• |
ide | kryesore

Joe Biden dhe Ukraina/ Darka 11 vjet më parë ku nisi urrejtja me Putin dhe aferat e dyshimta

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit

Joe Biden, Vladimir Putin dhe Ukraina: nuk është vetëm një histori e ditëve të fundit, por është një tërheqje drejt luftës që e ka origjinën më të largët. Gjatë presidencës amerikane të Barack Obamës (2009 – 2017) krahu i djathtë i tij në politikën ndërkombëtare ishte Joe Biden.


“Presidenti Obama po më dërgon në vende që nuk dëshiron të shkojë” – tha Biden në shkurt 2014 kur mbërriti në Kiev menjëherë pas kryengritjes dramatike popullore në sheshin Maidan, e cila u shua me gjak. Ai u shfaq në mbështetje të qeverisë së brishtë ukrainase menjëherë pas arratisjes së presidentit pro-rus Yanukovych. Moska vendosi të aneksojë Krimenë me një goditje ushtarake, por nuk vazhdoi më tej pikërisht për shkak të “murit” të ngritur nga Biden.


Biden dhe urrejtja që ka ndaj Putinit

Ishte Joe Biden në ato vite ai që realizoi afrimin e Ukrainës me NATO-n. Ai donte t’i hiqte Rusisë pushtetin politik dhe ekonomik. Marrëdhëniet me Putinin nuk kanë qenë kurrë paqësore. Biografët amerikanë flasin për një urrejtje mes të dyve. Pikant është një takim mes tyre në Kremlin më 9 mars 2011 në një darkë gala.

Joe Biden i afrohet Putinit duke i pëshpëritur: “Zoti President, po ju shikoj në sy dhe mendoj se nuk keni shpirt”. Putini duke i buzëqeshur iu përgjigj: “Ti dhe unë e kuptojmë njëri-tjetrin”. Biden fluturoi për në Kiev dhe bllokoi  përparimin e Putinit në Krime. 8 vjet më vonë, presidenti rus, duke shpallur operacionin ushtarak në Ukrainë, tha: “Ne nuk do të bëjmë të njëjtin gabim për herë të dytë” duke iu referuar edhe atij episodi.

Familja Biden dhe marrëdhëniet ekonomike me Ukrainën

Vitet e fundit emri i Joe Biden është lidhur edhe me një skandal të lidhur me Ukrainën që tronditi madje edhe kandidaturën e tij. Një skandal, duhet thënë, i përbërë edhe nga lajmet e rreme të nxitura nga kundërshtari i tij, Donald Trump. “Skandali” ka të bëjë me punësimin e Hunter Biden, djalit të Joe.

Në familje, ai është konsideruar gjithmonë si “delja e zezë”. Ai ishte rezervist i Marinës kur në vitin 2014 u shkarkua pasi u konstatua pozitiv për kokainë. Ai është krejt ndryshe nga vëllai i tij Beau, një politikan premtues dhe ndoshta “trashëgimtari” i vërtetë i Joe, i cili humbi jetën në 2015 nga një tumor në tru. Hunter Biden nuk kishte perspektiva të mëdha në shtëpi, por falë diplomës së tij juridike ai gjeti “fat” në konsultim.

Çështja “Burisma Holdings”

Jemi në prill 2014 kur Burisma Holdings, kompania më e madhe e energjisë në Ukrainë (aktive si në gaz ashtu edhe në naftë), punëson Hunter Biden për këshilla. Të kesh një emër “me peshë” në ekip sigurisht që do të rriste prestigjin e kompanisë. Duhet thënë se Ukraina dhe kompanitë e saj shpesh mbahen mend për mungesën e transparencës, por mbi të gjitha për korrupsionin e lartë.

Hunter Biden u punësua me një pagë prej 50 mijë dollarë në muaj. Gjithçka transparente, përveç se gjatë atyre muajve Joe Biden vazhdoi politikën amerikane që synonte që Ukraina të rifitonte zotërimin e zonave të Donbasit që tani janë bërë Republika të njohura nga Rusia. Zona e Donespt besohet të jetë e pasur me fusha gazi të paeksploruara që kanë përfunduar në duart e Burisma Holdings. Një politikë ndërkombëtare e ndërthurur me atë ekonomike që bëri që edhe mediat amerikane të ngrinin dyshime në ato vite.

Trump, zgjedhjet dhe lajmet e rreme

Dhe vijmë në vitin 2017, viti në të cilin Donald Trump bëhet president. Ai mbërriti në Shtëpinë e Bardhë edhe falë përdorimit disi agresiv të rrjeteve sociale. Vetëm pas zgjedhjes së tij, zbuluam se kompani si Cambridge Analytica përdorën informacione nga përdoruesit e Facebook për të pilotuar informacione shpesh dhe me dëshirë false, të cilat megjithatë pilotuan votimin presidencial. Dhe më pas hakerat rusë, të cilët me urdhër të Putinit, sipas asaj që CIA deklaroi muaj më vonë, dëmtuan fushatën e kandidates tjetër Hillary Clinton. Zgjedhja e Trump vrau “mikun” e Ukrainës, Joe Biden.

Ukrainagate mbi Joe Biden

Gjatë fushatës zgjedhore 2020, shpërtheu Ukrainagate. Donald Trump në një përpjekje për të diskredituar kundërshtarin e tij i bëri presion Presidentit Volodymyr Zelensky për të hapur një hetim për djalin e Biden dhe marrëdhëniet me Burisma Holdings. Një hetim që mund ta kishte vënë Biden në një pozitë të keqe.

Në një bisedë telefonike me Zelensky, Trump e bëri të qartë se ndihma për Ukrainën ishte e lidhur me hapjen e këtij hetimi. Dhe në të vërtetë, ndihma ekonomike dhe ushtarake për Ukrainën u ndërpre disa minuta pas asaj telefonate. Me sa duket Zelensky nuk kishte dhënë “garanci” të mjaftueshme për atë hetim. Por ajo telefonatë (si dhe një sërë dëshmish) në mënyrë efektive hapën derën e fajësimit të Trump për shantazh.

Biden dhe Zelensky, akti i fundit

Mbërrijmë në dhjetor 2020, Joe Biden është tashmë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara. Situata në Ukrainë ka filluar të nxehet sërish pasi “armiku” i Putinit kthehet në fushë. Në një intervistë për New York Times, Zelensky mirëpret rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA: “Joe Biden e njeh Ukrainën më mirë se presidenti i mëparshëm dhe do të ndihmojë vërtet në zgjidhjen e luftës në Donbas dhe përfundimin e pushtimit të territorit tonë”, – tha ai. Presidenti ukrainas ishte shumë i sigurt. Fatkeqësisht, historia e ditëve të sotme thotë diçka tjetër. ©Përshtati në shqip LAPSI.al

6 Comments

  1. Dikur patem lexuar ne librat shkollore se Roma u be xheloze per ringritjen e shpejte te Kartagjenes dhe kjo u be shkak per t’i shpallur lufte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.