me një faull. VAR nuk mund të ndërhynte, sepse ndërkohë pati një ndryshim të zotërimit të topit: Ceccaroni humbi një top aty ku nuk duhej, Lezzerini bëri ndërhyrjen shpëtimtare në të majtën e Perisic, por nuk mundi të bënte asgjë në goditjen e Barellas.


Në pjesën e dytë, Interi insistoi por nuk krijoi shumë: Brozovic dhe Calhanoglu bënë shumë gabime, Lautaro është fragmentar dhe Dzeko humbi mundësinë më të bujshme nga dy hapa larg, pas një gabimi të Lezzerinit në goditje me kokë të De Vrij. Por kur dukej se barazimi po vendosej, i sapo futuri në fushë Dumfries shërbeu për Dzekon, që mundi Caldarën dhe me kokë vendosi ndeshjen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu