• |

Video/ Lazio bën tris, por Bolonjën e mposhti Zaccagni: dygolësh e penallti e fituar për Immobilen

Pas eliminimit të rëndë në Kupën e Italisë ndaj Milanit, Lazio ngre kokën në kampionat. Në javën e 25 të Serie A, skuadra e Sarrit mposhti 3-0 Bolonjan dhe mban ritmin në zonën e vlefshme për një vend në Europë. Në Olimpico, në pjesën e parë Immobile (13′) zhbllokoi ndeshjen nga pika e bardhë (faull i Soumaoros kundër Zaccagni), më pas në pjesën e dytë Bardhekaltrit rritën ritmin dhe bënë diferencën falë një dygolëshi të Zaccagnit (53′ dhe 63′). ).

Kur Lazio e Maurizio Sarrit luan kështu, ka pak për të bërë për kundërshtarët. Bardhekaltrit likuiduan Bolonjën në pak më shumë se një orë me një rezultat të pastër 3-0 dhe gjejnë fitoren e tretë në katër ndeshjet e fundit me një paraqitje brilante.

Në minutën e 13 të pjesës së parë, një dorë e hapur e Adama Soumaoros në fytyrën e Mattia Zaccagnit i kushtoi kuqebluve një penallti, të cilën Ciro Immobile e transformoi pa hezitim. Reagimi i emilianëve ishte i fortë, por në pjesën e dytë Zaccagni e zgjidhi ndeshjen i vetëm: dy gola në dhjetë minuta – 53 ‘dhe 63’ – dhe Bolonja u shemb në tapet. Skuadra e Sinisha Mihajlovic ka arritur vetëm një pikë në pesë ndeshjet e fundit. Për Lazion, megjithatë, disa shqetësime që duhen mbajtur në konsideratë për ndeshjen e ardhshme: dëmtimi i Manuel Lazzari në fund dhe kartonët e verdhë për Luis Alberton dhe Lucas Leivan, të dy të paralajmëruar e që do të humbasin sfidën me Udinesen.