• |
ide | kryesore

Qindra zogj ranë nga qielli në Meksikë, ekspertët shpjegojnë arsyen (VIDEO)

-Instant, Planet

Qindra zogj të zinj me kokë të verdhë janë filmuar duke rënë nga qielli, disa prej tyre ngordhën, në rrethana misterioze në qytetin verior meksikan të Cuauhtémoc.

Shkaku i vdekjes mbetet i paqartë, por ekspertët thanë se ka shumë mundësi që tufa të ishte “turrur” nga lart nga një zog grabitqar që u hodh poshtë për të kapur.


Pamjet nga një kamera sigurie tregojnë një tufë zogjsh shtegtarë që zbresin përmbi një shtëpi si një re tymi i zi. Shumica e zogjve arrijnë të fluturojnë sërish, por pamjet e mëvonshme tregojnë zogjt e ngordhur në rrugët e qytetit.

Incidenti ka ndodhur mëngjesin e 7 shkurtit, sipas raporteve lokale. Zogjtë priren të shumohen më në veri, në SHBA dhe Kanada, dhe migrojnë në jug për dimër në Meksikë.

Sipas gazetës lokale El Heraldo de Chihuahua, e cila raportoi për herë të parë historinë, një veteriner sugjeroi se faji për incidentin mund të ishte për shkak të niveleve të larta të ndotjes, të nxitura nga përdorimi i ngrohësve me djegie druri pra oxhak, agrokimikatet dhe moti i ftohtë në zonë. Një sugjerim tjetër ishte se zogjtë u goditën nga rryma ndërsa po pushonin në linjat e energjisë. Në mediat sociale kishte spekulime se mund të ishte shkaktuar nga teknologjia 5G.

Por Dr Richard Broughton, një ekolog i bazuar në Qendrën në Mbretërinë e Bashkuar për Ekologji dhe Hidrologji, tha se megjithëse nuk mund të shihte një grabitqar në pamje, ai ishte 99% i sigurt se ishte shkaktuar nga një zog grabitqar. Një grabitqar mund t’i kishte bërë zogjtë të rrotulloheshin fort dhe t’i shtynte drejt tokës, me zogjtë më të lartë duke i detyruar ata më të ulët të përplaseshin në ndërtesa ose në tokë.

Dr Alexander Lees, një lektor i vjetër në biologjinë e ruajtjes në Universitetin Metropolitan të Mançesterit, ishte dakord. “Nga ana ime dhe nga një video dhe pa toksikologji, unë do të thoja ende se shkaku më i mundshëm është grimca e tufës për të shmangur një grabitqar dhe për të goditur në tokë,” tha ai.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.