• |
ide | kryesore

“30 qershori”/ Meta kërkon hetimin disiplinor për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

-Instant, Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar sot përmes një shkrese zyrtare Kolegjit të Posacëm të Apelit. Në këtë shkresë Meta kërkon nisjen e procedimit disiplinor për anëtaren e gjykatës Kushtetuese Fjona Papajorgji për shkelje të rënda profesionale dhe etike që sipas kreut të shtetit cënojnë figurën e gjyqtarit kushtetues.

“Parashikimet e këtyre dispozitave në krahasim me rrethanat e faktit, provat e marra sipas formës së kërkuara nga ligji dhe me të cilat Presidenti i Republikës është njohur zyrtarisht së fundmi nga Gjykata Kushtetuese, e që kanë lidhje me një çështje të shqyrtuar së fundmi nga kjo gjykatë, na detyrojnë që t’ju përcjellim këtë informacion të shoqëruar me prova bindëse të cilat konfirmojnë se, ka të dhëna mëse të mjaftueshme se nga një apo disa gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese janë konsumuar shkelje të rënda profesionale dhe etike që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të mandatit, veprimtari kjo në kundërshtim me kërkesat e ligjit nr. 8577/2000, e që sipas parashikimeve të nenit 128 të Kushtetutës dhe nenin 10, 10/a të ligjit nr. 8577/2000, kërkojnë që nga ana juaj të merren masa për fillimin menjëherë të procedimit disiplinor.”


Në shkresë Meta i referohet vendimit për zgjedhjet e 30 qershorit, e cila vendosi të rrëzojë kërkesën e Shoqatës së Bashkive, për shpalljen e tyre si antikushtetuese.

“Pas shqyrtimit të të gjithë dosjes gjyqësore që na është përcjellë nga Gjykata Kushtetuese, rezultojnë disa të dhëna e fakte që bëjnë të detyrueshme t’ju përcjellim këtë informacion të shoqëruar me prova bindëse të cilat konfirmojnë se, ka të dhëna mëse të mjaftueshme se një gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese dhe konkretisht zonja Fiona Papajorgji dhe relatore e kësaj çështje ka konsumuar shkelje të rënda profesionale dhe etike që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të mandatit. Përsa rezulton në dosje ekziston dyshimi ynë se në këtë veprimtari në kundërshtim me kërkesat e ligjit nr. 8577/2000, mund të jenë përfshirë edhe disa anëtarë të tjerë të Gjykatës Kushtetuese. Këto të dhëna sipas parashikimeve të nenit 128 të Kushtetutës dhe nenin 10, 10/a të ligjit nr. 8577/2000, kërkojnë domodosmërisht që nga ana juaj të merren masa për fillimin menjëherë të procedimit disiplinor dhe të merren masa emergjente dhe të themelta në lidhje me këtë procedim disiplinor sipas ligjit.”- thuhet ndër të tjera në kërkeseën e kreut te Shtetit për Kolegjin e Posaçëm të Apelimit”, shkruhet në dokument.

VJON…

 

 

5 Comments

  1. po ketij karit i duket vetja mbi gjykaten kushtetuese? i duket vetja luigji 14, ligji jam un thot Like floriri. po ben ham ham se i paska ardh ngordhja.

    1. Likja, doktori,shajaket o paturet,luli, puntori per pyllezimin e tiranes ballistat komunist kapitalizmi esht per harbutet qe skan meshir.

  2. Qe je cop kari injorant nga ligjet, e din te gjith shqiptaret. Po si more kar, ti vendos nese jan ber shkelje apo organet e posatshme. Se ky Like floriri nuk kerkon te verifikohet nese jan ber shkelje. Ky e ka vendos qe jan ber shkelje dhe kerkon procedim disiplinor per personat qe e kan gjykuar. A e kuptoni se cfar idjoti kemi patur per president. Nje cop sharlatani mafjoz e hajdut me cizme. Ta ka gjet fix Sala nofken “Like floriri”

  3. Po ik ore injorant. Ketej pranon vendimet e gjykates dhe shpall daten e zgjedhjeve, kete kerkon hetim. Ti je pacavure nga shpirti dhe trut e kokes. Kujton se do besh zhurme me keto idiotesira. Aq zhumrem keni bere ti, sala, rama keto 30 vjet sa nuk pime uje asgje nga keto lloj terheqjeje vemendjeje qe beni. Se eshte trashur aq shume llumi juaj sa qelbet i gjithe planeti.
    Vazhdoni me perpelitjet e fundit ordinera

  4. Per karajozet,qe komentojne ,pa lexuar mire deklaraten.Presidenti,nuk flet per gjykaten Kushtetuese,por per nje antar te kesaj gjykate.Probleme,qe ndodhin shpesh,bile shume shpesh,neper edhe gjykatat e tejera shqiptare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu