• |
ide | kryesore

Bashkimi Europian solidarizohet me Ukrainën, dënon “agresionin rus”

-Instant, Lajme, Planet

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka dënuar sulmin e ushtrisë ruse ndaj Ukrainës duke e cilësuar atë si një akt barbar, ku u vranë shumë të pafajshëm. Në një deklaratë për mediet,  Von der Leyen ka theksuar se Bashkimi Europian është me Ukrainën.


Zyrtarja e lartë europiane shpalli një paketë të re sanksionesh ndaj Rusisë që përfshin ngrirje asetesh dhe aksesin e bankave ruse në tregun e BE-së.


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ka thënë se Rusia ka kryer sulme me raketa në infrastrukturën e Ukrainës dhe mbi rojet kufitare.

Ukraina sulmohet/ Zelensky-qytetarëve: Qëndroni në shtëpi, ushtria është në detyrë

Pak minuta pas shpërthimeve të para nga bombardimet ruse, Zelensky i është drejtuar me një mesazh popullit ukrainas duke i kërkuar njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos ketë frikë pasi ushtria është në detyrë.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.