• |
ide | kryesore

Norvegjia heq kufizimet e mbetura të Covid-19

-Instant, Arkiva, Planet

Pas Suedisë dhe Danimarkës, Norvegjia ka vendosur të heqë ndjeshëm të gjitha kufizimet e mbetura për Covid-19.


Mes këtyre kufizimeve që hiqen është përdorimi i detyrueshëm i maskës së fytyrës dhe rregullin e distancimit social prej një metri.


“Distanca mes nesh nuk është më e nevojshme”, theksoi kryeministri Jonas Gahr Støre në Oslo. KY i fundit me një gjest simbolik, e vendosi maskën në xhepin e xhaketës.

Mes të tjerash ai tha se varianti Omicron i koronavirusit shkakton ecuri më të lehta të sëmundjes dhe vaksinimet mbrojnë mirë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.