• |
ide | kryesore

Kina del në mbrojtje të Rusisë: Sanksionet e vendosura nga Perëndimi nuk e zgjidhin konfliktin

-Instant, Lajme, Planet

Kina është përfshirë në konfliktin mes Rusisë dhe Perëndimit, duke kritikuar sanksionet e vendosura nga SHBA-ja, BE-ja e Britania ndaj Moskës, pasi Vladimir Putin njohu pavarësinë e Donbaskut dhe urdhëroi vendosjen e trupave në atë rajon të Ukrainës.


Pekini i quan sanksionet e Perëndimit si një masë që kurrë nuk do të shërbente për të zgjidhur konfliktin.


Teksa u pyet nëse edhe Kina do të ndërmerrte të njëjtat hapa ndaj Rusisë si Perëndimi, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Hua Chunying, u shpreh: “Ne besojmë se sanksionet nuk janë asnjëherë mënyra e duhur për të zgjidhur konfliktet. Kina kundërshton gjithmonë sanksionet e njëanshme dhe të paligjshme”, tha Chunying duke theksuar se të dyja palët duhet ta kërkojnë zgjidhjen përmes dialogut.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.