• |
ide | kryesore

Stilistja shqiptare Nensi Dojaka, dizajn veshjesh të mprehta dhe sensuale në javën e modës në Londër

-Instant, F1, Paparazzi

Edhe nëse nuk e keni dëgjuar kurrë emrin Nensi Dojaka, ka mundwsi të keni parë qasjen e saj super-seksi ndaj veshjeve pwr femra që qarkullojnw në rrjetet sociale: bluza rrjetë të hollë dhe LBD subversive që duken si çorape në shikim të parë.


E udhëhequr nga një listë mbresëlënëse e të preferuarave të modës, duke përfshirë Bella Hadid, Hailey Bieber, Zendaya dhe Emily Ratajkowski, stilistja 28-vjeçare shqiptare ka fituar shpejt një kult pasues pasi fitoi dy nga çmimet më prestigjioze të industrisë: Çmimin LVMH dhe Çmimi i Fondacionit të Këshillit Britanik të Modës për talentet në zhvillim.


Interesi rreth shfaqjes Vjeshtë-Dimër 2022 të Dojakës në Javën e Modës në Londër, vetëm pasarela e saj e dytë solo, ishte e dukshme.

Business of Fashion e quajti kwtw runaway “një nga pasarelat më të pritura të javës”, dhe kjo u dëshmua nga grumbulli i redaktorëve, influencuesve dhe modeleve britanike “It”, të cilët kundërshtuan alarmin e kuq të motit në Londër të shtunën për të marrë pjesë.

Dhe Dojaka nuk zhgënjeu, duke debutuar me një rrymë veshjesh të dizajnuara pothuajse me saktësi arkitekturore. Në përzierje ishin të vendosura në mënyrë perfekte prerje dhe panele rrjete të përshtatura si një lëkurë e dytë, të gjitha të mbajtura së bashku me fije aq delikate sa ishin më shumë fije se sa rripa duke dëshmuar se rrobat e Dojakës kanë të bëjnë sa me inxhinierinë eksperte, aq edhe me veshjet seksi.

“Unë thjesht doja ta shihja këto vajza më shumë me rrobat e ditës, e dini?” tha Dojaka më vonë në prapaskenë.

Prezantimi përqafoi të gjitha llojet e trupit gjithashtu, siç janë gjithnjë e më shumë stilistë, me paraqitjen e modeles plus-size Paloma Elsesser dhe një shtatzënë Maggie Maurer (e cila përdori pasarelen për të zbuluar lajmin ) duke ndihmuar në shfaqjen e një përkufizimi më të gjerë të dëshirueshmëria.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.