• |
ide | kryesore

Tallja me konviktorët/ Tirana mbushet me sllogane kundër Veliajt

-Instant, Arkiva, Kryesore

Një mini revolucion proteste ka nisur në rrjet kundër deklaratave diskriminuese të Erion Velisë kundër konviktorëve që ai i ka diferencuar nga qytetarët e zakonshëm të cilët reagojnë për çështjet qytetare. Kjo valë zemërimi është shtuar edhe më shumë nga aksioni i organizatës majtise “lëvizja për universitetin” që prej dy ditësh ka mbushur muret e Tiranës me slogane kundër kryebashkiakut, i cili nga turbullimi i ditëve të fundit për shkak të çështjes së inceneratorëve dhe daljes së audiopergjimit e ka humbur qetësinë dhe e ka prishur fajlorin.

Gjatë një interviste në emisionin “Të paekspozuarit”, kur u pyet se ç’punë kishte që të merrej me federatën e futbollit, kryebashkiaku u përgjigj: “Ka kauza që nuk kanë pse të jenë të lidhura me interesin personal. E keqja është se kjo nuk mund të quhet një gafë, pasi krahasimin e qytetarit me konviktorin kryebashkiaku e kishte përdorur edhe gjatë një interviste në “Report TV”.


Prandaj dallon konviktori nga qytetari. Nëse qyteti për ty është vendi ku fle, ha dhe kryen nevojat personale atëherë ti je një konviktor, ti je thjesht banor, por qytetar bëhesh kur reagon dhe bëhesh aktivist” – tha Veliaj.

Lexo me tej:

Veliaj fyen konviktorët: Qytetar nuk të bën vendi ku ha, fle dhe kryen nevojat personale

Kjo i ka shtyrë aktivistët e “Lëvizja për universitetin” të mbushin muret e qytetit me parrulla ku rëndom përmendet vdekja e të riut Ardit Gjoklaj dhe korrupsioni i Bashkisë. Aty shkruhet: “Vrasës, Hajdut racist”, “Tiranën nuk e prishën katunarët, por Erion veliaj me oligarkët”, “Punojnë konviktorët me djersë dhe me nder, që Erion veliaj të kthehet në miliarder”.

Fytyra tjetër e Erion Veliajt/ Gjuha e rrugaçit që shantazhon me SPAK kapjen e futbollit

Në deklaratën që përligj aksionin se saj “lëvizja për universitetin shkruan: “Përtej konceptimit të qytetit si e drejtë private e elitës, urrejtja e verbër e Veliajt ndaj studentëve e ka një burim të qartë: rezistencën studentore kundër tij. Aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin shpeshherë kanë gjetur mundësinë për t’i përplasur të vërtetën në fytyrë; në salla kongresesh, në sheshe dhe deri në zyrën e tij, duke e shpallur vrasës, hajdut dhe racist”.

Armand Shkullaku: Veliaj në betejë, për allatet e Ramës

Ndërsa një nga aktivistët që përkrah këtë aksion, Enriko Peculi ka thënë: “çdo etiketim përçmues që u bëhet sot studentëve që banojnë në konvikte, përveçse është i prapambetur dhe fashist, ka në thelb ligjërimin e kalbur të një klase sunduese e cila e ka humbur imagjinatën politike dhe legjitimitetin për të qenë pararojë e shoqërisë”.

©Lapsi.al

 

27 Comments

  1. Karin ia ka rrasur Moz Cigatja mamit tend.
   Apliko njehere…. se mund ta gjesh me ne fund babain

   1. Namut, gjallë qeke? Mer dhe Gëlbazën dhe varni veten me zorrë qeni, sepse ditë ma të zeza kanë me ju pa sytë…

 1. O Karandashi,
  duhet te jesh deficient per te mos kuptuar qe te gjitha te ashtuquajtura sllogane qe na qenka mbushur Tirana jane shkruar nga nje dore .
  Ndoshta nuk keni faj ashtu sic i keni tifozat idiote ashtu keni perfunduar edhe vete.

  1. Kete po mendoja dhe une kur lexova disa nga parrullat.J-ja eshte njelloj gjithandej ,ë-ja gjithashtu .Pastaj nuk perfaqesohen konviktoret nga 2-3 hale te Berishoviçit .Po kjo ju ka ngelur tani qe jane ne ilegalitet te shkruajne parrulla.Po ju mbarojne leket qelbesirave prandaj jane terbuar.Erioni nuk ju jep me leje pallatesh ose tendera ,burgu po afron (prit gomar te mbije bar ;p)
   Yyyyyy qelbesira serbe.

    1. Keta komentojne pa lexuar artikullin, Levizja Komuniste oer Universitetin ka marre persiper sulmin ndaj bolendryshkurit, jane dhe prononcuar per mediat.

     Kur bejne dhe analize shkrimi ahahaha…

   1. Po mire o Kapedan, sa duar dashke ti. Ai qe ka shkrim te mire, shkruan parrullat. Argument idiot, o patronazhist I oreve te para.
    Me e bukura, Erioni s’jep me leje ndertimi. C’pati per te dhene e dha, s’ka ngel cope trualli ne Tirane pa leje ndertimi nga Lali yt.

    1. O ipaemer Ora 20:29,
     Nga c’shpelle apo katund ke zbritur ne Tirane?! Je edhe ti nje idiot noterik qe kerkon te japesh leksione per kaligrafi o trimi Saliut.

 2. Nuk eshte e thene te jesh me Saliun nese kritikon pushtetin apo pushtetaret o dylbera mavi. Po jetojme kohen e antivlerave dhe njerezve medioker e hajdute. Te flasi ndonje tjeter hajde de por ky kopil ferrash nuk ka goje te flasi

 3. Nuk e kuptoj pse FDR e Berishes dhe te gjithe shqiptaret, nuk shkruajne slogane kunder bandes hajdute e tradhetare te vendit! E shte gjeja me pak e kushtueshme dhe me shume efikase! do; shihni si do te dhiten ne breke kta frikacake qe falsin, per koqe e per loqe, qe meqe i permendibn shpesh nuk ju punojne si duhet, e qe behen trima me policine e dhunes! Policia e qenqeverise nuk j hedh dot gaz se nuk i gjen dot, me nje fjale: “I han ate qe nuk thuhet” Edhe kunder policise duhen shkruar slogane por performancen kriminale qe tregon sa here qe doçi i ndersen si qente e rrugeve! Eshte me ndikim te madh dhe e thjeshte ! Poshte doçi hajdut dhe gjithe zgjyra shqiptare qe e ndjek pas!

 4. Erdhen provincialet,provincial, e shkateruan Tiranen e bukur.I shofim ketu ne amerike provincialet.Vdesin te merren me thashetheme.Ke smarrin ne goje.dhe per vete I kane femijet peri bret.Cfar nuk bejne e cfar educate artificial kane,sa te kamufluar jane.Nuk e besoni.Bejne nga nje shtepi e u duket sikur u bene te zgjuar,te disturbing etj etj.Nuk I njifnja pro incialet ne Tirane.Ketu I njojta pu pu pu.

  1. O ipaemer Ora 20:29,
   Nga c’shpelle apo katund ke zbritur ne Tirane?! Je edhe ti nje idiot noterik qe kerkon te japesh leksione per kaligrafi o trimi Saliut.

 5. Shih shih “kamunistet” e mbyten Tironen me parrulla te kuqe.

  Kapter, kapterree mor derrrree.
  Shko shpejt mblidh 4 apo 5 xhandar edhe tu hedhesh prangat ne vend.

  1. Jam dakort me Lulin,asjtu jane :enter provincialet.Femijet e provincialeve sado te shkollohen duken menjehere cfare Bruni jane.Femijet e qyteteruar dallohen menjehere nga provicialet.

   1. Ik mi debile, kur doni me te dhene mend dhe ju ‘Parizienet” qe shkruani sikur keni fillu kopeshtin sot ne moshen 35 vjecare.

    Gjithe shqiptaret nga zona rurale jane. Qytetar s’te ben se fle gjume ne qytet por kur ke dinjitet, respekt per veten e reagon kunder cdo padrejtesie. Fatkeqeisht, “qytetaret” me banim ne qytet keto i kane zet, se nuk e prishin terezine e kafes edhe toka me qiellin te permbysen.

 6. E dëgjova ” lal Erin”, siç e quan ai veten, që në studion e Rakipit, bëri çmos që ti përvidhej pyetjeve, gjoja se nuk i vinte zëri, një marifet që e bëjnë gjithë mashtruesit socialistë.
  Vetëm tre katër pyetje arritën ti bëjnë e ai ndonëse foli gati një orë, si shefi i tij ankohej se “nuk po më lini të flas”
  E dëgjova që të përsëriste nja 15 herë se këtë sulm kundër Dakos, nuk po e bënte për politikë, po e bënte nga halli që kur të rritej djali i tij tre vjeç, “mos ta pengonte Duka që të merej me futboll” ????????????????

  .

 7. Berisha shkatërroi hidrocentralin e Kalivaçit, ia dha një mafiozi si Becchetti,guerilasit e salihut e dukes bashke skifteret e shpellkaret po nga ngjallit filmin Njesitet Guerilase,vetem salihui enverit dhe klani Zemunit dine ta bejne me mire kete ve per guerilase

 8. “Po kush po ua q* ropt këtyre kundërshtarëve tanë”, janë fjalët rrugaçërore të përdorura nga Sulejman Mema, njeriu që paguhet nga Armando Duka.Lapsi i pa varur pse nuk shkruani per kete derr tironci dhe ai islamiku Vercani qe cfare nuk thone me gjuhen e salihut

 9. Tirana nje Hale ishte mi debile. Provicialet ju hoqen ferexhete nga koka se ju nuk njiheshit ne harte. ky Erjpn kurva dhe pederasti i Gay 99 ben si trim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu