• |
ide | kryesore

Caktimi i anëtarëve të KLP, PD e vulës çon Kuvendin në Kushtetuese

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

PD ka paditur në Gjykatën Kushtetuese Kuvendin e Sdqipërisë për caktimin e anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Sipas PD, anëtarët e KLP janë të paracaktuar nga mazhoranca socialiste.


Reagimi i Gazment Bardhit, Sekretar i Përgjithshë i PD


Mazhoranca paracakton anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Kuvendi shkeli Kushtetutën dhe ligjin në zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, duke bërë proces fiktiv shorti, ku për dy vende vakante në “short” u hodh vetëm një kandidat!

PD do të ankimojë në Gjykatën Kushtetuese vendimin e sotëm antikushtetues. Drejtësia e pavarur është element kyç për shtetin ligjor.

©LAPSI.al


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.