• |
ide | kryesore

PD regjistrohet në zgjedhjet e 6 marsit: Kryetar kemi Lulzim Bashën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike ka dërguar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve një kërkesë për tu regjistruar në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Në shkresën e mëposhtme shihet se PD është kujdesur që ndryshe nga partitë e tjera të dërgojë në tavolinën e Ilirian Celibashit edhe një dokument të themelimit të PD-së në 12 dhjetor 1990.

Në pikën 2 të kësaj shkrese nënvizohet se “kryetari i Partisë Demokratike Lulaim Basha me adresë “Bulevardi Zhan Dark”, nr 11 Tiranë që është personi i vetëm i autorizuar që të paraqesë në emër të Partisë Demokratike, kandidatët për kryetar Bashkie në zgjedhjet e pjesshmë vendore të datës 6 mars” – thuhet në shkresën që citon më pas edhe një vërtetim të Gjykatës së Tiranës të 24 janarit 2022 të cilin e ka marrë pranë saj për këtë qëllim.


Në krahun tjetër Komisioni i Rithemelimit të PD-së nuk e njeh Bashën si kryetar pasi këmbëngul se ai është shkarkuar me Kuvendin e 11 dhjetorit dhe referendumin e 18 dhjetorit të vitit të kaluar.  

PD ka paraqitur edhe kërkesën për të regjistruar komisionerët e saj në këti zgjedhje. ©LAPSI.al

10 Comments

  1. Nul shkon per lesh kari o sufllaqe jo se ka 600,000 votues mbrapa. Rilindja eshte futur me dy parti ne zgjedhje, Rilindja dhe Republika e Re por do shkojne per lesh kari te dyja shume shpejy. Zullumi keputet kur trashet o komunist i vogel dhe ju do ju shkerdhehet plaka shume shpejt!

 1. A mund të më thotë kush se çfarë ndryshimi kanë votimet një partiake të Berishës, me votimet për pushtetin lokal të 2019-ës që organizoi Rama ?
  Bile njëpartitizmi i Berishës ja kalonte edhe atij të Ramës, pasi ky i zhvilloi zgjedhjet vëndore me një parti të vetme të legalizuar, Partinë socialiste, kurse Berisha bëri një lëvizje personale ilegale me foltoret, e organizoi të ashtuquajturin Kuvend të PD të 11 nëntorit në emrin e tij duke e paraqitur si kërkesë të “bazës”.
  Pra që të dy, vetë i organizuan votimet, vetë votuan për vete, vetë i kontrolluan pa vëzhugues kundërshtar e të pa anshëm, e vetë i nxorën përfundimet , duke e shpallur veten fitues.

 2. Sot e gjithë bota është në krizë lidershipi
  E të mendosh bashen lider
  Në jemi një vend i vogël që tallin bythen gangsteret e mëdhenj.
  Vetëm Zoti do të na shpëtojë nga këto ftyra të ndyra politikanësh.

  1. I vetmi lider politik shqiptar që nuk ka pamje prej “katnari”, është Basha.
   I vetmi lider politik shqiptar që është dipllomuar për drejtësi në Hollandë e ka punuar në një Gjykatë ndërkombëtare si ajo e Hagës, është Basha.
   I vetmi lider politik që nuk është dëgjuar asnjëherë që të shajë me fjalor të ndyrë apo të etiketojë në mënyrë ofenduese kundërshtarët politikë, por veç i ka kritikuar me fakte për korrupsionin e tyre, është Basha.
   Asnjë lider politik shqiptar, në gjithë historinë e shtetit shqiptar, nuk ka qenë ministër i suksesshëm si Basha, në tre dikastere të ndryshme.

 3. – per cilin Murat e keni fjalen, se ne fshat kemi dy mureter….

  – per murat shtagen – ai ka dhe nje djale partizan….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu