• |
ide | kryesore

Budallallëku i “Lalit”, si njollë për ambasadat dhe drejtësinë e re

-Instant, 1, Ide
jo

Ndërhyrja brutale e Erion Veliajt në garën për kreun e FSHF-së po trajtohet gabimisht me sportivitetin e një sfide futbollistike. Por, në fakt, pyetjet se kush e zgjedh presidentin e federatës, si janë organizuar shoqatat e saj, a e ka shndërruar Duka në një feud të vetin organizatën që drejton, janë vetëm ana e dukshme e ajzbergut.


Poshtë saj, në thellësi, fshihet një kapje e frikshme e shtetit e cila nxjerr zbuluar trekëndëshin që po asgjeson demokracinë në këtë vend, atë mes pushtetit politik, atij të ambasadave dhe drejtësisë së re që ata sëbashku e bënë çorbë.


Po të analizohet me vëmendje autopërgjimi skandaloz i Veliajt me një pjesë të komunitetit futbollistik të Tiranës, aty vihen re dy koncepte shumë të rënda. 

Lexo me tej:

Kur socialistët prishin gojën/ Regjistrimet që nxjerrin jetën e fshehtë të pushtetarëve

E para, përdorimi nga rilindja dhe për nevojat e saj i non grata-s amerikane të Berishës, si një shembull për të gjunjëzuar çdo kënd që i del kundër orekseve të saj. Gafurrja e Veliajt në takime zgjedhore për leksionin që iu dha doktorit “që kujtohej si i pathyeshëm” e jo më kundërshtarëve të tjerë është flagrante. Tani më nuk ka dyshim që Eron Veliaj, i cili lajmin e non gratas që i paratha Palmer, e solli në Tiranë shumë përpara se atë ta merrnin vesh pjesa më e madhe e shqiptarëve, po e përdor shkopin amerikan të bejsbollit për këdo që i do qejfi. Asnjë mendje e shëndoshë nuk mund të kuptojë se si ndëshkimi i Berishës, mund të përdoret si model frikësues ndaj kujtdo që nuk është dakord me regjimin e Tiranës dhe kjo të bëhet me heshtjen miratuese të rrugës së Elbasanit. Një precedent i tillë vetëm sa forcon bindjen se autokrati i Tiranës po mbretëron me mbështetjen e Uashingtonit.

Edhe më e rëndë se kjo e para është shfazimi i dytë i Lalit. Ai kërcënoi se do ta luftonte targetin e tij, Armand Duka, duke i vënë nga pas prokurorinë dhe SPAK-un, pra organet e drejtësisë së re, aq shumë të propoganduara nga SHBA dhe BE si diga që do frenonte abuzimet e pushtetit. Nuk kaluan dy ditë dhe ajo që Erion Veliaj e paratha përpara se ngjarja të ndodhte u bë realitet. Me një shkresë të firmosur nga shefja e prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeri, u kërkua nga organi i akuzës sekuestrimi i listës së delegatëve që votuan në asamblenë futbollistike të kryeqytetit. 

Pra shikoni çfarë skandali! 

Veliaj e bën deklaratën se do i vëmë nga pas prokurorinë- të hënën, 24 orë përpara se të ndodhte ngjarja që do të kontestohej nga ai vetë dhe njerëzit e tij. Me këtë logjikë i bie që ai e dinte se aty do bëheshin abuzime dhe se këto abuzime do i hetonte prokuroria.

Ndodhi fiks ashtu sikurse u paratha në urdhërin politik. Dhe drama nuk përfundon me kaq. Shkresa nënshkruhet nga një kryeprokurore rrethi, për të cilën rilindja ka ushtruar tyrysni që të kalojë vettingun, dhe për të cilën ambasadorët kryesorë, që duan të ruajnë diçka nga fytyra e baltosur prej drejtësisë së kapur, kanë protestuar deri në majën e piramidës shtetërore.

Pra, historia e audiopërgjimit të Veliajt kundër Armand Dukës, nuk është thjeshtë një çështje futbolli. Ajo është pasqyra e radhës ku ne mund të shohim nën dritën e diellit aktorët e një regjimi që po tenton të shfarrosë gjithkënd që dëshiron, duke përdorur propogandistikisht ambasadorët perendimorë dhe realisht drejtësinë e financuar dhe mburur prej tyre. 

Po të shtosh në këtë rrëfim edhe ndërthurjen e bashibozukëve të tatimeve dhe policisë politike, që gjithashtu janë përfshirë si shantazhues në garën e FSHF-së, tabloja bëhet më e plotë. Ajo na dëshmon për përdhosjen përfundimtare të çdo elementi të shtetit të së drejtës. 

Armand Shkullaku: Veliaj në betejë, për allatet e Ramës

Në këtë pikë, Erion Veliaj nuk është asgjë më shumë sesa budallai i dobishëm, që na mundëson të shohim më lehtë, atë që regjimi mundohet ta fshehë sa për sy e faqe. Falë vetkënaqësisë së tij prej çilimiu, arogancës për të shantazhuar më të dobtit dhe sjelljes prej lakeu ndaj urdhrave të shefit, ai më shumë shkakton probleme sesa zgjidh punë. 

Prandaj, këtë radhë, pasi mori komandën se duhej sulmuar Armand Duka, ai nuk hezitoi të nxjerrë në mexhlisin e betejës armët që nuk duhen dekonspiruar: mbështetjen e regjimit nga ambasadat dhe përdrorimin e drejtësisë së re, këtë herë në një shkallë më ekstreme, jo thjeshtë për të mbrojtur pushtetarët nga abuzimet, por për tu përdorur prej tyre si kamzhik ndaj kundërshtarëve.

©Lapsi.al

              

37 Comments

 1. Me një shkresë të firmosur nga shefja e prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeri, u kërkua nga organi i akuzës sekuestrimi i listës së delegatëve që votuan në asamblenë futbollistike të kryeqytetit.

  1. Eshte qesharake te vihesh në mbrojtje e Ahern I’m te çdo maskarai, si Berisha, Meta, Basha, Dukaj e company, ose sepse ke një komplex inferioriteti te ezkagjeruar, ose je paguar e paguhesh prej tyre ……. Ose nje kombinim I ketyre te dyjave.

  2. Bushat te qeka leshu i gjithe regjimenti ne shpine. Dy batalonet e zones I operative, Ceta Plake e Vlores dhe keta koqet e Pezes. Po deshe po u baj za cunave te Rrubikut ti barazojme pak. Me ban me dite, e di vete ti

 2. E ka nje te mire ky perdorim qe bejne me nderkombetaret, i bindin Shqiptaret qe nuk duhet ti mbajne syte nga fqinjet dhe “miqte” por duhet te jene zot te vetes se tyre sepse nuk ka per te ardhur askush per ti shpetuar e per tu bere shtet te se drejtes falas…

 3. YMER GELBAZA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER GELBAZA JA VJEDH FOTOT ARMINA MEVLANIT DHE IK E MASTUBON ME FRROK CUPIN MET VELIUN CARLO BOLEN BOLINO KOL SALLAKU SKYPE NE ZYRE TE LAL DHJERIT DHE EDI RAMES

 4. QKA NXJERR NGA BYTHA SALI BERISHA DHE EDI RAMA NXJERR NGA GOJA YMER G KELLIRA DMTH ERE MUTI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT DHE IK JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MET VELIUT

 5. EDI RAMA PENG I ENDRI FUGES-ENDRI FUGA BABA I ZAHOS…YMER GELBAZA KELLIRA INFO thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA BEHET GJELOZE ME ENDI FUGEN DHE KA VENDOSUR TE PUBLIKOJ NJE DOSJE PER EDI RAMEN DHE ENDI FUGEN

 6. “Po kush po ua q* ropt këtyre kundërshtarëve tanë”, janë fjalët rrugaçërore të përdorura nga Sulejman Mema, njeriu që paguhet nga Armando Duka.Lapsi i pa varur pse nuk shkruani per kete derr tironci dhe ai islamiku Vercani qe cfare nuk thone me gjuhen e salihut

  1. “Po kush ua qi robt ketyre kundershtareve tane”- paska thene Sul Mema. BIG UP per Sulen. Sula ka thene ate qe meriton Lali Dhjeri dhe robqirat si puna jote me lart.

 7. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER IK SE PO PRET FRROK CUPI LAKURIQ

 8. Prandaj duhet ti vini perpara keta tipa, sidomos kete rrugac e hajdut mashtrues qe ka mbetur tek fiqte qe shiste dhe e ka traum nga e kaluara, NUK KA PER TU NGOPUR!!!!

 9. YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E INCESTIT TE KRISTAQ RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA BERI NJE VELLA EDIT DHE OLSIT -GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  MET VELIUT NE SURRAT DUKET SI TE ISHTE KOPIL I REXHEP ERGOGANIT

  1. Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie.

   Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse ndonjë parti udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale.Shpellkaret e salihut sot me duken e zenunit jane dakort qe duka te vazhdoje te vjedhe ti qij para e mbrapa vetem salihu te fitoje fisa pike,shkoni qihuni

 10. Rrofsh Z.Bushati
  Ne gjithe ate kenete me shushunja gjarperinj qe perpijne thase me leka per te des-informuar 24 ore/7 dite.
  Dora dhe mendja (shkrimet opinionet)jote jane si nje sy i kalter me uje kristal…
  qe i debon e i terbon keta bastarde.
  Shendet te keni dhe befsh hajer me femije e niper e mbesa te hajrit.
  Ngordhshin te turperuar hijenat e pangopura qe na dhane rrugat e botes.

  1. Ore Ik Me Vrap. Ti je trap fare. Shko shiko psikiatrin. Veten ne kohen e xhaxhit te madh e uroje Hysni Kapon te na ronte sa mali dhe fushat dhe vazhdohej me lavderime alla komuniste i syrit te kalter me uje kristal. Ti ose je idiot flori 24 karat ose tall b.then me revolucionarin Andi Bushati

 11. Nuk e di a mund tia kujtoje njeri Erivelit justifikimet qe perdorte ne kohen qe drejtonte Mjaftin. “Fondet jane nga Ambasadat dhe ne japim llogari dhe auditohemi nga ato.” Ky ishte refreni dhe te njejtin refren po degjon. Parate jane te FIFA / UEFA dhe auditohemi nga ata. Vodhi ai ne ate kohe dhe vazhdon e vjedh, edhe Duka me te tjere njesoj.
  Ambasadat kane faj qe nuk i kerkuan llogari atehere dhe tani qe arrijne te perdoren nga shteti si leter bythe per te fshire kundershtaret qe nuk eshte se nuk meritojne………….

 12. Nuk e di a mund tia kujtoje njeri Erivelit justifikimet qe perdorte ne kohen qe drejtonte Mjaftin. “Fondet jane nga Ambasadat dhe ne japim llogari dhe auditohemi nga ato.” Ky ishte refreni dhe te njejtin refren po degjon. Parate jane te FIFA / UEFA dhe auditohemi nga ata. Vodhi ai ne ate kohe dhe vazhdon e vjedh, edhe Duka me te tjere njesoj.
  Ambasadat kane faj qe nuk i kerkuan llogari atehere dhe tani qe arrijne te perdoren nga shteti si leter bythe per te fshire kundershtaret qe nuk eshte se nuk e meritojne………….

 13. Tre politikanë sot kërcënojnë me ultimatume SHBA-të. Sali Berisha kërcënon me trazira për t’i hequr emrin nga lista e zezë. Ilir Meta ka deklaruar se do të presë me gjoks raketat amerikane tek Mali me Gropa. Vladimir Putin kërcënon SHBA se do të përballet me raketat ruse.

  Kërcënimet e Sali Berishës dhe Ilir Metës ndaj SHBA sigurisht që janë qesharake në raport me kërcënimet e Putin. Megjithatë, përveç luftës kundër Perëndimit, dy butaforikët e Tiranës dhe Vladimir Putinin i bashkon eliminimi i mendimit ndryshe, zhdukja fizike e kundërshtarëve, urdhrat për vrasje, shantazhi, blofi, fiksimi për përgjimeve, korrupsioni etj.

 14. “Spektakël tek Çim Peka”/ Ironia e gazetarit: Syri bëri një superautogol. Veliaj u bëri shurrën mu në shtëpi

 15. Analize perfekte dhe realiste.

  Vetem me nje ndryshim jo ambasadat por ambasada e Sorosit dhe bandes ne Dash qe mbeshtet mafien shqipetare ne pushtet.

  Te na thone cfare perralle te duan kjo politike mazhorances ka kapur cdo pushtet si ne kohen e diktatures.

  Sa per Kim apo idiotat e tjera rreth saj do hyjne ne librat e historise mbas 100 vitesh si amiqte e ketij vendi.

 16. Kush pa dje emisionin me te ftuar lal plehun e ka kuptuar sesa injorant e bythelepires eshte. Nje idoit qe flet ne pergjithesi , qe keput mrokulla sa here qe hap gojen , nje i payndyr qe per leke e pushtet ben dhe shet gjithçka .
  E gjithe lufta per fshf-ne ishte se disa femijeve ju ishte bere padrejtesi. Ky flet per femije , a thua se i rruhet ketij “bole hekurit ” per ta? Ky e ka kthyer tiranen ne nje lavatrice te madhe ndertimi dhe larje parash , ka zene çdo m2 toke te mundeshme dhe tani po i flen keq per femijet ? Absurde ta besosh kete vemje qe ne çdo fjale qe fliste ishte kontradiktor me veten e tij . Ky genjen dhe me pas i beson si te verteta ato qe thote . Por e keqja nuk eshte kjo , e keqja eshte se ky thote besojini edhe ju . Eshte i madh muti …….hahahahahhaaa…. duhet ti besoni se pastaj ky fut ne loje spakun .

 17. Cilido njeri normal që diskretitohet publikisht për një gjuhë rrugaçërore të përdorur publikisht, siç qe rasti i lal Plehut, të paktën për disa muaj do të druhej të paraqitej në publik.
  Por jo vetëm ky person i pacipë , por edhe mediat me pronarë biznesesh ndërtimi që janë të lidhura me lejet e ndërtimit që ju jep ky faqezi, për çdo dite e nxjerrin ate non stop në televizionet e tyre për të bërë propoganda idiote.

 18. avash mer bushat avash …. Klani zhyljenistave nderkohe qe masakronte doktor Kosoven ne prag te zgjedhjeve te Bashkise Turane ne 2015 veljanen nuk dinte se ku ta hypte …. Ishin ne krah te ketij per interesat e ndertimeve, tenderave dhe jo vetem …. Prandaj pak me avash me ritmin …..

 19. Të mendosh se ai, Sali Berisha, një ndër politikanët më të pushtetshëm në Shqipëri, njeriu që kishte ngritur dhe ulur në karrierë dhjetëra figura; njeriu që kishte pasuruar e u kishte ndryshuar jetën qindra personave; njeriu që kishte ndarë pushtet dhe para për një kohë të gjatë me mijëra të tjerë…, të ndihej i vetmuar dhe t’i gëzohej dhënies kalimthi të një dore.

  Kohë të turbullta për Doktorin

  1. Po, Bushat, jam dakort. Halli nuk eshte te futbolli, por te Shqiperia. Mos harrojme se qePD nuk fitoi dot e bashkuar e jo me e vetme. Kane rene dakort te gjithe, PD (Basha) SHBA dhe Rama qe edhe per 8 vjet te tjere PS te jete ne pushtet. E kam thene edhe here te tjera qe dikush atje ne SHBA po kujdeset qe shqiptaret te armiqesohen medoemos me SHBA. Nuk ka shprese tek Juri, e ema e Jurit, i ati, apo cdo burre nene apo zog k….. tjeter qe e ndryshon kete rrjedhe. Vetem nje gje: as Basha as Berisha.

 20. Duket qe keshtu eshte more Andi si thua ti: Po vdes demokracia.
  Kete e tregon fakti qe ti llap ne TV-ra e ne portale cfare te don xhepi dhe merr pare e vemendje pa fund.
  Eh, demokracia e shkrete, e.mbyti ky lali Eri, na mori n qafe

 21. Njeriu, peng i “së majtës”, i falur nga dy kryeministra socialistë, për krimet e 1997 e më pas, ai që prej shumë kohëve duhej të ishte i dëbuar nga politika, qoftë dhe si martir i “së djathtës”, tani u dëbua nga brenda shtëpisë së tij; u dëbua turpshëm nga një tufë çakejsh që duan hisen e tyre dhe që kur ia përkëdhelnin shpinën, mendonin se nga ku mund t’i futej më lirshëm prapësia dhe braktisja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.