• |
ide | kryesore

Kriza në Ukrainë, Macron: Një marrëveshje për të shmangur luftën është e arritshme

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti francez Emmanuel Macron  para takimit  me homologun e tij rus Vladimir Putin është shprehur se një marrëveshje për të shmangur luftën në shkallë të plotë mes dy vendeve është e mundur.


Ndër të tjera ai është shprehur se është legjitime që Rusia të ngrejë shqetësimet e saj të sigurisë. Macron ka bërë thirrje për një “ekuilibër të ri” për të mbrojtur shtetet evropiane dhe për të qetësuar Rusinë.Ai përsëriti se sovraniteti i Ukrainës nuk ishte për diskutim. Rusia ka grumbulluar trupa në kufirin e Ukrainës, por mohon planifikimin për të pushtuar.

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *