• |
ide | kryesore

Viti 2022 sjell ndryshime për pamjen e Minni Mouse dhe nxit mjaft debate

-Instant, Paparazzi, Slider

Për herë të parë në jetën e saj gati shekullore, Minnie Mouse do të shtojë një kostum pantallonash në gardërobën e saj. Dhe nuk do të jetë vetëm një palë pantallona të vjetra të përshtatura, por një siluetë ikonike nga stilistja britanike e modës Stella McCartney.

Minnie Mouse To Wear Pantsuit for Disneyland Paris' 30th Anniversary |  PEOPLE.comEdhe pse një vështrim i fshehtë i pamjes së re të Minnie-t doli herët në internet, pamja e saj e plotë do të zbulohet në mars për të përkujtuar dy data të ndryshme: Ditën Ndërkombëtare të Gruas dhe 30-vjetorin e Disneyland Paris.


Një deklaratë për shtyp në lidhje me projektin tha se McCartney u zgjodh për të krijuar pamjen për shkak të “trashëgimisë së saj të lidershipit femëror”, si dhe përkushtimit të saj ndaj qëndrueshmërisë.

“Minnie ka pasur gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time”, tha McCartney në një video për shtyp të ndarë me “CNN”. “Ne ndajmë të njëjtat vlera dhe ajo që më pëlqen tek Minnie është se ajo personifikon lumturinë, vetë-shprehjen, autenticitetin… plus ajo ka një stil kaq të mrekullueshëm”.

Veshjet me pantallona janë një element kryesor në veshjet e lidereve femra, me politikanë duke përfshirë ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, ish-sekretaren e shtetit të SHBA-së Hillary Clinton dhe nënpresidenten e SHBA-së Kamala Harris.Ansambli i vetë Minnie që bën deklarata është një smoking blu i porositur me pika të zeza polka dhe hark të ngjashëm, dhe është bërë me “pëlhura me burim të përgjegjshëm”, shpjegoi McCartney në video. Ajo shpreson se pamja e re do ta bëjë Minnie “një simbol të përparimit dhe fuqizimit për një brez të ri”.

Njoftimi i Minnie është pritur me reagime të ndryshme, duke përfshirë një segment kritik në Fox News me prezantuesit Jesse Watters dhe Candace Owens.

“Ata po e bëjnë atë më mashkullore,” tha Owens në “Jesse Watters Primetime”, duke shtuar se Minnie Mouse në pantallona është një përpjekje për të “shkatërruar shoqërinë tonë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu