• |

Video/ Hap i gabuar i Dortmund, Bayern arratiset në krye të Bundesligës

Bayern Mynih rinis arratinë pas javës së 24 të Bundesligës. Borussia Dortmundi, në vendin e dytë, në fakt bën një gabim në Augsburg duke mos shkuar përtej 1-1, ndaj të katërtit nga fundi në renditje: skuadra e Rose largohet kështu tetë pikë larg bavarezëve dhe diferenca fillon të jetë shumë e konsiderueshme. Në ndeshjen tjetër, Leipzigu i rigjallëruar nga Domenico Tedesco buzëqesh: 1-0 në Bochum dhe futet në zonën e Champions League.

AUGSBURG-DORTMUND 1-1
Një hap fals i Borussia Dortmund, që rrezikon të zhdukë edhe shpresat e fundit për titullin e Bundesligës. Në fakt, skuadra e Rose rrëshqiti tetë pikë larg kryesuesve të Bayern Mynih, duke lejuar efektivisht arratisjen e bavarezëve drejt fitores në kampionat. Në fakt, do të duhej një mrekulli për të kapërcyer një hendek të tillë, veçanërisht në dritën e rezultateve gjithmonë të luhatshme të Borussias: edhe sot, në shtëpinë e të katërtit nga fundi në kampionat, Dortmundi kaloi në avantazh në minutën e 35 me Hazard, por pastaj humbi ritmin e nuk e mbylli ndeshjen, duke pësuar barazimin flagrant në minutën e 78′ nga Serenren-Bazee. Reagimi i verdhezinjve ishte steril dhe tani gjysma e Meisterschale fluturon për në Mynih.

BOCHUM-LEIPZIG 0-1
Një fitore thelbësore për Leipzig në këndvështrimin e zonës Champions League: skuadra e Red Bull, e cila ka ndryshuar padyshim ritmin që kur Domenico Tedesco mbërriti në pankinë, rrëmben suksesin e tretë radhazi që vlen vendin e katërt në renditje me 40 pikë, aq sa Freiburg dhe Hoffenheim. Nuk ishte një ndeshje e lehtë, në shtëpinë e një Bochum që lundron në mesin e tabelës, por që sidoqoftë duhet të shikojë pas shpine: Leipzig nuk bëri dot diferencën deri në minutën e 81, kur një blitz i Nkunku, i aktivizuar në fillim të pjesës së dytë, zgjidhi një situatë që po bëhej e ndërlikuar. Sulmi final i vendasve nuk ndryshoi asgjë në rezultat dhe miqtë tani gëzojnë një vend në zonën e Evropës.