• |
ide | kryesore

Kalifornia padit kompaninë Tesla, shkak diskriminimi racor

-Instant, F1, Stil

Departamenti i Punësimit të shtetit të Kalifornisë, ka denoncuar së fundmi kompaninë ‘Tesla’.


Ky denoncim vjen pasi, disa punëtorë kanë treguar se batutat me sfond racial ishin përditshmëria aty, të shoqëruar nga simbole të ndryshme.Gjithashtu,punëtorëve me ngjyrë u jepeshin gjithmonë punët që shpërbleheshin më pak. Mirëpo, kompania e  Elon Musk ka mohuar akuzat duke e cilësuar padinë si një gabim, dhe se nuk tolerohen ngacmimet dhe për këtë arsuy janë pushuar nga puna punëtorët që janë përfshirë në sjellje të pahijshme.


 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.