• |
ide | kryesore

Video/ Nadal i jashtëzakonshëm e rekordmen: përmbys Medvedev pas 5 orë e gjysëm e rrëmben Australian Open

-Instant, Sport, Video

Rafael Nadal fiton Australian Open për herë të dytë në karrierën e tij. Rekordi për spanjollin për sa i përket Grand Slam të fituar: kapërceu Djokovic dhe Federer në kuotën 21. Asgjë për të bërë për Daniil Medvedev. Seti i parë i dominuar nga rusi, më i balancuar i dyti, gjithashtu, i fituar nga numri 2 në botë në tie-break. Finale e madhe në setin e tretë të fituar nga Nadal, i cili më pas përmbysi gjithçka në dy të fundit: 2-6, 6 (5) -7, 6-4, 6-4, 7-5 rezultati.


Rafael Nadal rishkruan historinë e tenisit në moshën 35 vjeç e gjysmë: me fitoren e madhe me rikthim në finalen e Australian Open, spanjolli kapërcen Novak Djokovic dhe Roger Federer (të dy ndaluan në 20) për fitore të Slam në karrierën, tani në kuotën 21. Arritje e numrit 5 në botë kundër Daniil Medvedev, i përmbysur në aktin final të turneut të Melburnit 2-6, 6 (5) -7, 6-4, 6-4, 7-5 pas 5 orësh e 24 minutash.


Tani bëhen 21! Rafa Nadal ka bërë gjithnjë e më shumë historinë e tenisit me një sukses autentik në Melburn. Spanjolli, në moshën 35-vjeçare, fitoi për herë të dytë Australian Open dhe rrëmbeu titullin e 21-të Slam në karrierën e tij. Rivalët Roger Federer dhe Novak Djokovic kanë mbetur në kuotën 20. Në jetën e tij të mrekullueshme, spanjolli ka fituar Roland Garros 13 herë, US Open katër herë, dy Wimbledon dhe, siç u përmend, dy trofe në Rod Laver Arena.


1 Comment

  1. Eshte triumf jeteshkurter. Djokovic i ka te gjitha mundesite jo vetem te permbyse kete rekord por dhe te vendose nje qe do te rezistoje shume , shume gjate. Rafa eshte lojtar i madh, por i njeanshem. Rreth 70% te turneve te fituara i ka ne nje fushe. Nejse, jemi ne fat qe patem mundesi ta shijojme tenisin e ketyre 10-15 viteve te fundit, me te mirin e te gjitha koherave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *