• |
ide | kryesore

Mark Zuckerberg është në rrezik të humbasë renditjen e top 10 miliarderëve

-Instant, Paparazzi, Slider

Rënia historike e aksioneve të Meta këtë javë ka fshirë 31 miliardë dollarë nga pasuria personale e Mark Zuckerberg, duke e ulur atë tre vende në listën e Bloomberg të njerëzve më të pasur në botë.


Ai tani qëndron në vendin e 10-të në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg, pas bashkëthemeluesit të Oracle (ORCL) Larry Ellison dhe vetëm disa qindra milionë dollarë mbi sipërmarrësin e Indisë nga energjia në teknologji, Mukesh Ambani. CEO i Tesla (TSLA) Elon Musk kryeson listën me një diferencë të madhe.


Meta Platforms, kompania e njohur më parë si Facebook (FB), pati ditën e saj më të keqe ndonjëherë në bursë të enjten, pasi raportoi një rënie të rrallë fitimi dhe stanjacion të numrave të përdoruesve, dhe dha një vlerësim të paqartë të perspektivave të kompanisë teksa investon shumë në shtesa dhe realitetit virtual.

“Ky vizion i realizuar plotësisht është ende larg,” tha Zuckerberg në një telefonatë me analistët. “Dhe megjithëse drejtimi është i qartë, rruga jonë përpara nuk është ende e përcaktuar në mënyrë perfekte.”

Aksionet e kompanisë u mbyllën me më shumë se 26%, duke rruajtur rreth 240 miliardë dollarë nga vlera e saj e tregut.

Zuckerberg, 37, zotëron më shumë se 398 milionë aksione të Meta, ose 14.2% të kompanisë, sipas një dosjeje të SEC nga shkurti 2021, regjistrimi më i fundit i disponueshëm.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.