• |
ide | kryesore

“Patronazhistët te banorët e 5 Majit” protestuesi tregon kërcënimet, ofertat dhe presionet për të liruar shtëpitë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Banorët e “5 majit”, të cilët preken nga ndërtimi i projektit të Unazës së Madhe, kanë zhvilluar këtë të dielë një protestë në ambientet e jashtme të Kryeministrisë.


Gjatë një prononcimi për media një prej banorëve tha se pushteti po përdor të gjitha format e kërcënimit dhe intimidimit për të detyruar familjet të heqin dorë nga protesta.


Forma presioni të cilat sipas tij fillojnë që nga heqja nga puna, te heqja e fëmijëve nga çerdhja, dhe deri te ofertat e patronazhistëve se gjasme njohin dikë që do t’i rregollojë punë.

“Me familjet e tjera po ndodh ajo që ka ndodhur në zonën e Astirit, u arrestuan disa dhe të tjerë po intimidohen, po mashtrohen, se shkojnë patronazhistat në darkë dhe i thonë “njoh një drejtor unë aty, do ta mbyll unë çështjen, do marrësh diçka ti aty.

Ka nga ata që punojnë në administratë dhe kërcënohen që mos të dalë familja në protestë se do ju heqim nga puna. Kërcënohen fëmijët që do hiqen nga çerdhja.

Unë nuk e kuptoj se çfarë është më e rëndësishme se një banesë, një punë e gjen. Sado komode të jetë. Me pagën që marrin duan 100 vite ta paguajnë një banesë”, tha një protestues.


3 Comments

 1. Ndersa inceneratoret jane nje vjedhje e paramenduar , nje vjedhje me mashtrim nga kupola e shtetit kjo e “5 Majit” eshte grabitje me dhune nga kaçak qe kane seline ne kryeministri dhe ne bashki . Kjo e dyta , grabitja me dhune , eshte shume me e frikshme sesa e para sepse tek e para u perdor mashtrimi kurse tek e dyta po perdoret dhuna dhe çdo meskinitet i mundeshem . Tek te dyja shteti po vepron si nje bande , tek e para si bande mafioze ndersa tek e dyta si bande e “Far West” . E gjitha kjo kupole qeverisese eshte nje bande grabitesish qe duhet ndeshkuar me doemos , duke perdorur çdo mjet e menyre te mundeshme .
  Nuk e kuptoj pse opozita nuk vepron ? Çfare pret ? Jane rreth gjys milioni shtepia per tu legalizuar , qe do te thote se jane gjyse milioni bomba me sahat qe mund te shperthejne nga çasti ne çast . Lereni fushaten , ajo eshte thjeshte per te treguar se kush do dale i dyti , ajo do na qartesoje vetem se kush nga gjelat , Berisha -Basha , do kendoj ne maje te plehut por kurrsesi nuk do zgjidh asgje por vetem do ti veshtiresoj akoma me keq punet per kete popull te shumevuajtur qe po trajtohet si i huaj ne vend te tij . Nese keta plehra e bij plehrash qe po banditojne (kaçakizojne) kete vend nuk gjejne kundershti te vendosur , athere çdo Shqiptar eshte i rrezikuar nga keta kaçak , qe per para e pushtet nuk e kane per gajle te kalojne edhe mbi kufoma Shqiptaresh .
  E shikoni se çduan te bejne me Durrsin ? E shikoni se e bene fakt te kryer nje tjeter grabitje me dhune ? Po e bejne sepse nuk po hasin kundershti , po e bejne sepse opozita eshte duke u marre me njeri -tjetrin , ndersa keta te sektit mavi jane duke dhunuar miletin deri ne poshterim .

  Kur nazistet po vrisnin hebrenjt une thashe : çme duhet mua , une nuk jam hebre .
  Kur filluan te vrisnin komunistet une thashe :çme duhet mua , une nuk jam komunist .
  Kur filluan te vrisnin kundershtaret e nazizmit , une thash : çme duhet mua une nuk merrem me politike , une jame nje sherbetor i devotshem i Zotit , tregonte nje prift protestant ne periudhen e viteve 30-40 .
  Kur filluan te persekutojne edhe prifterinjte , ktheva koken pas por nuk kishte ngel njeri te me ndihmonte .

  Prandaj , ose flisni e veproni sot , ose prisni ne ankth “vdekjen” dhe poshterimin nga ky sekt antishqiptar mavi .
  Po na grabisin me çdo menyre dhe mjet , po na vjedhin xhepat e shtepite , po na telendisin e sakatojne siç nuk na e ka bere as edhe pushtuesi . Po na poshterojne si asnjehere tjeter . Poshterimi nuk pranohet , nje popull qe pranon posherimin nuk e meriton lirine .

 2. Ps ja ka pushtetin keta na cajne ka…in. PD ja ka pushtetin keta na cajne karin. Shprehjen me PS me siper nuk e ka thene njeri por kete te PD e ka thene nje politikan malok tipiku i PD te para ca vitesh

 3. Lerini nje here e mire ps e pd dhe mendoni per veten tuaj.
  Rezistenca ukrainase po tregon se mund te kthehet fati i luftes,merrni shembull.
  Vetem kerkimi i te drejtave tona na ben njerez,ne cdo rast qe na cenohen.
  Atehere nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet,kur ka nje popull qe nuk te fal per te drejten e tij,kushdo ne krye do detyrohej te zbatonte ligjin.
  Ky pasiviteti yne na ben qenie pa dinjitet,dhe ne kte rast,nuk quhet jete por zvarritje,nuk quhemi njerez por …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.