• |
ide | kryesore

Ukraina: Një “shkëndijë” para luftës- Perëndimi po e pret, Putin dërgon trupa natën në kufi

-Instant, Arkiva, Planet

Ditë pas dite, komuniteti ndërkombëtar mat kohën që kalon dhe përcakton zhvillimet në Ukrainë dhe kërcënimin e pushtimit nga Rusia, ndërsa Perëndimi kërcënon Moskën për një reagim të koordinuar në rast se kalon kufirin. Situata mbetet e tensionuar pasi separatistët në Ukrainë kërkojnë armë për të luftuar, ndërsa presidenti amerikan Joe Biden përpiqet të bëjë lëvizje për të ulur tonin, por në të njëjtën kohë për të treguar se SHBA, NATO dhe Perëndimi në përgjithësi nuk dorëzohen nën presionin e Vladimir Putin. Vendet perëndimore kanë shprehur shqetësimin për vendosjen e më shumë se 100,000 trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën.

Rusia në kundërsulm


Dhe për sa kohë që “loja” mbetet në nivel diplomatik, Moska përgjigjet dhe akuzon Perëndimin se është “e dehur nga lufta”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. “Kolegët tanë perëndimorë janë, pa ekzagjerim, në një lloj dehjeje lufte. Kjo është gjithçka që ata po flasin: ne do të ndëshkojmë nëse sulmoni, do të ndëshkojmë, do të shpëtojmë Ukrainën e kështu me radhë”.

Duke folur në një seancë të posaçme për politikën e jashtme ruse Lavrov tha se largimi “i vetëm” i diplomatëve perëndimorë nga Kievi ishte “intensifikimi i histerisë” në një kohë kur vetë politikanët ukrainas po thërrasin tashmë për qetësi, “por Perëndimi nuk dëshiron të qetësohet.

Moska: Mendimi për luftë me Ukrainën “i papranueshëm”

Në të njëjtën kohë, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse tha sot se edhe mendimi për një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës ishte “i papranueshëm”, ndërsa vuri në dukje se tërheqja e forcave të NATO-s nga Evropa Lindore do të zbuste tensionin ushtarak në rajon.

“Ne kemi thënë tashmë vazhdimisht se vendi ynë nuk ka ndërmend të sulmojë askënd. Ne e konsiderojmë të papranueshëm edhe mendimin e një lufte mes popujve tanë”, tha Alexei Zaitsev.

“Është e qartë se tensionet ushtarake do të ulen nëse NATO tërheq forcat e saj nga vendet e Evropës Lindore. Kjo është ajo që ne po kërkojmë dhe kjo është një nga çështjet kryesore në misionin tonë të Ndihmës për Sigurinë e NATO-s”.

Putini çon trupat në kufi natën

Në të njëjtën kohë, sado që Moska po përpiqet të bindë komunitetin ndërkombëtar se nuk dëshiron luftë, ajo po dërgon trupa të mëtejshme në kufirin ruso-ukrainas. Sipas të gjitha indikacioneve, forcat ruse që janë përqendruar në kufirin me Ukrainën, por edhe ato që janë transferuar në Bjellorusi për stërvitje të përbashkëta, kanë një linjë sulmi. Duhet të theksohet se Bjellorusia mund të shërbejë si bazë për një sulm në Kiev, i cili është vetëm 50 km nga kufiri.

Separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore kërkojnë armë nga Moska

Ndërkohë, sipas gazetës franceze Le Figaro, separatistët pro-rusë në Ukrainë po kërkojnë ndihmën ushtarake të Moskës. Në veçanti, përfaqësuesi i separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore kërkoi sot armë nga Moska për t’u përballur me forcat e Kievit, në mes të krizës ruso-perëndimore që kërcënon të përkeqësojë këtë konflikt. Vendet perëndimore kanë dorëzuar armë dhe municion ditët e fundit në Kiev.

Komunikimi Biden – Zelensky

Presidenti amerikan Joe Biden do të zhvillojë sot bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, sipas një burimi të njohur me situatën. Një zëdhënës i presidentit ukrainas, Sergei Nikiforov, shkroi në Facebook se të dy liderët do të diskutojnë çështjet e sigurisë dhe energjisë përmes telefonit. Uashingtoni po mbështet Ukrainën në konfrontimin e saj me Moskën pasi Rusia mblodhi mijëra trupa pranë kufirit javët e fundit. Rusia mohon planifikimin e një sulmi ndaj vendit fqinj dhe i bën thirrje NATO-s të ndalojë zgjerimin e saj drejt lindjes.

Në të njëjtën kohë, Vladimir Putin po planifikon një vizitë në Turqi, duke pranuar ftesën e Recep Tayyip Erdogan “sapo kushtet pandemike dhe programet e punës së presidentëve të dy vendeve ta lejojnë këtë”. Zëdhënësi i Kremlinit tha se çështja e vizitës së Putinit në Turqi ishte diskutuar vazhdimisht në kontaktet e fundit midis dy liderëve në mes të tensioneve të përshkallëzuara rreth Ukrainës.(ABC News)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu