• |
ide | kryesore

SPAK kërkon pushimin e hetimit për fshehje pasurie ndaj Adriatik Llallës

-Instant, Lajme, Të fundit

Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion ka dorëzuar në gjykatë pak ditë më parë një kërkesë ku kërkon pushimin e hetimeve ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla për fshje pasurie.


Nuk dihet objekti i hetimor nëse kemi të bëjmë apo jo me të njëjtat rrethana, por mësohet se kërkesa për pushimin e këtij hetimi është bërë me argumentin se Llalla është gjykuar njëherë për këtë vepër penale.


Në shtator të vitit të kaluar Llalla u dënua me dy vite burg, si dhe 5 vite të tjera heqje të së drejtës për të ushtruar funksione publike.


5 Comments

  1. Por atë që nuk duhet t’i pranojnë demokratët për këto 22 vjet Sali Berishës, është pikërisht se falë tij, Durrësi ka 22 vjet që qeveriset nga socialistët. Ky është rekordi më i zi i Sali Berishës në politikë, pasi falë tij, qytetarët durrsakë, në shumicë të djathtë, kanë pranuar të votojnë socialistët dhe jo atë.

  2. Ndryshe nga rasti i Llalles ku SPAK refuzuan gjykimin e shkurtuar pasiqe shoqja Lenka e donte vendimin me burg, porse i ben nder tani me pushimin e hetimit per pasurine, qe ishte dhe shkaku i hetimit, akuzes dhe denimit (???), ketej nga kampi socialist gjykimi i shkurtuar eshte norme: Ministri Tahiri dhe tani zevendesja Rovena! Per kete te fundit priten nja dy vjet qe kur te shpallet vendimi i denimit pas “shkurtimit” te quhet se e ka lare hesapin. E dini cfare do te thote kjo: nje sofistikim tmerrues i krimit te organizuar qe tashme kryhet nga jakat me te bardha qe “kaluan vetingun” ne drejtesi dhe si te tille prezumohen si te paprekshem. Ne vend te hiqnim vetllat nxorem syte!!!

  3. Ne jemi popull i pagdhendur. Shumica jonë është e paditur prandaj edhe pyet: A mundet që themeluesi i “shtëpisë së lirisë” të shpallet nga institucionet ndërkombëtare të shtypit si “armik i shtypit të lirë”, nga qeveria amerikane si “minues i demokracisë” dhe nga shtypi perëndimor si “ordiner i rrezikshëm” dhe drejtues i “një regjimi gangsterësh”?! A mund dhe a duhet të ndodhë që në një “shtëpi lirie” të rrihen deputetë, gazetarë dhe ish-të përndjekur politikë nga diktatura që kishte ndërtuar “shtëpinë me gjethe”, apo të rrihen, burgosen dhe vriten gazetarë e opozitarë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.