• |
ide | kryesore

Berisha non grata, Escobar: E papranueshme që ai të jetë fytyra e ndonjë partie

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zv.ndihmësi i Sekretarit amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar ka dhënë një intervistë për Reporti.net. I pyetur për vendimin e DASH për të shpallur non grata Sali Berishën, ai ka thënë se ish-kryeministri nuk mund të jetë fytyra e ndonjë partie politike.

Vendimi i administratës së Biden-it për sanksionimin e ish-kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berishës, e ka shtyrë këtë parti në krizë të thellë. Berisha po pretendon eliminimin e kryetarit aktual, Lulzim Basha dhe rikthimin e tij në krye të partisë. Cili do të jetë qëndrimi amerikan nëse demokratët shqiptarë të vendosin ta ndjekin këtë rrugë?


“Presidenti Biden e ka bërë të qartë. Sekretari Blinken e ka bërë të qartë. Shtetet e Bashkuara do t’ju kërkojnë llogari të gjithë atyre njerëzve për angazhim në vepra të mëdha të korrupsionit ose në përpjekje për minimin e demokracisë anembanë botës dhe në mënyrë specifike në Ballkanin Perëndimor. Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie. Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse Partia Demokratike ose ndonjë parti tjetër udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale”, thotë Escobar.

 

12 Comments

 1. Fytyra me e shemtuar eshte ajo qe po tregon ambasada sovjetike e sorrosit ne tirane.
  E keni katandisure si fytyren tende dhe te kimutes!
  Shkoni ne sudamerica dhe te aziatiket provojeni beni koloni sklleverish andeje…?
  Ja keni shpifur edhe tokes ku shkelni…
  Noteret e ramkurvit psikonevrotikut zhgarravites!
  J’u mbulofte turpi qelbesira.

 2. ore jemi vend i pavarur apo koloni
  jo per gje po po qe se jemi koloni te pakten te heqin vizat edhe tu japin ndonje lek shqipove te varfer

 3. Perderisa ameriqia mbeshtet nje qeveri e zhytur ne llum e korrupsion do te thote qe edhe ata paguhen nga kryehajduti. Ne dall te shkoje amerikame keta politane te korruptuar qe ka . Nuk na plas bytha,nese mardheniet me ameriken i kondicionojne zagaret e Sorosit. Nuk do jene gjithmone ne pushtet. Ky emigranti me emrin Escobar nuk krijon shume besim, Na kujton Pablo Eskobar. Do kete ndonje lidhje te larget ndoshta.?

 4. “ndryshe nuk do te mund te kemi mardhenie normale me USA”
  Kjo eshte perle.
  Po pse, normale jane tani keto mardhenie?
  USA lepe, ne peqe.
  Neve bla, bla, bla, vetem llafe e gur ne traste, investimet ne Serbi. Partner i besueshem ne NATO, asnje pale llastiqe nuk na kane sjelle. Bie termeti e na jep ndihma edhe Pakistani, USA thote jemi me ju, ju mbeshtesim, pare hic.
  Ne 30 vjet maredhenie te shkelqyera e partnere strategjik, di njeri te me tregoje qofte edhe nje WC te ndertuar me “investime amerikane”?

 5. E papranueshme eshte shkelja e te drejtes se nje populli per te vendosur qeverine e vet.

  Ajo qe beri zonja Yuri Kim, qe ende pa mbaruar procesi zgjedhor shpalli fituesin, kjo eshte e papranueshme.

  TE MBESHTETESH nate e dite, nje qeverisje korruptive, te propagandosh pa dogane ne ndihme te nje sistemi drejtesie krejtesisht te kapur nga pushteti, eshte shkelje e rende diplomatike.

  Te sjellesh ne nje vend te varfer dhe te vogel, disa mijera afgane, eshte e papranueshme.

  Te duash t’i sjellesh “peshqesh” armet kimike shqiptareve eshte e papranueshme.

  Keto nuk jane vlerat e demokracise amerikane.

 6. E papranueshme eshte fytyra dhe sjellja juaj mafioze e ketij departamenti qe te thote nuk njoh VOTEN dhe fuqine e saj por duam te veme kryetar apo te mbajme kryetar ate qe doni ju. Dhe kjo eshte me dramatike kur vjen nga ca palo funksionare te dept. qe jane te gjithe ne listepagesen e Sorros.
  Nese e doni kaq shume Braven, mereni jua kemi fal dhe votojeni per President te Amerikes:). Ketu votojne shqiptaret per shqiptaret dhe jo Eskobaret per shqiptaret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu