• |
ide | kryesore

Spiunë në dhomat e zhveshjes së United, Neville paralajmëron: “Klubi e di kush është ai që flet me shtypin”

-Instant, Sport

Ka spiunë në dhomat e zhveshjes së Manchester United dhe Gary Neville i paralajmëron: klubi e di se kush janë ata. Nuk është një periudhë e mirë për Djajtë e Kuq, skuadra e Ralf Rangnick ka barazuar dy ndeshjet e fundit dhe pengesat e vrapimit të tyre për vendin e katërt në Premier League janë zbutur vetëm nga rezultatet e dobëta të Tottenham dhe Ëest Ham. Në Kupë sigurisht që nuk është më mirë, pasi klubi u eliminua nga FA Cup nga Middlesbrough.


Nëse gjërat në fushë nuk shkojnë mirë, jashtë fushës sigurisht që nuk përmirësohen. Së fundmi “sekretet” e dhomave të zhveshjes së United janë bërë publike dhe shpjegimi është një, dikush flet me shtypin. Në të vërtetë, raportohet se lojtarëve nuk u pëlqejnë metodat e stërvitjes së Ragnick, i cili mori drejtimin nga Ole Gunnar Solskjaer në dhjetor. E ndihmës trajnerit Chris Armas i kanë vënë pseudonimin “Ted”.


Gary Neville, gjatë podcast-it të tij, kritikoi hapur këtë rrjedhje informacioni dhe tha se lojtarët janë mosrespektues: “Mendova se ishte vërtet një mungesë respekti, nuk më dukej aspak qesharake. Fakti që ata po përshkruanin numrin dy të Ralf Rangnick si Ted Lasso nuk është aspak qesharak dhe jo vetëm që është mungesë respekti, por më dukej e neveritshme. Ajo përmbledh atë që unë mendoj për ta: se ata janë të pa respektueshëm”.

Ish-lojtari më pas pretendoi se stafet e marrëdhënieve me publikun të lojtarëve po nxjerrin informacione, por ai ndaloi para se të përmendte emrat: “Më kujtohet kur arrita te Sky dhe ne ndoqëm Champions League, shkova në Napoli për të komentuar një lojë ku përfshihej Chelsea. Mbaj mend që isha ulur në drekë me ekipin tonë dhe filluam të merrnim mesazhe për lajmet e ekipit dhe u ula atje duke menduar ‘a ndodhi vërtet kjo?’. Menaxherët e lojtarëve dhe ekipet e PR po informonin mediat në ditën e ndeshjes për atë që po ndodhte brenda një klubi. Ishte hera e parë që e pashë, më bëri vërtet nervoz”.

Megjithatë, klubet e dinë gjithmonë se cilët janë spiunët: “Kjo po ndodh tani në Manchester United. Janë ekipet e marrëdhënieve me publikun, menaxherët dhe ekipet e marketingut, që përpiqen të ruajnë imazhin e lojtarëve të tyre. Por ajo që ata nuk e kuptojnë është se kur i drejtohen mediave, ato media shkojnë te klubet, kështu që ata e dinë se kush po raporton. Ne e dimë se kush po informon. Nuk kemi ndërmend të përmendim emra këtu, sepse e kemi atë respektin gazetaresk, por situata është e njëjtë si shumë vite më parë”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.