• |
ide | kryesore

Inter përballë Liverpool me dyshime e të fshehta: Inzaghi zgjedh Vidal e rikuperon Bastonin

-Instant, Sport

As koha për të kuptuar se si të arkivojë barazimin e Napolit që i kushtoi përkohësisht kreun e renditjes, sepse për Interin tashmë është koha për një tjetër ndeshje të madhe. Në San Siro, në Champions, mbërrin Liverpool i Klopp, një nga skuadrat më të forta në Evropë dhe telashet për Simone Inzaghin nuk mungojnë. I pari, i pashmangshëm, ka të bëjë me zëvendësimin e Barellës së pezulluar. Më pas duhet vlerësuar rikthimi i Bastonit të dëmtuar dhe shoku i sulmit i Dzekos.


Ndërsa niveli rritet e ndaj Reds arrin majat më të larta, detajet më të vogla bëjnë diferencën. Fakti se duhet të heqë dorë nga një siguri në mesin e fushës si Barella do ta detyrojë Inzaghin të studiojë zgjidhje të reja për të mbajtur rrezikshmërinë dhe ekuilibrin që zakonisht garantohen nga mesfushori i kombëtares italiane.


Në qendër të vëmendjes është Arturo Vidal, megjithëse rikuperimi i Vecinos do të garantonte diçka më shumë për sa i përket mbulimit. Ndjesia është se Interi dëshiron të luajë ballazi para publikut të tij dhe prania e Vidalit që nga minuta e parë do t’u jepte një sinjal të qartë të gjithëve, përfshirë Klopp.

Megjithatë, dilema e vërtetë ka të bëjë me mbrojtjen. Bastoni është më mirë dhe stafi mjekësor është optimist për rikuperimin e mbrojtësit zikaltër, por kundër tridhëmbëshit të Liverpool – shumë i shpejtë dhe teknik – një lojtar i pa rikuperuar në 100% mund të bëhet një handikap i vështirë për t’u përballuar. Sido që të jetë, Inzaghi është duke vlerësuar alternativën dhe balotazhi, si në kampionat, është mes D’Ambrosio dhe Dimarcos.

Në fund sulmi. E vetmja pikë fikse është Dzeko për rolin e tij si qendërsulmues e pikë referimi, ndërsa Sanchez po tenton të shqetësojë titullaritetin e Lautaro Martinez.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.