• |
ide | kryesore

Inceneratorët që po djegin mbetjet e opozitarizmit

-Instant, 1, Ide

Dy ngjarje që u zhvilluan pothuajse paralelisht ditët e fundit, ngërthejnë në mënyrë perfekte paradoksin e opozitës zyrtare. Fjala është për intensifikimin, në njërën anë, të denoncimeve nga deputetët që përfaqësojnë PD-në e vulës, në komisionin hetimor për inceneratorët dhe nga ana tjetër, bashkimin e votave me Edi Ramën që bënë 38 prej tyre, duke zgjatur mandatin e trupës të vettingut.

Në pamje të parë të duket sikur kemi të bëjmë me dy opozita të ndryshme. Puna që po zhvillon komisioni i inceneratorëve për të zbardhur një grabitje spektakolare do të ishte e mjaftueshme, jo vetëm për shembur çdo qeveri, por edhe për të hapur dyert e burgjeve katër kanat. Nën drejtimin dhe me bekimin e Edi Ramës, një grup i strukturuar, i ka dhënë pak njerëzve që sot janë në arrati, miliona euro nga buxheti i shtetit, për tre inceneratorë që ende gjashtë vite nga fillimi i këtij projekti, nuk kanë punuar një ditë të vetme. 


Lexo me tej:

Emër për emër/ Kush janë 38 deputetët e Bashës që bashkuan votat me Ramën

Faktet që po zbardhen përditë të trondisin. Vetë pesonalisht i ndoqa me vëmendje denoncimet e panumërta që u bënë në komisionin hetimor, për inceneratorin e Tiranës. Erion Veliaj jo vetëm ka nënshkruar në kundërshtim me ligjin për ti hapur rrugë skemës së ‘Integrated Energy BV”, duke rëmbyer një tagër që nuk i takon, atë të Këshillit Bashkiak, por vazhdon i paguan kompanisë tarifën e incenerimit të mbledhur nga xhepat e kryeqytetasve, ndërkohë që plehërat vetëm groposen. Nga ana tjetër, ai nuk e ka çuar ndërmend ta gjobisë koncesionarin për punët e pa realizuara, pavarësisht se kontrata e parasheh një gjë të tillë. Ai vazhdon të furnizojë një projekt, që ndonëse u miratua me shifër të gënjeshtërt (do të kushtonte vetëm 90 milionë euro), do të rëndojë mbi xhepat tanë me më shumë se katërfishin e këtyre parave.

Inceneratori i Tiranës/ Dokumenti me firmë që akuzon Veliajn

Pra, mjafton qoftë edhe ky shembull, për të pohuar se PD-ja e vulës po e kryen me nder betejën e saj ligjore dhe misionin e saj moral. Por fatkeqësisht, e vërteta është krejt tjetër dhe këtë na e dëshmoi ajo që ndodhi të enjten e kaluar. Në momentin kur kjo opozitëu shkri si një grup i vetëm me rilindjen, njësoj si në parlamentin e shkuar monist, atëhere kur pranoi të votojë pro mitrës prej nga lindin të gjitha mëkatet e reformës në drejtësi, ajo  nuk asgjesoi vetëm vetveten, ajo u shndërrua në elementin që shumëzon me zero kontributin e secilit faktor opozitar në këtë vend. Sepse fabula është e thjeshtë. Denoncimet nuk kanë vlerë në vetvete. Ato janë të gjitha dallgë që shërbejnë, në fund, për të ngritur cunamin e shkatërrimit të një qeverisjeje të koruptuar.

Por, kur vjen ky moment, Basha dhe njerëzit e tij sillen si ai lojtari që humbet penalltinë e minutës së fundit.

Pra pyetja që shtrohet pas asaj që kemi përjetuar këto ditë është: ç’kuptim ka të tregosh me fakte vjedhjen, kur ti e amniston me votë atë sistem drejtësie që do ta kamuflojë këtë vjedhje? Ose më tej: sa efikase është denoncosh bandën Rama & Co, kur në aktin final të votimit ti bëhesh njësh me ta?

Për të justifikuar kartonat jeshilë të parlamentarëve të vet pro katrahurës së reformës në drejtësi, Basha u rek të argumentonte se, ndonëse janë ende shumë pak, dy ministra të Edi Ramës gjenden sot në burg. Pra nënteksi që ai la të kuptohet ishte se drejtësia, mirë apo keq, ka filluar të funksionojë. Ai kërkoi të shesë optimizmin naiv të atyre që duan ta shohin gotën gjysëm plot. 

119 pro për vettingun/ Rama dhe Basha bashkojnë votat

Në fakt, llogaria me këtë katrahurë që po i nxjerr bojën SPAK-ut të ambasadorëve nuk bëhet sipas kriterit se sa kanë përfunduar në qeli, por me atë se sa nga ata që e meritonin prej kohësh të qenë aty, bëjnë varavingo akoma jashtë.     

Pikërisht kjo lloj llogjike, të të kënaqurit me rezultatet sa për sy e faqe, të të bërit betejë sa për të siguruar një alibi, shpjegon dhe paradoksin që vumë re ditët e fundit. 

Duke mbrojtur, paralelisht me denoncimin e vjedhjeve, badigardët e hajdutëve në drejtësinë e re, opozita e vulës aktroi një film të keq, të parë disa herë me radhë. Sjellja e saj qe njësoj si futja në koalicion pas çadrës në 2017, si tryeza me Gjiknurin dhe Rudina Hajdarin pas bojkotit të parlamentit dhe zgjedhjeve, si marëveshja e 5 qershorit pas protestave me molotov. 

Ato të gjitha i përngjajnë fabulës së zjarrfikësit që shuan flakën që ka ndezur vetë. 

Prandaj, këtë herë, zelli që po tregon PD-ja e vulës në komisionin hetimor për inceneratorët nuk mund ta fshehë aspak mëkatin e pashlyeshëm të votës për zgjatjen e mandatit të vettingut.

Kësaj fabule i ka dalë boja. Ajo tani po djeg të gjithë ata opozitarë që shtiren sikur ndeshen me krimin, por në fakt kërkojnë kushte më të favorshme në një pakt të ri me të.  

©Lapsi.al

31 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA ,YMERI U KAP DUKE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DUKE JA LEPIR KARIN MET VELIUT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE TE TE RE PER EDI RAMEN:INCESTI NE FAMILJEN E EDI RAMES VAZHDON -GREG KRISTAQ RAMA BABAI I ZAHOS?

  1. Z. Andi. Konsultohuni me juriste penale dhe mesoni kur perdorni terma si “Grup i Strukturuar”. Nuk eshte korrekt sepse eshte tipik psh per dy ose me shume persona qe shesin hashash. Ne rastin konkret, ku fillon nga Kryeministri, ministra, deputete, zyrtare te larte, qe krijojne ligje, vendime qeverie, e me radhe minimumi eshte Organizate Kriminale ne kufirin ekstrem te aktivitetit kriminal ate te kapjes se shtetit.

   1. Mua në fakt më tërhoqi titulli i shkrimit të Andit:
    “Inceneratorët që po djegin mbetjet e opozitarizmit”
    Çfarë titull i zgjuar .
    Titull që e dërmon fare opozitën.

    1. Simbolikë e opozitës kundër opozitës sot është bërë lufta lundër BRAVËS.
     A thua kjo farë lufte ka simbol lirinë demokratike duke thyer “bravat”, apo të kundërtën, fitoren e organizatave kriminale për të zhvatur paratë e taksave të qytetarëve ?

     1. Fjalën “Brava” më me zell e përdorin Berisha, Rama e Meta për të sulmuar Bashën.
      Thua të jetë e rastit kjo ?

 2. YMER GELBAZA KELLIRA NXJERR NGA GOJA QKA NXJERR NGA BYTHA ANDI BUSHATI ,FATOS LUBIONJA DHE ARMAND SHKULLAKU-dmth ERE MUTI … thotë:

  ZOTI BUSHATI PSE YMER GELBAZA KELLIRA NUK GUXO TE VIJ NE DEBAT NE JUVE? HAHAH VETEM EDHE YMER GELBAZA KELLIREN DHE MET VELIUN E KENI PER TA PENSIONUAR SI CA ZAGAR DHE BYTHLEPIRES TE TJERE QE I KE BERE TA FUSIN BISHTIN NDER SHALE HAHA HAHA

 3. A mund të jetë arkitekt i “shtëpisë së lirisë” dikush që sulmon institucionet qendrore të shtetit dhe vetë godinën e “shtëpisë së lirisë” për t’i marrë me dhunë e armë meqenëse nuk i merr dot me vota?!

  A mund të jenë pjesë e lirisë dhe demokracisë falsifikimi dhe dhunimi i proceseve zgjedhore ndërpartiake dhe brendapartiake, siç ka ndodhur vazhdimisht tek ne gjatë mbretërimit të Kryearkitektit?!

 4. Vete madheria e tij Bush at e ka ndjekur kete ngjarje.
  Do veme Berishen qe ti haje me gjth kocka.
  Per ate zot jepini dhe Bushatit nje cope nga furra e plehrave.
  Insenerator perkthehet-furre djegje.

  1. Mos votimi per shtyrjen e vetingut favorizonte vetem Ramen. Ai do rrumpalle drejtesine, keq mire makthi i vetingut duhet te perfundoje. Permendja e PD zyrtare si PD e vules jo vetem e ben tejet te njeanshme gjithe analizen por tashme edhe te neveritshem vete autorin.

 5. Problemi Lulit eshte se gjithe keto vite vetem ka evidentuar e asgje me shume. Ka evidentuar kanabizmin, kriminalitetin, pseudoreformat dhe shum e shume afera korruptive, por vetem kaq. Te gjitha kane ngelur ne fazen e publikimit dhe evidentimit, por situata nuk ka ndryshuar ne asnje nga rastet, madje eshte perkeqesuar.

  Opozita nuk eshte vetem evidentim, dhe mbas ores 4 te mbasdites e heq trurin nga puna …..

 6. Analize shume e sakte Bushat.
  Te pergezoj per mendjehollesine,shyqyr qe kemi ndonje tek tuk analist per te qene.
  Qente le te lehin,karvani shkon perpara.

  1. Ai po e bën këtë gjë jo vetëm në Shkodër, por kudo, në Durrës, në Vorë, në Lushnjë dhe Dibër. Duke qenë qiraxhi në shtëpinë e Ilir Metës dhe duke pasur të qartë të ardhmen e tyre të përbashkët, ai nuk po kërkon kryetar bashkie më 6 mars, por mbijetesë politike për të hedhur rrënjët e një partie të re anti-amerikane.

 7. Per inceneratoret ka ngritur zerin PD “e vules” (sic eshte urdheruar nga Berisha te quhet) Komisionin parlamentar po e drejton nje deputete e PD “se vules” (sic e quan pas Berishes, edhe Bushati).
  Se ka nje prokurori a SPAK qe nuk tunden vendit as nga vjedhja e 430 milion Euro, kjo nuk duhet te beje me faj ate PD “e vules” dhe ti besohet asaj PD se “Shtepise Lirise” qe thote se PD “e vules” i ben keto filma se paska qene bashkvjedhese me qeverine Rama ne ato afera inceneratoresh! (duhet koka batare e Mul Nokes ta besoje kete)
  Nejse, kushdo beson ate qe do te besoje por sinqerisht nuk kuptoj nje gje :
  Andi Bushati sipas parimit “per inat te vjehrres…” sulmon Bashen, apo per gjysmen tjeter “…fle me mullixhiun” mba ison e Berishes.

 8. Vëzhgime të sakta Andi! Gjithçka është lojë e ngrehur nga Rama Basha, ti bëj sikur sulmon unë bëj sikur mbrohem. Vetëm e vetëm t’i hedhim njerzve hi në sy. Po kujtojnë se të gjithë e hanë karremin.

  Egziston një konspiracion i fshehtë midis të dy klaneve “PD” PS për të uzurpuar dhe shkatërruar tërësisht qeverisjen shqiptare. Ky operacion është pothuajse në përfundim e sipër, dy pengesat e fundit janë Berisha e Meta.

 9. gjyshërit dhe stërgjyshërit e tij, kanë djegur kishën dhe i kane përzënë nga fshati. Pleqtë e malësisë së Gjakovës e kanë thënë; E keni marrë vesh kush është vendosur në krye të shtetit?

  Një njeri nga familja që ka djegur kishën, nuk e lëshon pushtetin pa djegur tre herë Shqipërinë! Është fatkeqësi për kombin tonë, që ky njeri është vendosur në krye të pushtetit.

 10. Gjykata e quan normale, që presidenti të sillet si alabak rrugëve, të dalë në fushatë elektorale, të kërcënojë për dhunë, të pijë kafe me kapuç me persona në kërkim në shtëpi të miqve të tij, të shkojë nëpër selira partish e të zihet me rojet, pastaj të postojë foto me qen e mace në Instagram, me shpresë se po jep mesazhe politike.

 11. Mire thote Andi…
  Por ramuti nuk pjerdh per njeri,
  i ka tredhur te gjithe… dhe u ka hypur si gomereve ne lëmë.
  Mire ua ben…
  Qenie qe shesin votat…,
  Duhen perdhunuar nga tribu te egra te xhungles.
  Skeni pare gje akoma…
  Kurvi me harem do ja kaloje edhe gruaqiresit perdhunues kristaq gonorrese dhe spiro koleke monstres.
  Rrofte kurvi i gjate.

 12. U lodhem nga politika, Teater me te njejtet aktore arrogante per 30 vite. Mjaft me kaq. As nuk marr mundimin te komentoj per ta

 13. Lidhjet e Sali Berishës me familjen Osmani ishin më të herëshme. Në vitin 2002, mbesa e dytë e Sali Berishës pati nevojë për një ndërhyrje mjekësore të shtrenjte në Gjermani dhe ajo u mundësua në Hamburg aty ku vepron familja Osmani. Më pas lidhjet e tyre u forcuan dhe ata u bën garantët financiarë të fushatës elektorale të vitit 2005.

  Pas fitores së Partisë Demokratike lojërat e fatit u futën tërësisht nën kontrollin e këtij klani. Ata ishin shitësit kryesor ta makinave të lojërave të fatit për kazinotë e lagjeve që u hapën në çdo cep rruge ndërsa një rrejt i gjerë lojërash të fatit nën kujdestarin direkt të djalit të Sali Berishës

 14. Gjykata e Lartë konfirmoi vendimin e Prokurorisë së Përgjithshme për mbylljen e dosjes CEZ. Ish-anëtarët e Gjykatës së Lartë, të cilët kanë vulosur mbylljen e dosjes CEZ janë Admir Thanza, Guxim Zenelaj, Arjana Fullani, Medi Bici dhe Edmond Islamaj. Që të gjithë ishin emëruar nga Sali Berisha dhe PD-ja në këtë gjykatë.

 15. “Berisha është malok, kur hyp në kalë nuk zbret kurrë veç po e rrëzove me plumb”! Për ta zbutur paksa, Namiku shtoi: “Edhe unë jam malok. E njoh psikologjinë e malokut unë!”

  Këtë shprehje, burri që rridhte nga një familje tregtare nga Prizreni e tha në 1994 gjatë një interviste të drejtëpërdrejt në TVSH. Ai ishte stacioni i vetëm televiziv në atë kohë dhe intervista bëri shumë bujë. Më vonë dikush e pyeti Namikun: “Po sikur të mos zbresë as me plumb?” – Atëherë vrisni kalin! U përgjigj qetësisht kryeekologjisti…

 16. Vetëm një muaj më vonë do të zhvilloheshin zgjedhjet e para pluraliste, ku nuk kishte më shumë se dy muaj kur u krijua nën kontrollin e Alisë “krahu opozitar politik”, Partia Demokratike dhe Partia Republikane.

  Në rrëfimin e fakteve rreth rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës, historiania ruse thotë se dy partitë opozitare, nuk ishin madje dakord me vendimin e Ramiz Alisë.

 17. halli më i madh ishte Berisha. Në mënyrë qesharake i kërkoheshin Amerikës fakte, nga ata, që janë dëshmitarë të karrierës së njeriut që vazhdoi luftën e klasave në Shqipëri edhe pas rënies së komunizmit, si arkitekt i vjedhjes se zgjedhjeve, si përcarës i shoqërisë dhe partisë, si urdhravrasës të pafajshmish, si persekutor dhe kërcënues opozitash, dhe në fund, si hajdut për veten, pjellat dhe ata që kishte rrotull.

 18. EDHE PUNA E SIGURIMSAVE, E ISH SPIUNEVE ME, E PA RROGE QE NUK U TRODHEN, DOMOSDO QE DEMOKRACIA QE ERDH TEK NE I LA QE TE NAKATANDISIN KOHEN E TE AREDHMEN QE DESHEM TA INTERPRETOJNE SI NE KETO KOMENTE KODOSHESH, BIJE KURVI KAMELEONE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.