• |
ide | kryesore

Si u shndërrua Zelensky nga aktor satirik në ‘objektivin nr. 1’ të Kremlinit

-Instant, Paparazzi, Slider

Volodymyr Zelensky iu afrua një foltoreje nën dritat e ndezura, duke u përgatitur për të dhënë një mesazh për popullin ukrainas.


“Sot do ta nis me fjalët e shumëpritura, të cilat dëshiroj t’i them me krenari”, tha ai.


“Më në fund”, vazhdoi ai. “Ukraina është e bashkuar… Kjo është fitorja jonë.”

Fjalimi ishte fiktiv, jo i vëertetë. Është nga skena mbyllëse e “Shërbëtorit të Popullit” (Servant of the people), një shfaqje televizive satirike për një mësues të gjimnazit, luajtur nga Zelensky, i cili futet në presidencën ukrainase pasi zhurma e tij për korrupsionin bëhet virale.

Seriali nuk e bëri Zelensky vetëm një yll. Më në fund shërbeu si trampolinë për fushatën e tij presidenciale në jetën reale. Në prill të vitit 2019, brenda një muaji nga përfundimi i shfaqjes, komediani i kthyer në politikan u zgjodh president i Ukrainës.

Zelensky përsëri e gjeti veten para një foltoreje të premten, por fotografia që ai përshkroi në momentet e fundit të shfaqjes nuk është ndjerë kurrë më larg pasi forcat ruse pushtuan Ukrainën të enjten.

Beteja për kryeqytetin, Kiev, vazhdoi që të premten. Shpërthimet ndriçuan qiellin ndërsa Kremlini shënjestroi qytetin me sulme me raketa para agimit, duke i detyruar njerëzit të strehoheshin në vende të sigurta.

Në fjalimin e tij televiziv të mëngjesit të së premtes, Zelensky ishte përsëri një person në karakter, këtë herë duke luajtur Davidin për Goliathin e Presidentit rus Vladimir Putin. Me një bluzë të gjelbër të errët me rrathë të errët poshtë syve, presidenti ukrainas pati një ton sfidues dhe lavdëroi forcat e armatosura të vendit për “mbrojtjen e shkëlqyeshme të vendit”.

“Tani është një moment i rëndësishëm,” tha Zelensky. “Fati i vendit tonë po vendoset”.

Zelensky ka qenë gjithashtu aktiv në mediat sociale, duke përdorur llogarinë e tij në Tëitter për të postuar përditësime dhe për të siguruar ukrainasit se ai po qëndron në vend për të udhëhequr rezistencën.

Në një video të postuar të shtunën në mëngjes me titull “mos u besoni falsifikimeve”, Zelensky zbuloi se ai është ende në Kiev.

“Unë jam këtu. Ne nuk po i lëmë armët. Ne do të mbrojmë vendin tonë, sepse arma jonë është e vërteta dhe e vërteta jonë është se kjo është toka jonë, vendi ynë, fëmijët tanë dhe ne do t’i mbrojmë të gjitha këto.” tha ai.

“Kjo është ajo. Kjo është gjithçka që doja t’ju them. Lavdi Ukrainës,” shtoi ai.

Zelensky gjithashtu ka refuzuar një ofertë të SHBA-së për evakuim nga Kievi.

“Lufta është këtu; unë kam nevojë për municion, jo një udhëtim,” i tha Zelensky SHBA-së, sipas ambasadës.

“Ukrainasit janë krenarë për Presidentin e tyre”, shton në Tëitter.

“Kjo bandë narkomanësh dhe neo-nazistësh”

Pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia filloi mëngjesin e të enjtes. Forcat e Moskës sulmuan nga toka, deti dhe ajri, duke shkaktuar një breshëri dënimesh dhe sanksionesh ndërkombëtare dhe pyetje rreth ambicieve më të gjera të Putinit për Ukrainën dhe kryeqytetin e saj.

Putin e cilësoi “operacionin ushtarak” si një veprim të domosdoshëm pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kaluan “vijat e kuqe” të Rusisë duke zgjeruar NATO-n drejt lindjes.

Zelensky të premten përsëri i bëri thirrje Putinit që të zhvillojnë bisedime të drejtpërdrejta.

“Ka luftime në të gjithë Ukrainën tani. Le të ulemi në tryezën e negociatave për të ndaluar vdekjen e njerëzve,” tha ai në rusisht.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të premten se Rusia ishte e gatshme të merrte pjesë në bisedimet në Minsk, sipas raportimit të agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA-Novosti. Një këshilltar i Zelensky tha për CNN se Kievi po shqyrton propozimin.

Pikat ku janë raportuar sulme dhe shpërthime në të gjithë Ukrainën

Qeveria e zgjedhur në mënyrë demokratike e Ukrainës mbetet e paprekur, por Putini e ka bërë të qartë këtë javë se ai nuk e sheh Ukrainën si një shtet legjitim sovran. Të premten ai u bëri thirrje ukrainasve që të rrëzojnë vetë Zelenskyn.

“Merrni pushtetin në duart tuaja”, tha Putin. “Duket se do të jetë më e lehtë për ne të arrijmë një marrëveshje (me ju) sesa me këtë bandë të varur nga droga dhe neo-nazistë që janë vendosur në Kiev dhe kanë marrë peng të gjithë popullin ukrainas”.

Putin dhe qeveria e tij kanë paraqitur vazhdimisht pretendime të pabaza dhe të pasakta se qeveria ukrainase e zgjedhur në mënyrë demokratike është një regjim “fashist” ose “nazist”. Zelensky është hebre dhe anëtarët e familjes së tij vdiqën në Holokaust.

Komentet e Putinit nuk kanë patur gjasa të nxisin ndonjë lloj kryengritjeje në Ukrainë. Shumë nga banorët e Kievit janë larguar nga qyteti dhe ata që kanë mbetur nuk ka ndërmend ta mbështesin atë, duke pasur parasysh se lideri i fundit pro-rus i Ukrainës u rrëzua në një kryengritje popullore në 2014.

Zelensky u zgjodh pesë vjet më vonë, duke mposhtur presidentin aktual Petro Poroshenko, por mandati i tij ka qenë i vështirë. Premtimet e fushatës së Zelensky, të tilla si përfundimi i luftës në Ukrainën lindore dhe fshirja e korrupsionit, mbeten të paplotësuara.

Por rreziku me të cilin përballet Zelensky nuk është më vetëm politik.

Zyrtarët amerikanë paralajmëruan ligjvënësit se forcat ruse që hynë në Ukrainë përmes Bjellorusisë ishin rreth 20 milje larg nga Kievi, thanë burimet për CNN.
Dhe zyrtarët e inteligjencës në Uashington janë të shqetësuar se qyteti mund të bjerë nën kontrollin rus brenda disa ditësh. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se Zelensky mbetet një “objektiv kryesor për agresionin rus”, ndërsa vetë Zelensky tha se Rusia e kishte shënuar atë si “objektivin numër një”.

“Ata duan të shkatërrojnë Ukrainën politikisht duke shkatërruar kreun e shtetit,” tha ai.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.