• |
ide | kryesore

Basha, shakaxhiu i vettingut

1, 2, Arkiva, Ide
jo

Lulzim Basha ka vendosur të votojë pro zgjatjes së mandatit për komisionet e vettingut, fiks me të njëjtën mënyrë siç kundërsharët e tij e akuzojnë se merr rryshfet nga oligarkët: duke vepruar tinëz dhe pabesisht. Ndërkohë që Edi Rama e ka urdhëruar që në tetor të vitit të shkuar: “Marsh shkoni votoni, unë nuk bëj pazar me ju”, Basha priti deri në sekondat e fundit për të treguar se çfarë do të bënte.


Lexo me tej:


Rama përdhunon opozitën/ Marsh, votoni zgjatjen e vettingut pa negociata

Gjatë gjithë kësaj kohe ai thjeshtë ka heshtur, është përpëlitur dhe ka mashtruar publikun duke mos mbajtur një qëndrim. Vetë personalisht, për shkak të angazhimit në studio televizive, i kam pyetur  disa nga eksponentët e PD-së, se si do të silleshin kur të vinte momenti i këtij akti final. E kam bërë këtë i nisur jo vetëm nga kureshtja, por edhe i bindur se politikanët duhet të përballen me qëndrimet dhe thëniet e tyre të mëparshme.

Duke e ditur se Basha e kishte quajtur vettingun një projekt mafioz, ku ndërkombëtarë të korruptuar po ndihmonin Ramën të kapte drejtësinë (video poshte), duke e ditur se PD-ja i kishte akuzuar shpesh komisionet e vettingut për politizim dhe korruptim me para në dorë, kam këmbëngulur fort të kuptoja se si do të bëhej kjo piruetë 180 gradëshe.

Që nga nënkryetarët e PD-së e deri tek deputetët e thjeshtë, kam marë të njëktat mesazhe: konfuzion, paqartësi,  frikë për të folur. Askush nuk ishte i sigurtë për momentin se kur Basha do të zdërhallej me llapë mbi ato çka kishte pështyrë.

Ky ngurim vinte edhe për faktin se nga selia qëndrore e partisë patën dalë gjatë këtyre muajve versione të ndryshme.

Fillimisht Basha tha se ky propozim i Ramës dhe ndërkombëtarëve nuk ishte prioritet i PD. Nisur nga kjo moto deputetët e tij i braktisën punimet e komisionit të legjislacionit. Pastaj qëndrimi evoluoi. Meqë bëhej fjalë për ndryshim të kushtetutës, ku duheshin detyrimisht dhe votat e opozitës, u la të kuptohej se duhej bërë një ndërhyrje e madhe në ligjin themeltar të shtetit, ku të përfshiheshin edhe propozimet e PD-së, si vettingu i politikanëve, rishikimi i reformës territorale dhe asaj zgjedhore. 

Gjuha që përdornin hierarkët e PD-së ishte, se kushtetuta nuk mund të ndryshohet pa konsultime me publikun dhe pa marë gjerësisht mendimin e specialistëve, se një gjë e tillë nuk mund të zgjidhej si pazari i fshehtë i natës së fundit. Madje si rezultat i kësaj, u hodh dhe ideja se edhe nëse zgjatja e komisioneve të vettingut pranohej, ndonëse këta kripto rilindas nuk kishtin bërë as gjysmën e punës që patën marrë përsipër (kanë shqyrtuar vetëm dosjet e 800 prokurorëve dhe gjyqtarëve), ky kompromis mund të arrihej duke zëvendësuar së paku njërëzit. Pra komisionerët që opozita i kishte etiketuar si të kapur nga pushteti dihej të ndryshoheshin duke i dhënë rol edhe PD në filtrimin e kandidaturave të reja.

Tragjikisht asgjë nga këto nuk ndodhi, as debati publik, as bilanci dhe marja në shqyrtim e punës të atyre që do t’u jepej një mandat i ri kushtetues, as ndryshimi i emrave të vettuesve, as rishikimi i formulës të deritanishme. 

Andi Bushati: Votat per vetingun, tradhëtia e fundit e Bashës

Paturpësisht Basha e la çështjen në heshtje dhe errësirë deri natën e fundit, loboi në kulisa me diplomatët që të merrte disa deklarata mbështetjeje dhe në fund bëri fiks ashtu siç e kishte urdhëruar Rama që në tetor, shkoi të votonte pa hedhur vickla. 

Natyrisht, evokimi i gjithë kësaj sage disa mujore nuk ka ndonjë vlerë të madhe, sepse prej andej rrjedh po i njëjti konkluzion që e kanë kuptuar të gjithë, ai se Lulzim Basha as nuk skuqet as nuk zverdhet nga gënjeshtra, se ai nuk ka asnjë lidhje me koherencën në politikë, se ai është sendërzim i mendësisë: “ç’punë kam unë, me atë që kam thënë unë”. Këtë bëri edhe sot para kuvendit kur dellaroi se po prishte planin e Ramës për të sabotuar vettingun.

Por, këtu problemi i madh është se për mandatin e dytë me radhë, opozitarizmi në Shqipëri po mbetet pothuajse i papërfaqësuar në parlament. Sot votat e pd-istëve të Bashës janë të barabarta me ato të Gjuzit, Jenisherit, asaj biondinës së “kërpëratave”, si shtojca që i shërbejnë rilindjes për të bërë formalisht numrat që i duhen. 

Në këtë kuptim, nuk ka më asnjë interes të shikosh se ç’bëjnë lolot e PD-së zyrtare me komisionet për vjedhjen e zgjedhjeve, për inceneratorët, apo denoncimet e tyre për krimin. Në fund ata shndërohen në gomën rezervë të regjimit, i cili i nxjerr nga bagazhi sa herë i duhet. Kështu ndodhi edhe sot, kur një tufë deputetësh të pështirë, morën formën e shefit të tyre, duke harruar se ç’kanë nxjerë nga goja për pesë vjet.

©Lapsi.al


45 Comments

 1. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER G KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN: GREG KRISTAQ RAMA OSE ENDRI FUGA BABA I ZAHOS-INCESTI NE FAMILJEN E ESI RAMES VAZHDON…

 2. Basha sherbetori i Rames (qe te rrije ne opozite)
  Basha bashkepunetor me Ramen per te vjedhur bashke (!)
  Basha tradhetar per zgjatjen e afateve te komisioneve te Vetingut (ashtu si thote PRO edhe ambasada Amerikane)
  ah po, edhe Bash Brava si gjithmone !
  Jane keto recitimet plot pathos te atij qe ka qene 5 vjet President dhe 8 vjet Kryeminister Sali Ram Berishes qe premton “nje fillim ndryshe apo “ndryshimin e madh”
  Por tani po i perserit si papagall pas tij edhe nje cete bydallenjsh me ne krye njefare Qim Picka pernate por qe i eshte bashkuar edhe Andi Bushati.
  Sali Berisha pra qenka luftetari i madh tok me Ilir Meten qe do sjellin ndryshimin pasi kane hypur e zdrypur nga pushteti ku jane provuar se sa “sukses” paten, sidomos kur qeverisen bashke 2009-2013 deri kur Ilir Meta i dhjeu ne koke Saliut dhe vajti ne qeveri me Ramen.
  Por, ky Lulzim Basha eshte i vetmi nder keta Rama+Sala+Meta qe eshte PRO atij Vettingut per politikanet!
  Dhe kete e ben se eshte sherbetori i Rames (sipas Saliut)…
  Po per ty o Andi Bushati, si eshte kjo ashtu si thote Saliu, apo nuk ke ze ta flasesh as dore ta shkruash se eshte ajo qe i duhet kesaj Shqiperie te molepsur nga Pushtetet korruptive e degjenerata Meta, Sala, Rama qe nje Vetting per politikanet do ti qeronte te tre aty ku e kane vendin, tek WC e qelbur e Ramiz Alise nga kane dale se bashku ne dhjetor 1990.

    1. Ta du shumë mamin
     Mamin ta du shumë ooo
     Respekt për mamin
     Po për ty respekt jo
     Pyete pak mamin
     se dhe ajo m’do oo
     Ça do thotë për mu
     Ça ça do thotë për mu

     1. Nena ime eshte prej 15 vitesh ne varrezat e Sharres, ndaj mburru ti me KARIN tim ne goje mor kurva qe ke harru emrin.

  1. Edhe unë jam pro vetingut, qërim nga skena të kësaj klase politike…por vetëm sa për tu dukur si opozitë…haha

 3. ZENI I BABIT E KA ARMINA MEVLANIN NE KREVAT,YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ME FLOKE TE GJATA DHE THINJURA thotë:

  KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA YMER GELBAZA KELLIREN,ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT YMER GELBAZA KELLIREN PER TI LSRE GJAKUN NGA SURRATI

 4. Te”ndershem” dhe te ndyre ish komunista dhe ish sigurimsa.
  Edhe ne nuk jemi shume entuziast nge reforma ne drejtesi por cdo bllokim i saj i shkon pershtat hajduteve dhe mekatareve te ketyre 30 viteve gjoja demokraci si dhe pinjolleve te krimineleve te diktatures qe jane shendrruar ne mafioze dhe sherbetore te oligarkeve. Kjo reforme edhe gjysem e mire duhet te shkoje deri ne fund.

 5. Kjo reforme nuk eshte aspak e mire, kete reforme e ka manipuluar Edi Rama sipas tekave te tij e pohoi edhe vete para disa ditesh pa iu dridhur qerpiku, eshte e kapur fund e maje .

  Vetem e drejte nuk mund te quhet kjo bicim reforme. Eshte komplet e deshtuar. Me keq se ajo e plepave.

  Tani iu duhet te justifikojne rekurset e harxhuara dhe I bejne makiazh. Eksperimente me jeten e shqiptareve, kjo eshte ajo qe po bejne.

  Po ju rilindasit jeni idhtare te idealeve, ju nuk mendoni me koken tuaj dhe nuk shihni c’ndodh rreth e rrotull, sakrifikoheni per liderin.

 6. Analiza e sakte Bushat, madje Fan Noli do ta quante “shakaxhiu i perparimit”, se edhe ky na premton Europen e te ardhmen.
  As ata qe i rrine perkohesisht prane per detyre nuk e besojne kete fabul.

 7. Nuk besohet fare Basha kur premton Europen e se ardhmes – Se Basha eshte Shakaxhiu.
  Per ate, Europen e se ardhmes pra, besohet kur e premtojne Maloku i Vicidolit, Katunari i Skraparit dhe Psikopati i Surrelit. Se keta jane Seriozet !!
  Bushati, ke vertet dell humori mor qerrata.

 8. I nderuar Dashamires, sipas teje ky qe do na coka drejt e ne Europe qenka Lul Basha! Minister disa here, kryetar bashkie dhe per 8 vjet kryetar partie. Kete turli demagogjie te lire alla Bashe s’ e beson as ai vete.

  1. I nderuar I paemer – Lulzim Basha na con te pakten drejt nje epoke tjeter ku qeverite nderrohen e me ta edhe kryeministrat se besoj e kemi teperuar 30 vite me keto Meta – Saliu – Rama qe nuk shkulen pa vdekur neper zyra kryeministri. Sejcili ben zgjedhjen e tij. Ose Basha e tjere pas tij pa u bere balte ne qeveri qe nderrohen sic ben bota, ose edhe 30 vite serish me surreterit e trios Meta – Sali – Rama .

 9. Gjykata e Tiranës rrëzoi sot zgjedhjet e organizuara nga Federata Shqiptare e Futbollit për Shoqatën Rajonale të Tiranës, duke i cilësuar ato të manipuluara.kur e votoje salihu ju shpellkare nuk u merzitet kaq shume amerika ti qine dhe thote pusho,shko voto.

 10. Analiza e sakte Andi! Tradhtari flokë lëpir i meritonte këto fjalë kohë përpara.

  P.S. Do kisha dëshirë të shihja një artikull këtu se si do zgjidhet ngërçi i emrit të PD nga ana legale. Këta bashibozuke që kanë sot PD nuk kanë më të drejtë ligjore të mbajnë emrin e saj. Grupimi i Berishës që është shumica e vërtetë e PD e shkarkoi atë palo kryetar, kështu që a nuk duhet që edhe media të mos te quaj më PD keta tradhtarë që janë sot?! Pse nuk çohet kjo çështje në gjykatë qoftë sa për sy e faqe ?! … (Jo se kam ndonjë shpresë tek ky shtet mafioz, por sa për dekor).

 11. Salih Kari iku nga salla si bythqire dhe nuk votoje fare dhe pse tha se do votoje kundra po nuk ja mban te dali prap kundra Amerikes se do ja shtyne karin ne bythe me keq se ja kane futur …Malok Frikacak dhe llapaqen

  1. O të qifsh.n malokët fare e fisin, o bravaxhi. Po kundër e abstenim ç’vlerë ka, kur bravaxhinjtë ja plotësojnë numrin e votave Rampallës?

 12. Bushat gazetari, mendimtari, profeti, falltari, parashikuesi duhet te beje disa dite pushim, eshte i lodhur, i stresuar e i zhgenjyer se parashikon, analizon e thote gjera qe nuk ndodhin. Racionalitet kerkon mendje te shlodhur e te fresket!

 13. O të qifsh.n malokët fare e fisin, o bravaxhi. Po kundër e abstenim ç’vlerë ka, kur bravaxhinjtë ja plotësojnë numrin e votave Rampallës?

 14. Armand Duka po sheh sesi i dridhet toka nën këmbë, pikërisht nga ata fëmijë që shpresën e kanë te loja më e bukur e planetit, por që është marrë peng prej klaneve të Shijakut, e vetmja “ambasadë” që të jep viston nëse dëshiron të përfaqësosh fanelën kuqezi.Maloket shpellkare qe salihu i ka perdhunuar trute per 30 vjet prap kane goje qe flasin,shkoni nga keni ardhur o bythqira maloke

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj oj Gomarica madhore, ke surrat ti te flasesh per maloke kur je vet katunar pishderr nga katundi pa emer i Mehmet Shehut mor plak kurv.

 15. YMER GELBAZA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IKE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE LAL ERIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JAFUT KARIN NE BYTH LAP DHJERIT ,DENIS DYRRNJAS KOL SALLAKU SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

 16. “Pengjet e korrupsionit mbajnë njëri-tjetrin, se po ra njëri bien të gjithë. Kjo është arsyeja që non grata të shpallura e të pa shpallura, janë bashkë, sulmojnë PD, duan shkatërrimin e PD. Sillen si burracakë, e frikacakë, siç bënë një ditë më parë kur u fshehën që të mos votojnë edhe pse mbushën dynjanë se do votojnë kundër në parlament.

 17. “Pengjet e korrupsionit mbajnë njëri-tjetrin, se po ra njëri bien të gjithë. Kjo është arsyeja që non grata të shpallura e të pa shpallura, janë bashkë, sulmojnë PD, duan shkatërrimin e PD. Sillen si burracakë, e frikacakë, siç bënë një ditë më parë kur u fshehën që të mos votojnë edhe pse mbushën dynjanë se do votojnë kundër në parlament.Jeni shpellkare te lindur o maloket e ndyre

 18. Ky Emerharruari i ores 16:46 eshte kopjaxhiu qe sjell kopjimet nga Mero Bazes ketu, Ethem Lalaj, ish Kapterri i kohes Enverit qe ka konflikt interesi me maloket ngaqe ja kane shpelluar ate bythen e thate vence dhe prandaj thote – shpellkare. Se ja kane bo bythen shpelle.

 19. Ca ka qe nuk te shkon asgje mire o cuni i Mehdi Bushatit …?! Ne bllokun e qenve te diktatures nuk te mesuan ndonje gje te mire …?!

 20. Bushat, nga kundershtar i flakte i Berishes, ke perfunduar si kurve nen tavolinen e Saliut 😉 E ka fajin preheri i Enverit.

 21. O Andiiii, vuri veth ne vesh keto llafe te kusheririt tend te shkruara ne 22 : 39
  Vuri veth ne vesh e thirri mendjes mos budallallepsesh ne pleqeri o i shkrete.

 22. Po si të mos eksitohen fundërinat rrugaçërore që komentojnë me fjalë të ndyra, kur lexojnë shkrimet e një “anal-isti” që në çdo debat televiziv përmend “ulje e ngritje brekësh”

 23. O zotni Andi Bushateria,
  hidh ca syte nga Shqiperia,
  qe e ka mbyt kudo varferia,
  nga halldup Ed Ram mavria,

  Kthe syte pra nga kjo qeveri,
  qe ka rrenu krejt ate Ekonomi,
  se edhe ti e di mire nje te vertet,
  per opozitarin e opozites…
  … s’ka kurre respekt!

 24. Saliu është organizatori i vllavrasjes në Shqipëri. Saliut i ka interesu lufta jo vetëm për të mbajt pushtetin, por edhe për t’u shërbyer padronëve të tij serbë.

  Saliu haptaz ka qenë kundër luftës për çlirimin e Kosovës. Ka qenë kundër UÇK-së dhe liderëve të saj. Saliu ka furnizu me karburant makinerinë gjakatare të Millosheviçit i cili ka vra shqiptarë të Kosovës, boshnjakë e kroatë. Saliu i ka shit armë Radovan Karaxhiçit.

  Saliun e ka falenderu për ndihmën Momir Bullatoviçi, ish president i Malit të Zi, dhe kushëriri i Sllobodan Millosheviçit, nanat motra i kanë pas. Saliu është vrasësi i Remzi Hoxhës.

 25. Por atë që nuk duhet t’i pranojnë demokratët për këto 22 vjet Sali Berishës, është pikërisht se falë tij, Durrësi ka 22 vjet që qeveriset nga socialistët. Ky është rekordi më i zi i Sali Berishës në politikë, pasi falë tij, qytetarët durrsakë, në shumicë të djathtë, kanë pranuar të votojnë socialistët dhe jo atë.

 26. Ne jemi popull i pagdhendur. Shumica jonë është e paditur prandaj edhe pyet: A mundet që themeluesi i “shtëpisë së lirisë” të shpallet nga institucionet ndërkombëtare të shtypit si “armik i shtypit të lirë”, nga qeveria amerikane si “minues i demokracisë” dhe nga shtypi perëndimor si “ordiner i rrezikshëm” dhe drejtues i “një regjimi gangsterësh”?! A mund dhe a duhet të ndodhë që në një “shtëpi lirie” të rrihen deputetë, gazetarë dhe ish-të përndjekur politikë nga diktatura që kishte ndërtuar “shtëpinë me gjethe”, apo të rrihen, burgosen dhe vriten gazetarë e opozitarë

 27. A mund të jetë arkitekt i “shtëpisë së lirisë” dikush që sulmon institucionet qendrore të shtetit dhe vetë godinën e “shtëpisë së lirisë” për t’i marrë me dhunë e armë meqenëse nuk i merr dot me vota?!

  A mund të jenë pjesë e lirisë dhe demokracisë falsifikimi dhe dhunimi i proceseve zgjedhore ndërpartiake dhe brendapartiake, siç ka ndodhur vazhdimisht tek ne gjatë mbretërimit të Kryearkitektit?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.