• |
ide | kryesore

Historia e pabesueshme që fshihet pas orës 30 milionë dollarëshe “Marie Antoinette”

-Instant, Paparazzi, Slider

Pak më shumë se 30 vjet më parë, Antiquorum i Gjenevës ishte pionier i ankandit modern të orëve me shitjen e tij “Arti i Patek Philippe”. Më parë, nocioni se orët e shkëlqyera mund të grumbulloheshin ishte mjaft i çuditshëm, u desh ngritja e modeleve të lira elektronike të kuarcit gjatë viteve 1970 dhe 1980 për të dalluar orët e prodhuara tradicionalisht si më shumë sesa thjesht ruajtës të kohës.


Ky ankand historik, i mbajtur në vitin 1989, ndihmoi gjithashtu të çimentojë pozicionin e Patek Philippe si investimi de facto i zgjedhur i horlogerieve të larta. Është një reputacion që vazhdon edhe sot e kësaj dite, falë formulës së qëndrueshme të trashëgimisë, inovacionit dhe aurës kulturore të markës. Nëntorin e kaluar, Grandmaster Chime me titan Patek Philippe arriti në 31 milionë dollarë në Christie’s duke thyer çdo rekord.


Por Patek Philippe nuk është aspak zgjedhja e vetme e koleksionistëve të orëve. Një sërë markash të tjera, nga Breguet te Rolex, komandojnë luftëra të ethshme ofertash në ankande dhe lista të gjata pritjeje për modelet e reja. Ndërsa etiketat astronomike të çmimeve shpesh zbresin në gjë të rrallë dhe të çmuar, një histori e mrekullueshme sigurisht që ndihmon. Këtu është një shembull magjepsës.

Ora e humbur e Marie Antoinette

Breguet nr.160 Marie-Antoinette, 1827 — me vlerë 30 milionë dollarë në 2013.

Çfarë lloj ore mund të bënte horologu parizian Abraham-Louis Breguet nëse do të ishte gjallë sot? Sinqerisht, “kumbari i prodhimit modern të orës” i cili vlerësohet me industrializimin e orarit të shkëlqyer dhe inovacioneve të panumërta teknologjike -ndoshta nuk do të bënte fare ora. Si një mjeshtër i zgjidhjes praktike, inovative dhe të bukur të problemeve, ai ka më shumë gjasa të bënte një vrasje në Silicon Valley.

Në fakt, ora e tij e 160-të, fabula Marie-Antoinette është një kryevepër.
Historia e kësaj ore është një legjendë e dy gjysmave, me një histori të origjinës vrastare, plus një skandal grabitjeje të ditëve të mëvonshme. Gjithçka filloi me një roje në oborrin e Versajës së Marie Antoinette, e cila, në 1783, porositi Breguet të bënte orën më të ndërlikuar dhe më të çmuar për mbretëreshën e tij gjithnjë e më të papëlqyeshme.

Breguet i detyruar siç duhet, duke e bashkuar orën transparente të xhepit me shumë nga shpikjet e tij (përfshirë mbështjelljen automatike) dhe shumë të tjera përveç atyre (si koha qiellore, gjendja e mbështjelljes dhe një kalendar i përhershëm) të gjitha në metal të çmuar. Megjithatë, kishte një problem: 823 komponentët e orës iu deshën pjesa më e mirë e 30 viteve për t’u prodhuar, që do të thotë se ajo nuk u përfundua shumë kohë pas ekzekutimit të Marie Antoinette dhe katër vjet pas vdekjes së vetë Breguet (ajo u përfundua nga punishtja e tij, nën mbikëqyrjen e djalit të tij).

Më pas u ble nga Sir David Salomons. Pas vdekjes së Salomonit në vitin 1925, ora iu bashkua koleksionit të konsiderueshëm të orëve xhepi të shekullit të 18-të dhe 19-të të avokatit britanik si një ekspozitë thelbësore në Muzeun për Art Islamik, në Jerusalem (themeluar nga vajza e tij në vitet 1970). Në një kthesë tronditëse vite më vonë, më 17 prill 1983, mbi 100 orë të rralla të Sir Davidit, duke përfshirë Marie-Antoinette, u zhdukën në ajër brenda natës.

Vjedhja e supozuar mbeti një mister për 23 vjet derisa policia izraelite mori dy informacione nga njerëz që pretendonin se u ishin treguar sende nga koleksioni. Siç u zbulua, Naaman Diller, një hajdut izraelit që fitoi famë në vitet 1960, kishte anashkaluar vetëm sistemin e sigurisë së muzeut përpara se të ruante orët dhe orët në kasaforta në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Izrael.

Pas vdekjes së Dilerit në vitin 2004, e veja e tij u përpoq të shiste sendet, megjithëse ajo e kapi dhe iu dha një provë pesëvjeçare për marrjen e mallrave të vjedhura. Nga 106 orët, 39 duke përfshirë dhuratën e Marie Antoinette u restauruan dhe u kthyen në muze, ku mbeten të ekspozuara.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.