• |
ide | kryesore

Rama në VOA për inceneratorët: Nuk shqetësohem për ministrat në burg

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur përgjegjësi individuale aferën e inceneratorëve dhe tha se nuk është i shqetësuar që po shkojnë në burg ministra apo ish-ministra.


“Unë nuk jam i shqetësuar nëse apo dalin ministra apo ish-ministra sepse për këtë e kemi bërë reformën në drejtësi dhe unë e kam thënë që reforma në drejtësi bëhet për një drejtësi të drejtë dhe as të majtë apo të djathtë.


E kam besuar atëherë e besoj dhe sot, nëse ka njerëz që e kanë ngjyer gishtin apo dorën në një proces që është bërë për tu shërbyer komuniteteve dhe vendit dhe sigurisht që ata do të marrin ndëshkimin e merituar sepse e kanë bërë pas shpinës së një force qeverisëse që këtu është për tu shërbyer qytetarëve” – tha Rama.

Pyetjes se si ndodhi që në qeveri u miratuan gjithë ato procedura dhe askush nuk e vuri re se diçka nuk shkonte me çështjen e inceneratorëve, Rama u justifikua se hetimet e SPAK do të zbardhin të vërtetën.

“Unë nuk hyj tek ata që mendojnë këtë. Nuk kam si të përgjigjem për këtë. Ka veprime të dyshuara të individëve të caktuar që mbeten në nivelin e përgjegjësisë individuale. Prokuroria speciale po heton dhe ajo duhet të gjejë faktet dhe jo bazuar në llafe dhe spekulime.

Derisa kjo po hetohet e vërteta do të dalë deri në fund. Unë i mbetem nga dita e parë deri në fund se ato janë vepra të rëndësishme për komunitetet. Shkelet do t’i verifikojë prokuroria” – tha në një intervistë në VOA. ©LAPSI.al

10 Comments

 1. Kryekarakurva e karaqeverise nxinte I teri ne intervisten dhene VOA. Dukej sheshit se mendjen e kishte gjetke,ndersa perseriste te njejtat brockulla si perhere! Ka shume te ngjare t’i kene thene se “time is over!” Sepse raporti kosto-perftim me Ramen po u rezulton teper problematik! Nuk I ha kush brockullat e Edvinit atje! Nese ka pergjegjesi “individuale” ,atehere ka nje dhe vetem nje individ pergjegjes dhe ky eshte Edvini vete! Kane qene perzgjedhje e tij,arrogante madje,te gjitha kukullat qe ka ulur neper poste “drejtuese”. Mban era burg kjo e sotmja!!!!…..

 2. Edhe sot ne VOA z. Rama aktroi si zakonisht kur e sheh se e ka punen pisk, ben rolin e viktimes, te cilin e kemi pare shume here, se zgjedhjet vidhen pasi nuk ka opozite, vendi kanabizohet po per kete shkak, trafiqet e droges tundin boten, prape per faj te kesaj mangesie, edhe inceneratoret jane sajuar per faj te opozites. Gjynah qe sot nuk tha “fajin e ka Saliu”.
  Edhe analisti Zheji tek News 24 dje e permblodhi situaten e Rames me nje fjali, batute e nje filmi te vjeter. Ai tha se per inceneratoret “Rama ka gabuar nga padija”.
  M’u kujtua batuta e filmit ku i zeni ne faj thote :”Nga padija zotni mesues, nga padija”…

 3. kane ngjyer gishtin?
  ato jane zhytur deri ne fyt dhe niveli vazhdon e rritet se pagesat nuk ndalen
  shteti paguan njerezit ne kerkim per vjedhje gjigande!!!!!

 4. Z.Kryeminister ke shume te drejte kur thua se “kush ka ngjyer gishtin” duhet te mbaje pergjegjesi individuale………
  Por shqetesimi i shqiptareve eshte se cfare duhet te beje “drejtesia tende re” me TI qe ke rrembyer gjithe “qypin”…….Kjo eshte ceshtja………

 5. As populli nuk shqetesohet per ata qe do shkojne ne burg.
  Populli shqetesohet per milionat qe ju vodhen dhe po i vidhen akoma nga taksat. Keta paskan qene llumi i shqiperise . Turp se cfare po i bejne ketij populli

 6. ky eshte legeni i legeneve ne gjithe historine e kombit shqipetar, do zoti ja fusin nje pras ne brimen e bythes, por pse nuk shkojne banoret te bunkeri i tije ne surrel dhe tja shkaterojne siç prish ky shtepite e njerzve te varfer, votoni shtepine e lirise eshte e vetmja shprese se po pritet nga lul kari moret fund.me respect toni montana

 7. Pyetja eshte sa miliona ka perfituar ky koke kalbur ? Pyetja tjeter eshte sa I ka futur te dyja duart (jo gishtat) tek buxheti shtetit qe ka cuar BORXHIN ne majat ? E te tjera qe nuk kane fund MENXYRAT qe I ka bere vendit dhe popullt qe I trajtone si njerez te kategorise te fundit. Po te kete zot kete bashke me “famijen e tij” duhet denuar.O ZOT KU JE BEJ DICKA !!!NDALOJE KETE TE MARRE !!!!!

 8. Ky jo e jo, po as ata vete nuk shqetesohen…jan tu e bo burgun me qejf…si duket zarfat per familjet shkojne ne kohen e duhur, perndryshe ju ngel i çik qejfi masnej

  Kodi i mafjes funksionon perfekt

 9. Jo ministrat jo . I pari ne burg duhet te hysh ti o pallosh , pastaj me radhe ministra e administratore hajdut. I pari ti , pastaj jevgu , lejfeni , bllako, agaçi dhe shume ish ministra. me pak fjale duhet te hyje e gjithe paria e mavive .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.