• |
ide | kryesore

Berisha i përgjigjet Escobar: Nxirrni një fakt për shpalljen “non grata”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka kthyer përgjigje deklaratës së Gabriel Escobar, zv.Ndihmës-Sekretari Amerikan i Shtetit. I pyetur nga mediat e Kosovës, Escobar ka sqaruar marrëdhniet e tij me PD dhe Berishën.

“Presidenti Biden e ka bërë të qartë. Sekretari Blinken e ka bërë të qartë. Shtetet e Bashkuara do t’ju kërkojnë llogari të gjithë atyre njerëzve për angazhim në vepra të mëdha të korrupsionit ose në përpjekje për minimin e demokracisë anembanë botës dhe në mënyrë specifike në Ballkanin Perëndimor.


Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie. Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse Partia Demokratike ose ndonjë parti tjetër udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale” – tha Escobar.

I pyetur për këtë deklaratë, ish-kryeministri Sali Berisha tha se DASH nuk ka nxjerrë asnjë provë.

“Deklarimi non grata i Sali Berishës është ngritur mbi shpifje të Ramës dhe Sorosit. Për këtë kam hedhur në gjyq sekretarin amerikan të shtetit Blinken. E kam bërë këtë me shumë dhimbje. Kjo është një vepër e Sorosit që unë e kam shpallur non grata që në 2017. Po erdhi PD në pushtet Soros do të shpallet non grata.

Ata nuk bashkëpunojnë me mua? Unë jam i bindur se SHBA korrigjojnë gabimet. Yuri Kim tha se ka pasur “zero” heqje të non grata, por ka pasur me dhjetëra heqjesh të tyre. Unë kam shkuar në një vend ku kreu i parlamentit anëtar të NATO dhe BE ishte shpallur non grata nga SHBA.

Këta me teorinë “fakte kemi, por nuk i themi” nuk mund të jenë të besueshëm. Në atë deklaratë të Escobar, asnjë rresht, asnjë deklaratë nuk ndryshon të vërtetën. Nëse një fakt i vetëm del për mua unë marr të gjitha vendimet që më takojnë” – tha Berisha në “Opinion”. ©LAPSI.al

13 Comments

 1. Faktet i kane shqiptaret qe nga thyerja e embargos naftes te vrasjet,shkaterrimi i shtetit,shkaterrimi i ushtrise ,industrise e bujqesire,krimet e tjera qe te cojne pa cik ne burg o kurve vucidoli Nuk te ndahet Amerika pa te cuar ne burg ku do hash karin si lopa barin

  1. kryesorja esht me qi tetem tet moter gjyshet ne varr stergjyshet tezet dhe hallat, mundsisht dhe gruan po ke po ju patronazhistat jeni pederast

   1. te shkerdheft sala listen e dasmes se e paske per nder . eshte tamam si ajo fjala: juve duhet me ua qi mamat qe te te thoni bab pastaj. keshtu qe ti qe i thua bab e kerkon baben…. e di vet. ropqir portalesh, je nje pidhmoter i felliqur qe shan online po vec me te gjet po po sti qiva grat e fisit ne goj live.

 2. O Escokar, meqe jeni kaq te shqetesuar nga korrupsioni, pse nuk e shpallni nongrata Ramazanin qe ja doli ta beje Shqiperine vendin e dyte me te korruptuar ne planet? Ore, po cuni i Joe Sleepy Bidenit, Hunter Biden, kaq “piktor” i madh eshte saqe “pikturat” e tij shiten me shtrenjte se pikturat e Picasos? S’besoj se behet llaf per korrupsion😜 Fuck you bythqirat e George Sorrosit!

 3. Edi Rama felliqi sh e bardhe duke cuar atje Saimir Drogen veten dhe te tjere kryehajdute qe nuk kane lene gje pa e vjedhur dhe duke trafikuar tonelata droge me B E

 4. Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie.

  Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse ndonjë parti udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale.

   1. po ti ke kaq koh ne mardhenie anale o varikars, o qim peka. si perfundove keshtu o qim peka, nga anti-komunist ne anti-imperialist, mesa duket u ktheve ne origjin: enverist.

 5. po ca fakte kerkon ti mor loqe sikur sti din gjith shqiptaret. ti i ke ber ne driten e djellit gjerat dhe i ke pranuar me gojen tende ne intervista te ndryshme. ca faktesh te tjera kerkon. ata thon ja ukju, ky kerkon akoma gjurmet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu