• |

Denoncimi i gazetarit spanjoll: Khelaifi e Leonardo u futën në dhomën e zhveshjes së Orsatos për presion

-Instant, Sport

Paris Saint-Germain mposhti Real Madrid me rezultatin 1-0 në ndeshjen e parë të 1/8 të Ligës së Kampionëve. Ndeshja mbeti e bllokuar me rezultatin 0-0 për më shumë se 90 minuta, derisa një gol i mrekullueshëm i Kylian Mbappé në minutën e 94-të i dha suksesin francezëve në Parc des Princes. Humbje e shëmtuar për Blancos dhe në Spanjë nuk mungojnë kritikat. Jo vetëm kritika, në fakt, sepse në fakt ka edhe disa polemika për klubin parisien. Sipas Radio Marca, në fakt, Al Khelaifi dhe Leonardo, gjatë pushimit të lojës, kanë zbritur në dhomën e zhveshjes së gjyqtarit Orsato për t’i bërë presion.

Në veçanti, drejtuesit e klubit parisien nuk pëlqyen disa zgjedhje të arbitrit dhe sigurisht nuk heshtën. Mes pjesës së parë dhe të dytë, Nasser Al Khelaifi dhe Leonardo zbritën për të biseduar me arbitrin: “Al Khelaifi dhe Leonardo zbritën në fundin e pjesës së parë për të bërë presion mbi Orsaton në pushim – tha gazetari Miguel Angel Toribio për Marcador Europeo të Radio Marca – delegatët e UEFA-s mund ta dëshmojnë këtë”.

Megjithatë, arbitri italian nuk është shumë i dashur në Madrid. Orsato ka arbitruar tashmë katër ndeshje të rëndësishme të Madridit, të cilat përfunduan me dy fitore dhe dy humbje. Fitoret erdhën kundër Malmos dhe Galatasaray, ndërsa humbjet kundër Manchester City dhe Chelsea në dy eliminimet e tyre të fundit nga garat evropiane. Në ndeshjen e humbur ndaj Citizens, klubi spanjoll u ankua shumë për vendimet e arbitrave. Blancos ishin ankuar për një faull në golin e parë të skuadrës së Guardiolës dhe e kishin gjykuar shumë të ashpër kartonin e kuq ndaj Ramos pas një ndërhyrje kundër Gabriel Jesus.