• |
ide | kryesore

Elon Musk: Roboti Optimus ka potencialin të revolucionarizojë ekonominë

-Instant, Arkiva, Stil

Gjiganti amerikan i makinave elektrike është gati për Tesla Bot, që është edhe produkti më i rëndësishëm që Tesla po punon për këtë vit.


Sipas Elon Musk, roboti me emrin e koduar Optimus, ka potencialin të revolucionarizojë ekonominë nëse do të arrijë të të kryejë detyra që deri tani vetëm humanët mund t’i kryejnë.


Për kreun e kompanisë Optimus është më i rëndësishëm për momentin sesa një model i ri automjeti, çfarëdo qoftë ai.

Tesla Bot është një robot humanoid në projektim e sipër dhe mëndohet se prototipi do të jetë gati këtë vit. Lançimi në treg mund të ndodhë diku brenda kësaj dekade, por është vështirë të parashikohet ekzakt.

\


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.